Kultura

Frida Kahlo - apetyt na życie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 07:00
Frida Kahlo - kobieta barwnego ducha, silna, kontrowersyjna i bardzo doświadczona przez los. Artystka kojarzona z ruchem feministycznym, komunizmem i skandalami obyczajowymi. Przez całe swoje życie zmagała się z cierpieniem, które przelewała na płótno.

Frida Kahlo - kobieta barwnego ducha, silna, kontrowersyjna i bardzo doświadczona przez los. Artystka kojarzona z ruchem feministycznym, komunizmem i skandalami obyczajowymi. Przez całe swoje życie zmagała się z cierpieniem, które przelewała na płótno.

Obecnie w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli czynna jest wystawa prac meksykańskiej artystki. To dobry pretekst do tego, by przypomnieć sobie sylwetkę i twórczość Fridy. O fenomenie malarki w "Sezonie na Dwójkę" (26 stycznia 2010, godz. 18-19) Michał Montowski rozmawiał z Markiem Goździewskim, teoretykiem sztuki (CSW).

 

 

''Frida Kahlo "Autoportret" (źr. Wikipedia)

Nazywała się Magdalena Carmen Frida Kahlo. Dwóch pierwszych imion używała bardzo rzadko. Była córką Matyldy Calderon Gonzales i Wilhelma Kahlo. Ojciec był Żydem węgiersko-niemieckiego pochodzenia, matka była rodowitą Meksykankę z hiszpańsko-indiańskimi korzeniami.

 

W wieku 6 lat Frida zachorowała na dziecięcy paraliż. Na skutek choroby, jej prawa noga uległa wyraźnemu zdeformowaniu. Spodnie i dwie pary skarpet miały zakamuflować deformację. To jednak nie pomogło. Rówieśnicy nadali jej przydomek "kołkonoga Frida".

 

W 1922 r. rozpoczęła naukę w National Preparatory School. Jako jedna z 35 dziewcząt miała nadzieję, że zostanie lekarką.

Dwa lata później Frida zaczęła pomagać ojcu w jego studiu fotograficznym. To od niego zdobyła wiedzę na temat retuszowania i kolorowania zdjęć. Zdobyta wiedza pozwoliła jej na zatrudnienie u komercyjnego drukarza Fernando Fernandeza, który nauczył ją rysunku.

 

''Frida Kahlo "Dwie Fridy"

W szkole poznała swojego późniejszego chłopaka. Alejandro Gomez Arias był przywódcą grupy "Los Cachuchas"(grypa polityczna popierające socjalistyczno-nacjonalistyczne idee), do której Frida się przyłączyła.

W wieku 18 lat Kahlo przeżyła poważny wypadek, który wpłynął na całe jej życie. Przez miesiąc leżała w szpitalu, gdzie zaczęła malować. Zrezygnowała z możliwości kariery medycznej i zainteresowała się malarstwem.

W wieku 22 lat (21 sierpnia 1929 r) Frida została trzecią żoną Diego Rivery.

 

We wczesnych obrazach Fridy ujawnia się zaangażowanie w komunizm.

 

Meksykańska piękność odważnie manifestowała swój stosunek do spraw związanych z cielesnością, kobiecością. Było to w okresie, kiedy dominowały wartości propagowane przez mężczyzn.

 

Frida zmarła 13 lipca 1954. Jej biografia pozostaje źródłem inspiracji dla wielu twórców.

''

Frida Kahlo, Samobójstwo Dorothy Hale (źr. Wikipedia)

Obecnie w Królewskim Muzea Sztuk Pięknych w Brukseli czynna jest wystawa prac Fridy Kahlo. Prezentowane są na niej obrazy wykonane farbami wodnymi oraz 19 płócien, a także grafika.

 

W 2002 roku Julie Taymor wyreżyserowała film opowiadający o życiu meksykańskiej malarki. Scenariusz został napisany na podstawie książki Haydena Herrery.

 

6 września 2008 w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się premiera monodramu "Frida K." inspirowanego życiem meksykańskiej malarki. Zobacz relację wideo!

(na podst. Sezonu na Dwójkę)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nikt nie widział Mona Lisy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 09:16
Odwiedzający Luwr zastanawiają się nad tajemniczym uśmiechem przedstawionej postaci, podziwiają laserunki. Jednak czy widzą prawdziwą damę namalowaną przez Leonarda da Vinci?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panny do interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 10:48
"Panny dworskie" Diego Velázqueza to obraz uznany przez historyków sztuki za jedno z najważniejszych dzieł w całej historii sztuki. Został namalowany w 1656 roku, obecnie przechowywany i eksponowany jest w madryckim Muzeum Prado.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W gościnie u Arnolfinich

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 12:53
W 1434 roku Jan van Eyck namalował obraz zatytułowany "Małżeństwo Arnolfinich". Kto jest na tym obrazie i co dokładnie przedstawia dziś nie wiadomo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsjasz walczy z Apollem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2011 13:10
Kiedy ktoś wchodzi w konkurencję z bogami, to zawsze źle się to kończy. Doskonale potwierdza to obraz Tycjana "Apollo i Marsjasz".
rozwiń zwiń