Kultura

Twórca obrazów widzialnych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 07:00
Gdyby żył za 4 dni obchodziłby 111 urodziny. Niestety nie ma go dziś wśród nas. Pozostały natomiast jego prace. Od niedawna eksponowane są one w muzeum jemu poświęconym w Brukseli, Muzeum René Magritte'a.René Magritte belgijski malarz surrealista zmarł w 1967 roku, już wtedy pojawił się pomysł stworzenia jego muzeum. W 2009 roku udało się go zrealizować i dziś na powierzchni 2500 m2 możemy oglądać 250 obrazów René Magritte'a.


We wrześniu ponownie zrobiło się głośno o artyście. Najprawdopodobniej na zlecenie został ukradziony jeden z najbardziej znanych obrazów Belga "Olimpia".


Magritte nie był tylko malarzem, ale również poetą, fotografem, rzeźbiarzem, twórcą reklam i filmów dokumentalnych. Sam o sobie mówił, że jest twórcą obrazów widzialnych, które nic nie oznaczają, ale przywołują tajemnicę. „I jeśli ktoś na mój obraz patrzy to sam sobie zadaje proste pytanie: Co to znaczy? Ale nie znaczy to nic, ponieważ tajemnica niczego nie oznacza, ona jest nie do pojęcia.”

 
Belgijskie muzeum to nie tylko obrazy i zdjęcia. To także ogromne archiwum - notatek, wierszy, plakatów, prac powstających w grach artystycznych z przyjaciółmi artysty, fotografii, filmów, dźwięków.

Magritte'a często nazywamy jest "twórcą słów i rzeczy", co zostało doskonale wykorzystane przez tworzących jego muzeum. Na ścianach sal wystawowych znajdziemy wiele podpisów, które prowadzą nas przez ekspozycję. Liść został tu nazwany stołem, scyzoryk ptakiem. Przy tworzeniu tych tytułów pomagali przyjaciele artysty.


 

Wszystkie zamieszczone w tekscie dźwięki pochodzą z audycji Michała Montowskiego, Sezon na Dwójkę, 13.11.2009. Program Drugi Polskiego Radia.
 

(pm. na podst. audycji Sezon na Dwójkę)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Panny do interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 10:48
"Panny dworskie" Diego Velázqueza to obraz uznany przez historyków sztuki za jedno z najważniejszych dzieł w całej historii sztuki. Został namalowany w 1656 roku, obecnie przechowywany i eksponowany jest w madryckim Muzeum Prado.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obłęd na obrazach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 07:00
20 stycznia w Wiedniu została otwarta wystawa "Madness & Modernity. Sztuka i obłęd w Wiedniu około 1900 roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń