Kultura

Chopin i Duda-Gracz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 07:17
Gdańskie Muzeum Narodowe przygotowuje wystawę "Chopinowi" Dudy-Gracza. Złoży się na nią około 150 prac, które artysta stworzył z myślą o konkretnych utworach Fryderyka Chopina.

Jak poinformowała PAP Małgorzata Ruszkowska-Macur, kustosz Muzeum, około 120 prac będzie można oglądać w oddziale placówki mieszczącym się w Zielonej Bramie, a pozostałe będą eksponowane w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Zmarły w 2004 roku Jerzy Duda-Gracz pracował nad serią obrazów będących hołdem dla twórczości Chopina od 1999 do 2003 roku. Powstało 295 prac, do których inspiracją były utwory wielkiego kompozytora. "Ze względów lokalowych nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkich prac" - wyjaśniła Ruszkowska-Maur.

Cykl Dudy-Gracza, będący jednym z największych autorskich cyklów w historii polskiego malarstwa, prezentowany był już w kilku miastach Polski. Fragmenty kolekcji chopinowskiej, w postaci ekspozycji multimedialnej, były też pokazane w ramach narodowej prezentacji podczas Światowej Wystawy EXPO 2005 w Japonii.

Na gdańskiej wystawie obrazom ma towarzyszyć muzyka Chopina: dzięki odtwarzaczom publiczność będzie mogła posłuchać fragmentu tego utworu Chopina, który był inspiracją dla danego dzieła Dudy-Gracza.

Gdańska wystawa zostanie otwarta 28 lutego i potrwa do końca maja. Ekspozycja została dofinansowana ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu Fryderyk Chopin 2010-Promesa.

Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) był malarzem, rysownikiem, scenografem, publicystą, profesorem sztuk plastycznych. Jego najważniejsze cykle malarskie, oprócz "Chopinowi", to m.in. "Motywy i Portrety Polskie", "Obrazy Jurajskie", "Obrazy Prowincjonalno-Gminne".

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin 2010 - "Szopka"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2010 20:05
Szopka to projekt autorski Agnieszki Szczepaniak, absolwentki klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
rozwiń zwiń