Kultura

Cały świat czyta Olgę Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 11:21
Rewelacyjne recenzje i tłumy na spotkaniach z zagranicznymi czytelnikami, czy polską pisarkę czeka międzynarodowa kariera?
Audio

W najważniejszych francuskich gazetach ukazały się w piątek recenzje książki Olgi Tokarczuk „Bieguni”. Przekład powieści wydała oficyna Noir sur Blanc. W wersji francuskiej książka nosi tytuł „Les Pérégrins”. Według dziennika „Le Figaro”, Olga Tokarczuk stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektórzy ludzie muszą wciąż podróżować, i czego szukają „gdzie indziej”.

- Ta pochwała ciągłego ruchu, jest oryginalnym postmodernistycznym wyznaniem wiary, zabawnym i cudownie napisanym - oceniła recenzentka "Le Figaro".

Recenzentka w "Le Monde" dodała, że "Bieguni" są "upleceni z tysiąc i jednej opowieści".

Bardzo pozytywne, francuskie recenzje Olga Tokarczuk przeczyta prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych. Pisarska spotyka się bowiem właśnie z amerykańskimi czytelnikami.

Nowy Jork odwiedziła zaproszona przez organizatorów Festiwalu Literackiego "Nowa literatura z Europy". Z publicznością spotykała się w prestiżowych księgarniach miasta.

- Amerykańscy czytelnicy pytają mnie o to samo, co czytelnicy w Polsce. To jest dobry znak, bo to jest dla mnie taki test, że moja książka została dobrze przetłumaczona - powiedziała Polskiemu Radiu pisarka.

Olga Tokarczuk zdradziła Polskiemu Radiu, że kilkakrotnie spotkała się z amerykańskimi wydawcami i że już niedługo w Stanach ukażą się "Bieguni" i kryminał "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Olga Tokarczuk pozostanie jeszcze jakiś czas po drugiej stronie Atlantyku, z czytelnikami spotka się jeszcze w Los Angeles i w Toronto.

Aby posłuchać dźwięków "Rewelacyjne recenzje Tokarczuk we Francji" oraz "Olga Tokarczuk i amerykańscy czytelnicy" kliknij ikonę głośnika w boksie "Posłuchaj", w ramce po prawej stronie.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

To się czyta: O. Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 19:37
18-29 stycznia 2010, godz. 23:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klub Trójki z Olgą Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2009 21:00
Spotkanie wyjątkowe, z Olgą Tokarczuk
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 11:00
Głowacki o Kosińskim, "Apte. Niedokończona powieść" oraz Surosz i Szczygieł o Czechach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antykwariusze żyją w zgodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 10:00
Kupić książkę w Internecie to jak kupić kota w worku - mówi antykwariusz z Placu Wilsona.
rozwiń zwiń