Kultura

Literacka Nagroda Goncourta przyznana Lydie Salvayre

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 16:40
Ogłoszono nazwisko laureata najbardziej prestiżowej nagrody literackiej. Tegoroczną Prix Goncourt otrzymała Lydie Salvayre za francuskojęzyczny, prozaiczny utwór "Pas Pleurer”.
Audio
  • "Pas Pleurer”, czyli „Nie płakać”, powieść, która zdobyła najwięcej głosów jury przyznającego tegorocznych Goncourtów - Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Lydie Salvayre wyróżniona tegoroczną nagrodą literacką Goncourt za powieść Pas Pleurer
Lydie Salvayre wyróżniona tegoroczną nagrodą literacką Goncourt za powieść "Pas Pleurer"Foto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Powieść "Pas Pleurer”, czyli "Nie płakać” zdobyła najwięcej głosów jury Akademii Goncourtów. Lydie Salvayer, pół Andaluzyjka, pół Katalonka była w finałowej rozgrywce autsajderką i jej tryumfu się nie spodziewano. Za faworyta uchodził bowiem dziennikarz i pisarz francuskojęzyczny, Algierczyk Kamel Daud Mersault.
Książka autorki przenosi czytelnika w połowę lat trzydziestych w okres wojny domowej w Hiszpanii i w czasy faszystowskiej dyktatury generała Franco. To oparta w znacznym stopniu na wątkach biograficznych tocząca się w realiach Barcelony i katalońskiej wsi historia o rozpaczy i wierze opowiedziana autorce przez jej matkę u schyłku swojego życia.

Nagroda Goncourtów to najważniejsze francuskie wyróżnienie, przyznawane autorom beletrystyki od 1903 roku. Laureat ogłaszany jest zawsze w listopadzie. Chociaż zwycięstwo nie przynosi autorom bezpośrednio żadnych finansowych korzyści, to jednak Goncourt Prix cieszy się we Francji ogromnym prestiżem. Nagroda często określana jest "małym Noblem”, dlatego laureat może liczyć na wysokie wpływy z dodruków powieści. W zeszłym roku po wyjawieniu nazwiska zwycięzcy, jego wydawca z miejsca zaplanował dodruk nagrodzonej powieści o nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy. 

Wśród zwycięzców Nagrody Goncourta są m.in. Marcel Proust (1919), Michel Houellebecq (2010) czy tegoroczny noblista w dziedzinie literatury - Patrick Modiano (1978)

kz, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Aleksander Dumas - w "Trzech muszkieterach" jest sporo prawdy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 05:40
"Ktoś ze współczesnych nazwał Dumas siłą przyrody. W istocie ten pogodny, próżny i lekkomyślny, wielkoduszny olbrzym z krwią babki Murzynki w żyłach, ten niestrudzony miłośnik życia, smakujący wszystkie jego dary, miał w sobie coś z żywiołu" – napisała Anna Tatarkiewicz, tłumaczka pamiętników pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kultura" w sieci. Zasoby Maisons-Laffitte dostępne online

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 11:00
- Redaktor Jerzy Giedroyc bardzo nie lubił kapliczek. Wręcz testamentalnie zastrzegł, że Instytut Literacki ma być miejscem pracy. Tak też się dzieje. W ostatnich latach największym przedsięwzięciem był portal kulturaparyska.com - mówi w Dwójce dyrektor Instytutu Literackiego Wojciech Sikora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacki Nobel dla Patricka Modiano. Krytycy zaskoczeni

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 21:53
Faworyci odpadli, Nobel dla literata zza ich pleców. Tak o tegorocznym werdykcie Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk mówi prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafał Skąpski. Na całym świecie da się słyszeć głosy zaskoczenia po ogłoszeniu laureata literackiej Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń