Kultura

Ćmy barowe

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2010 07:00
"Gwiazdy na porannym niebie" to jedna z tych sztuk Aleksandra Galina, która przyczyniła się do wzrostu jego popularności, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Za sprawą Andrzeja Pieczyńskiego spektakl trafia do repertuaru Teatru Polskiego w Warszawie.

Sztuka Galina przenosi nas do Moskwy 1980 roku. Trwają tam igrzyska olimpijskie. By nie psuć wizerunku miasta w oczach zachodnich gości, władze postanawiają pozbyć się z niego prostytutek. Deportują je do zamkniętych ośrodków. Do jednego z nich trafiają Maria, Klara, Anna i Lora.

- Bohaterki tej sztuki to takie ćmy barowe, prostytutki, noszą jednak w sobie ogromne pokłady bólu i cierpienia. Marzą, tęsknią, współczują, chcą innego życia- mówi Andrzej Pieczyński.

- Moja bohaterka, tak jak pozostałe, w pewnym momencie życia wsiadła do niewłaściwego pociągu i teraz nie potrafi z niego wysiąść. Ciągle ma nadzieję, że coś w jej życiu jeszcze się zmieni - mówi Małgorzata Sadowska, która w spektaklu wciela się w postać Lory.

Andrzej Pieczyński dodaje, że widzi w tym tekście pewną analogię do „Lotu nad kukułczym gniazdem" Kena Keseya. - Bohaterki Galina zostają zamknięte w ograniczającej je przestrzeni. Udaje im się jednak przekroczyć pewną granicę, dzięki czemu opuszczają zakład. Nie jest to tylko zewnętrzne opuszczenie przestrzeni, ale także wewnętrzne wyzwolenie - dodaje reżyser.


Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Na scenie zobaczymy Martę Dąbrowską, Zuzannę Lipiec, Ewę Makomaską, Małgorzatę Sadowską, Łucję Żarnecką, Macieja Mikołajczyka i Andrzeja Pieczyńskiego. Autorem scenografii jest Jarosław Kilian.

Premiera spektaklu odbędzie się 27.02.2010 r. na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Teatralne zawirowania sezonu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:18
Sezon teatralny 2009/2010 trwa od września. Za nami kilka udanych premier, wiele zapowiadających się ciekawie tytułów jest w próbach. Na jakie spektakle warto zwrócić uwagę, a jakie można pominąć podpowiadają goście Tomasza Mościckiego w "Sezonie na Dwójkę" - Jacek Wakar i Janusz Majcherek
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurs ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 09:34
Wydaje mu się, że ma znakomite poczucie humoru, wspaniałe podejście do kobiet, umie wyjść zwycięsko niemal z każdej opresji, jednym słowem doskonale łączy w sobie wszystkie przypisane do niego role. Z drugiej zaś strony przeżywa wewnętrzne rozterki i nie wie do końca jak odnaleźć się w codzienności. Tak w skrócie przedstawia się obraz „Ojca polskiego” w reżyserii i wykonaniu Rafała Rutkowskiego. W Teatrze Polonia trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą. Zapraszamy do obejrzenia materiału w
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debiut Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 09:29
"Pan Jowialski" to nowa propozycja Teatru Polonia. Za reżyserię i opracowanie tekstu odpowiadają Anna Polony i Józef Opalski. Zobacz wideo z próby! Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami.
rozwiń zwiń