Kultura

Panny do interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 10:48
"Panny dworskie" Diego Velázqueza to obraz uznany przez historyków sztuki za jedno z najważniejszych dzieł w całej historii sztuki. Został namalowany w 1656 roku, obecnie przechowywany i eksponowany jest w madryckim Muzeum Prado.

Kto i kiedy namalował obraz nie budzi dziś wątpliwości. Wiadomo, że autorem jest wspomniany Diego Velázquez, a Panny dworskie namalował na 4 lata przed swoją śmiercią.

Problemem jest natomiast samo przedstawienie. Już w XVIII wieku wszystkie postaci na uwiecznione na płótnie zostały nazwane i zidentyfikowane, jednak i to nie dało odpowiedzi na pytanie: co przedstawia ten obraz.


Głównym tematem przedstawienia jest portret infantki Małgorzaty Teresy w otoczeniu dworzan. Grażyna Bastek, gość Michała Montowskiego, w audycji "Jest taki obraz". Próbuje odpowiedzieć na pytanie o temat przedstawienia.
Zaznacza, że był to obraz prywatny, wisiał w salach prywatnych króla Filipa IV.


Na płótnie "Las Meninas" Velázquez namalował również obrazy, które wisiały w galerii Cuarto del Principe Starego Alkazaru w Madrycie, miejscu w którym rozgrywa się przedstawienie.Obraz jest malowany bardzo swobodnie - widać to gdy przyjrzymy się temu płótnu z bliska. Pociągnięcia pędzla oddają ruch dłoni, włosów uwiecznionych postaci. Jest też na nim pewien element domalowany.


Problemy w interpretacji obrazu pojawiły się już w kilka lat po jego powstaniu. Sam tytuł "Las Meninas" został nadany dopiero w 1849 roku.


(pm na podst. Jest taki obraz, Program Drugi Polskiego Radia, 21.02.2010)
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest taki obraz: Piero della Francesca "Zmartwychwstanie"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2010 22:08
4 kwietnia 2010, godz. 9:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórca obrazów widzialnych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 07:00
Gdyby żył za 4 dni obchodziłby 111 urodziny. Niestety nie ma go dziś wśród nas. Pozostały natomiast jego prace. Od niedawna eksponowane są one w muzeum jemu poświęconym w Brukseli, Muzeum René Magritte'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brudna dziewczyna

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 11:12
"Olimpia" Maneta to obraz, który wywołał jeden z największych skandali wieku XIX. Akt, który dzisiaj może wydawać się zupełnie niewinny, zbulwersował francuską opinię publiczną i krytykę artystyczną. Dlaczego? Kogo przedstawia? Czy efekt zgodny był z intencjami artysty? Na te i podobne pytania w kolejnej audycji Michała Montowskiego "Jest taki obraz" odpowiadała Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsjasz walczy z Apollem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2011 13:10
Kiedy ktoś wchodzi w konkurencję z bogami, to zawsze źle się to kończy. Doskonale potwierdza to obraz Tycjana "Apollo i Marsjasz".
rozwiń zwiń