Kultura

Każdy ma swoje laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 14:00
Poznaj opowieści o doświadczaniu obcości. Szukaniu domu, szukaniu klucza. Opowieści o Nowym Jorku i o nowym życiu.
Audio

Anna Frajlich mieszkała w Szczecinie i w Warszawie, jednak na fali wydarzeń marcowych musiała opuścić Polskę - osiadła w Nowym Jorku. Jest przede wszystkim poetką (w 1981 roku otrzymała Nagrodę Fundacji Kościelskich za tomik "Tylko ziemia"), a także badaczką literatury, wykładowczynią nowojorskich uczelni.

O zbiorze jej piętnastu opowiadań - "Laboratorium" - rozmawiali w dwójkowym "Tygodniku literackim" Iwona Smolka, Tomasz Burek oraz Piotr Matywiecki. Zarówno prowadząca audycję, jak i jej goście zgodnie twierdzili, że książka Frajlich to rzecz znakomita, godna polecenia, bardzo prawdziwa.

/

 

- Anna Frajlich potrafi z niezwykłą subtelnością i prawdą autobiograficzną przedstawić dzieje ludzi znajdujących się w obcym kraju - mówiła Iwona Smolka, przywołując "Wycieraczkę" - opowiadanie bardzo charakterystyczne dla nowojorskiej autorki, pokazujące, co to znaczy pragnienie zadomowienia, szukanie swojego miejsca na ziemi.

Bohaterka tej powiastki dostaje klucze do nowego, wymarzonego mieszkania. Po namyśle, jaki przedmiot kupić, który by zaświadczył o zadomowieniu, nabywa... wycieraczkę. Następnego dnia odkrywa jednak, że coś się stało.

- Opowiadania te są świadectwem żmudnej pracy nad tym, by mieć jakąś jasność i jakieś rozeznanie w swoim życiu - i to w wymiarze najprostszych życiowych gestów - mówił z kolei Piotr Matywiecki. - W wymiarze codziennego życia, radzenia sobie z chorobami, wychowaniem dziecka.  To jest naprawdę ujmująca przez swoją skromność proza - podkreślał krytyk.

Tomasz Burek zwrócił natomiast uwagę na połączenie w tych opowiadaniach realizmu i rzeczowości z olbrzymimi emocjami, które jednak - co istotne - są gdzieś schowane, nie ujawniają się bezpośrednio.

Aby wysłuchać całej rozmowy o tych subtelnych, mocno osadzonych w rzeczywistości opowieściach (które są jak "strzępy rzeczywistości", jak zapis ciągłego przebywania w "laboratorium życia") - wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Wszyscy jesteśmy w laboratorium" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.
(jp)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Powieść wymierzona w naturę ludzką

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 11:58
"Biesy" Fiodora Dostojewskiego demaskują zło tkwiące w opętanym ideologią człowieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesi podejrzani o patologię

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 11:00
Mariusz Szczygieł w swojej najnowszej książce przyznaje się do czechofilii. Zarazem jednak uważa Czechów za emocjonalnych dewiantów...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sandomierska Górka Literacka

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 17:33
- To jest ludzki kosmos, który mieścił się w tym małym, skromnym mieszkanku - tak o najmniejszym w Polsce Domu Pracy Twórczej mówiła poetka Krystyna Rodowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Węgier, który przypomni ci polską historię

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 15:00
Gyorgy Spiró uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich. W Polsce rozgłos zapewniła mu powieść "Iksowie", do której napisania zainspirował go epizod z historii polskiej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Węgier zafascynowany polską kulturą

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 10:26
Gyorgy Spiró uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich. W Polsce rozgłos zapewniła mu powieść "Iksowie", do której napisania zainspirował go epizod z historii polskiej kultury.
rozwiń zwiń