Kultura

Obłęd na obrazach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 07:00
20 stycznia w Wiedniu została otwarta wystawa "Madness & Modernity. Sztuka i obłęd w Wiedniu około 1900 roku".

Przełom wieków to rozwój badań nad chorobami psychicznymi. Bardzo ważnym ośrodkiem tych badań stał się Wiedeń, m.in. za sprawą Zygmunta Freuda, który właśnie tu prowadził i publikował swe badania dotyczące psychoanalizy. Swoje "trzy grosze" wtrącił też przełom wieków, strach przed nowym, kryzys wiary, a co za tym szło m.in. obawa przed szaleństwem. Nie dziwi więc że szaleństwo, obłęd zostały opisane również przez malarzy - na płótnach.

Wystawę zatytułowaną „Madness & Modernity. Sztuka i obłęd w Wiedniu około 1900 roku" zaplanowały z myślą o londyńskim muzeum Welllcome Collection historyk sztuki Gemma Blackshaw oraz Leslie Topp. Od środy można ją oglądać w Wiedniu.

Wystawa została podzielona na sześć części. W salach ekspozycji można zobaczyć portrety namalowane przez Oskara Kokoschkę i Egona Schiele oraz „Charaktery“ Franza Xavera Messerschmidta, które podobno stanowią autoportret samego artysty.

Specjalnie dla zwiedzających eksponowana jest również kozetka, na której Zygmunt Freud badał swoich pacjentów.

Obrazom znanych malarzy na wystawie towarzyszą prace pacjentów z zakładów psychiatrycznych, analizy terapeutyczne.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórca obrazów widzialnych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 07:00
Gdyby żył za 4 dni obchodziłby 111 urodziny. Niestety nie ma go dziś wśród nas. Pozostały natomiast jego prace. Od niedawna eksponowane są one w muzeum jemu poświęconym w Brukseli, Muzeum René Magritte'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panny do interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 10:48
"Panny dworskie" Diego Velázqueza to obraz uznany przez historyków sztuki za jedno z najważniejszych dzieł w całej historii sztuki. Został namalowany w 1656 roku, obecnie przechowywany i eksponowany jest w madryckim Muzeum Prado.
rozwiń zwiń