X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Chrześcijaństwo nad Nilem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 10:00
O tym, jak chrześcijaństwo rozwijało się w Egipcie i w Nubii i co z tej tradycji przetrwało do naszych czasów, ze swoimi gośćmi: prof. Tomaszem Derdą, Stefanem Jakobielskim i Tomaszem Góreckim, w Sezonie na Dwójkę, rozmawiała Katarzyna Kobylecka.
Audio

O tym, jak chrześcijaństwo rozwijało się w Egipcie i w Nubii i co z tej tradycji przetrwało do naszych czasów, ze swoimi gośćmi: prof. Tomaszem Derdą, Stefanem Jakobielskim i Tomaszem Góreckim, w Sezonie na Dwójkę, rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

 

 

Według podań kościół koptyjski zawdzięcza swoje powstanie działalności św. Marka Apostoła, który w 68 r. na terenie Aleksandrii poniósł śmierć męczeńską. Nie ma jednak na to dowodów historycznych. Tomasz Derda wyjaśnia, że chrześcijaństwo w Egipcie pojawiło się dokładnie w takim samych okolicznościach, jak w innych prowincjach państwa rzymskiego. -Było to państwo wielkie, z ciągłym przepływem ludności, więc nowa religia dość szybko mogła tam trafić- dodaje Tomasz Derda.

Chrześcijaństwo trafiło w Egipcie na podatny grunt.

- Kultura egipska wniosła także wiele do chrzescijaństwa. Monastycyzm w postaci życia pustelniczego jak i zorganizowanego pochodzi właśnie z Egiptu. Stąd rozprzestrzenił się na tereny Bliskiego Wschodu, a potem do innych części świata. Ostatecznie doprowadziło to do powstania wspólnot zakonnych.

Na przestrzeni lat Egipcianie ulegli procesowi Arabizacji i Islamizacji. Proces Arabizacji zaczął się pod koniec VIII wieku, polegał na odrzrzuceniu języka koptyjskiego, a przyjęciu języka arabskiego. Proces ten zakończył się na przełomie XV i XVI w., kiedy przestano masowo mówić po koptyjsku. Proces Islamizacji do dnia dzisiejszego się nie skończył.

W 642 r. Arabowie wkroczyli do Egiptu. Zamyka to pewną epokę i zaczyna się nowy okres.

W Nubii (północno-wschodnia Afryka) chrześcijańswto, w porównaniu z Egiptem, pojawia się późno. Odkąd w VI w. została podbita przez Aksum, zaczęła stopniowo ulegać chrystianizacji w kolejności: Nobadia, Makuria i Alodia.

 

Polscy archeologowie od kilkunastu lat interesują się i odkrywają chrzescijańskie dziedzidztwo Egiptu i Nubii. Podczas misji archeologicznej kierowanej przez Włodzimierza Godlewskiego, w Naqlun w Oazie Fayum, natrafili na garnek pełen złotych denarów.


Klasztor w Oazie Fayum także stanowi ważne miejsce pracy polskich archeologów.

Cennym miejscem dla polskich archeologów jest też Gurna w północenj części Egiptu.

Wielu archeologów bierze udział w wykopaliskach w Starej Dongoli w Sudanie. Tu Polscy archeolodzy są od 1964 r.

Goście Sezonu na Dwójkę podsumowują, że stulecia chrześcijaństwa w Egipcie i Nubii miały ogromny wpływ na współczesne oblicze muzułmańskich dziś krajów.

(na podst. Sezonu na Dwójkę; 30 marca 2010)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Aleksandria przez szklaną szybkę

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2008 08:02
Wkrótce będzie można podziwiać podwodne skarby Aleksandrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2007 18:00
Gościem magazynu będzie Katarzyna Janowska współautorka tomu rozmów z prof. Barbarą Skargą - "Innego końca świata nie będzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat akcji nubijskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 13:07
Zaprasza Katarzyna Kobylecka.
rozwiń zwiń