Kultura

Nagroda Kościelskich 2009 przyznana

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2009 07:00
Nagrodę Kościelskich 2009 otrzymał Tadeusz Dąbrowski za tom "Czarny kwadrat" wydany w Wydawnictwie A5 w 2009 roku.

W uzasadnieniu członkowie jury wyjaśnili, że twórczość Tadeusza Dąbrowskiego wyróżnia się oryginalnością poetycką oraz odwagą w traktowaniu trudnych zagadnień artystycznych i światopoglądowych. Docenili także wyróżniające się ostrością widzenie spraw estetycznych, egzystencjalnych i metafizycznych.

Przewodniczący jury François Rosset dodał w rozmowie z Polskim Radiem, że Tadeusz Dąbrowski, tak jak każdy wielki poeta, przejęty jest kondycją ludzką. - Swoje doświadczenie stara się przekazywać w formie, która z jednej strony oddaje ten własny głos, ton, własny punkt widzenia a z drugiej umiejętnie i twórczo prowadzi dialog z tradycjami poetyckimi- podsumował François Rosset.

Tadeusz Dąbrowski jest poetą, eseistą , krytykiem oraz redaktorem dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Jest autorem kilku zauważonych tomików, m.in. „Wypieki” (1999), „E- mail”, „Mazurek” (2002), czy „"Te Deum"(2005). Wielkim wydarzeniem literackim stała się opublikowana przez Tadeusza Dąbrowskiego antologia poetycka „Poza słowa” obejmująca wiersze polskich poetów debiutujących po 1975 roku. Tłumaczony na angielski, niemiecki, hiszpański, szwedzki, duński, norweski, rosyjski, ukraiński, bułgarski, rumuński, słoweński, litewski, łotewski i czeski.

Nagroda Kościelskich jest najstarszą niezależną polską nagrodą literacką. Przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Powstała ona na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.
 Jej celem jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim, głównie pisarzom i krytykom literackim, zamieszkałym w kraju bądź na emigracji. Wyróżnienie cieszy się ogromnym prestiżem w środowisku literackim, bywa nazywane "polskim Noblem" dla pisarzy przed czterdziestką. Do 1989 r. nagrody wręczane były w Szwajcarii, później w Polsce.

Nagrodę otrzymało ponad 120 osób, m.in.: Sławomir Mrożek, Tadeusz Konwicki, Zbigniew Herbert, Gustaw Herling-Grudziński, Edward Stachura, Paweł Huelle, Olga Tokarczuk, Jacek Podsiadło.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze książki Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 09:12
We Wrocławiu poznamy dzisiaj 7 autorów, którzy zakwalifikują się do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 09:01
Warszawa ustanowiła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, która będzie przyznawana co roku, autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszego laureata poznamy już w maju 2010 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jean Hatzfeld pierwszym laureatem nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 09:06
Wśród pięciorga finalistów nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego znalazło się dwóch polskich i troje zagranicznych reporterów. Ostatecznie jury pod przewodnictwem dziennikarki i pisarki Małgorzaty Szejnert wybrało książkę poświęconą wojnie domowej w Rwandzie.
rozwiń zwiń