Kultura

Jean Hatzfeld pierwszym laureatem nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 09:06
Wśród pięciorga finalistów nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego znalazło się dwóch polskich i troje zagranicznych reporterów. Ostatecznie jury pod przewodnictwem dziennikarki i pisarki Małgorzaty Szejnert wybrało książkę poświęconą wojnie domowej w Rwandzie.

"Strategia antylop" to już trzecia książka Jeana Hatzfelda dotycząca rwandyjskiej wojny domowej, podczas której w 1994 roku z rąk Hutu zginęło ponad milion przedstawicieli ruandyjskiej mniejszości - Tutsich.

W dwóch pierwszych, nie przetłumaczonych na polski książkach, "Dans le nu de la vie. Recits des marais rwandais" oraz "Une saison de machettes" - autor udziela głosu zabójcom i ich ofiarom, odsłaniając przed czytelnikiem świat pełen niewyobrażalnego okrucieństwa. Opisuje historie mieszkańców konkretnej wioski - Nyamata. Jej mieszkańcy dwanaście lat po ludobójstwie próbują opisać, jak teraz wygląda ich życie.

W "Strategii antylop" Hatzfeld wraca do Ruandy, by raz jeszcze porozmawiać z przedstawicielami obu stron, po tym jak część Hutu została wypuszczona z więzienia lub wróciła z wygnania w Kongu. Tutsi muszą na nowo przyjąć ich jako sąsiadów.

-Jak radzą sobie z pojednaniem? Czy możliwe jest prawdziwe przebaczenie? Czy pojednanie oznacza zdradę wobec ofiar zbrodni? To niektóre pytania, jakie stawia Hatzfeld. W przyjętej przez siebie konwencji mininarracji jest wierny swoim informatorom - sprawia, że niemal widzimy ich twarze, słyszymy ich głosy, poznajemy sposób formułowania myśli - mówiła przewodnicząca jury, Małgorzata Szejnert.

Jean Hatzfeld (ur. 1949) przez wiele lat był korespondentem "Liberation". Opisywał powstanie "Solidarności" w Polsce, upadek muru berlińskiego i reżimu Ceauescu. Trzy lata spędził w byłej Jugosławii, został ranny podczas ostrzału Sarajewa. W 1994 r. wyruszył do Ruandy. Za "Strategię antylop" otrzymał w 2007 r. Prix Medicis.

Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. W tym roku nagroda została przyznana po raz pierwszy.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Strategia antylop" Jean Hatzfeld

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2009 00:41
"Strategia antylop" jest trzecią z cyklu książek Jeana Hatzfelda poświęconych rwandyjskiej wojnie domowej. W dwóch pierwszych – "Dans le nu de la vie. Récits des marais rwandais" oraz "Une saison de machettes" – autor udziela głosu zabójcom i ich ofiarom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Kościelskich 2009 przyznana

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2009 07:00
Nagrodę Kościelskich 2009 otrzymał Tadeusz Dąbrowski za tom "Czarny kwadrat" wydany w Wydawnictwie A5 w 2009 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goncourt dla Marie Ndiaye

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 09:17
Marie Ndiaye została tegoroczną laureatką nagrody Goncourtów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kilkuset wydawców na Warszawskich Targach Książki

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 07:32
Na targach po raz pierwszy rozdane będą nagrody w konkursach: Książka Audio Roku, Edycja Chopin 2010 i międzynarodowa nagroda za reportaż literacki imienia Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń