Kultura

Agnieszka Holland została prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 13:15
Agnieszka Holland stanęła na czele Europejskiej Akademii Filmowej, zastępując na tym stanowisku niemieckiego reżysera Wima Wendersa.
Agnieszka Holland
Agnieszka HollandFoto: Sławek/CC/Wikipedia

O zmianie na stanowisku prezesa poinformował rzecznik Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) Pascal Edelmann. Agnieszka Holland jest pierwszą w historii kobietą, która będzie przewodzić tej instytucji.

Europejska Akademia Filmowa istnieje od 1988 roku, ma swoją siedzibę w Berlinie. Jej pierwszym szefem był szwedzki reżyser Ingmar Bergman. EFA zrzesza 2,9 tys. twórców z branży filmowej.
Akademia aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach promujących europejską produkcje filmową. Prowadzi szkolenia i warsztaty będące platformą wymiany doświadczeń wśród profesjonalistów. Organizowane przez nią seminaria i konferencje stanowią ważny głos w europejskiej debacie na temat filmu.

Akademia przyznaje co roku Europejskie Nagrody Filmowe. Podczas uroczystości w sobotę w Berlinie główne wyróżnienie otrzymał włoski film "Wielkie piękno" Paola Sorrentina. Pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej, wówczas nazywanej jeszcze Feliksem, był Krzysztof Kieślowski.

Amerykański
Amerykański reżyser Joshua Oppenheimer (The Act of Killing) odbiera statuetkę w kategorii najlepszy film dokumentalny z rąk Agnieszki Holland podczas tegorocznej ceremonii wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej. Fot. PAP/EPA/Britta Pedersen

 

65-letnia Agnieszka Holland to reżyserka filmowa i teatralna oraz scenarzystka filmowa. Ukończyła praską szkołę filmową. Była trzykrotnie nominowana do Oscara - za "gorzkie żniewa" (1985 rok), "Europa.Europa" (1991) oraz "W ciemności" (2011).

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Holland: "Gorejący krzew" nie jest o ludziach z żelaza

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 13:30
Był styczeń, kiedy student filozofii Jan Palach, w imię walki z komunistycznym reżimem, dokonał aktu samospalenia. Stało się to w Pradze, w 1969 roku, pięć miesięcy po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holland: zmieniłam spojrzenie na Palacha

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 16:03
- Przejmująca jest jego samotność i ta próba zbudowania politycznego aktu z czegoś, co było jednostkową decyzją młodego człowieka - mówi Agnieszka Holland o Janie Palachu, bohaterze jej najnowszego filmu "Gorejący krzew". Premiera telewizyjna w niedzielę wieczorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary: film Agnieszki Holland został zdyskwalifikowany

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 06:28
Agnieszka Holland nie będzie walczyć o Oscara. Jak dowiedziało się Polskie Radio, amerykańska Akademia Filmowa zdyskwalifikowała jej film "Gorejący Krzew", zgłoszony przez Czeską Akademię Filmową.
rozwiń zwiń