Kultura

Debiut reżyserski Marii Seweryn

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 14:22
W warszawskim Och-Teatrze trwają próby przed poniedziałkową premierą spektaklu "Zaświaty, czyli czy pies ma duszę". W roli reżysera przedstawienia, realizowanego na podstawie sztuki Jerzego Andrzeja Masłowskiego, debiutuje Maria Seweryn.

"Zaświaty, czyli czy pies ma duszę" to - jak można przeczytać na stronie internetowej autora tekstu - "czarna komedia filozoficzna". Spektakl opowiada historię trzech striptizerek, które śpiesząc się na występ, giną w wypadku samochodowym spowodowanym przez psa, który wbiega im pod koła. Kobiety trafiają w zaświaty i czekają na sąd ostateczny. Podczas pobytu w poczekalni przed sądem odkrywają swoje lęki, fobie, wątpliwości, tajemnice życiowe. Poznają tam Anioła - selekcjonera i sprawcę wypadku - psa.

Maria Seweryn podkreślała podczas spotkania z dziennikarzami, że do reżyserowania namówiła ją mama, Krystyna Janda. -Zgodziłam się, bo zawsze o tym marzyłam. Od kilkunastu lat jestem aktorką i reżyserowania bardzo się bałam. Reżyser musi zapanować nad całością, poznać każdą rolę. To bardzo trudne i odpowiedzialne zajęcie - uznała artystka.

Jak dodała, w spektaklu obsadziła trzy świetne, charakterystyczne aktorki: Violę Arlak, Małgorzatę Bogdańską i Paulinę Holtz. W rolę Anioła wciela się Krzysztof Pluskota. Na scenie, oprócz aktorów, pojawia się też pies.

-Mój pies Lulu gra tytułową rolę. Przez kilka tygodni Lulu zaprzyjaźniała się z aktorami. Czasem kładzie się na scenie i zasypia - nie czuje różnicy między garderobą a sceną. (...) Nie wiem jednak, jak to będzie, gdy wejdzie publiczność - żartowała Seweryn.

Oprócz poniedziałkowej premiery (28 czerwca), w czerwcu spektakl będzie można obejrzeć jeszcze w środę (30 czerwca). Ponieważ Och-Teatr nie zawiesza działalności w okresie letnim, spektakl będzie także grany w lipcu i sierpniu.

Zobacz więcej na temat: fob Krystyna Janda Warszawa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kurs ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 09:34
Wydaje mu się, że ma znakomite poczucie humoru, wspaniałe podejście do kobiet, umie wyjść zwycięsko niemal z każdej opresji, jednym słowem doskonale łączy w sobie wszystkie przypisane do niego role. Z drugiej zaś strony przeżywa wewnętrzne rozterki i nie wie do końca jak odnaleźć się w codzienności. Tak w skrócie przedstawia się obraz „Ojca polskiego” w reżyserii i wykonaniu Rafała Rutkowskiego. W Teatrze Polonia trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą. Zapraszamy do obejrzenia materiału w
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niesympatyczny Romulus

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2009 12:48
To, że Krzysztof Zanussi wyreżyserował ponad 30 sztuk teatralnych, zdziwi z pewnością wielu. Większość spektakli miała jednak premierę poza granicami Polski. Nic dziwnego, że na tę najbliższą, w Teatrze Polonia, publiczność czeka z niecierpliwością. Bilety na „Romulusa Wielkiego” wykupione zostały z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatne sceny

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 08:06
Pierwszą prywatną scenę teatralną, która pojawiła się na kulturalnej mapie stolicy, powołała do życia Krystyna Janda. Polonia, która powstała w budynku po nieczynnym kinie, jest dziś jedną z najbardziej prężnych - pod względem liczby premier i przedstawień w sezonie - scen Warszawy. W połowie stycznia, w dawnym Kinie Ochota, odbyła się premiera "Wassy Żeleznowej" w nowym teatrze aktorki i jej córki Marii Seweryn. Na kulturalnej mapie stolicy działa też Teatr Kamienica Emiliana Kamińskiego oraz
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiut Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 09:29
"Pan Jowialski" to nowa propozycja Teatru Polonia. Za reżyserię i opracowanie tekstu odpowiadają Anna Polony i Józef Opalski. Zobacz wideo z próby! Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami.
rozwiń zwiń