Kultura

Milva, Profesor, Fryderyki i niespodzianki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 02:00
To szczególne wydanie "TPK", gdyż przypadło nam w udziale spotkanie na pograniczu: kończącego się kwietnia i rozpoczynającej się majówki. W tym roku maj będzie miesiącem wychodzenia z "zamknięcia". Na jak długo? Sporo zależy od nas. Kultura wychodzić będzie z sieci do realu stopniowo. Na razie nie możemy zaplanować pójścia do teatru czy kina. Na wizytę w muzeum lub galerii musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie.
Milva
MilvaFoto: Paweł Frent

Posłuchaj
114:23 2021_04_30 00_05_39_PR3_Trojka_pod_Ksiezycem.mp3 Rozpoczęcie majówki 2021 w TPK (Trójka Pod Księżycem)

 

W tej sytuacji postanowiliśmy coś podsumować, coś zapowiedzieć i – generalnie – zaczynać już majówkę 2021.

Gala Fryderyków 2021, czyli nagród środowiska muzycznego z marca została przesunięta na – wydaje się – realny termin przełomu czerwca i lipca. Liczba kategorii i nominacji w każdej z nich jest imponująca. Prezentując nominowanych, dokonaliśmy naturalnie wyboru. To pierwszy temat muzyczny tej ostatniej kwietniowej nocy 2021 roku.

Drugi temat muzyczny – tak składa się od wielu już tygodni – był pożegnaniem. 23 kwietnia odeszła Milva. Jej obecność na koncertach i spektaklach muzycznych w Polsce zawdzięczaliśmy profesorowi Józefowi Opalskiemu, zafascynowanemu jej głosem, jej artystycznym kreacjom nade wszystko w jednym z najsłynniejszych teatrów Europy – Piccolo Teatro di Milano.

Milva  Foto: Paweł Frent Milva Foto: Paweł Frent

Milva po raz pierwszy wystąpiła w Polsce w 1996 roku na V Festiwalu Teatrów Europy w Krakowie. Byliśmy tam, nadawaliśmy relacje ze Starego Teatru. To był "złoty" czas kultury, odradzającej się po kryzysie lat 80. Wizyta Milvy w Krakowie kojarzy się zarazem z tym szczęśliwym czasem tworzenia się nowego teatru w Polsce. Profesor Józef Opalski wspominał Milvę w tym wydaniu "TPK". Gościliśmy go w naszym ogródku, gdyż przybył z Krakowa, by prowadzić w Teatrze Polskim w Warszawie próby do spektaklu "Savannah Bay", zrealizowanego w koprodukcji z Narodowym Starym Teatrem.

Prof. Józef Opalski  Foto: Kuba Sadowski Prof. Józef Opalski Foto: Kuba Sadowski

Możemy też ujawnić, że chodzi o jeszcze jeden nasz powrót do serialu TVP "Osiecka". Na spotkanie to czekaliśmy długo i w "TPK" je zrelacjonowaliśmy. Kto dotrwał z nami do końca wydania, sądzimy, że nie żałował. Dodajmy: owo spotkanie, w tej konfiguracji, raczej nie ma szans na powtórkę, chociaż…

Wiosna w Trójkowym ogródku Foto: Barbara Marcinik Wiosna w Trójkowym ogródku Foto: Barbara Marcinik

Czy udało nam się coś jeszcze zapowiedzieć, w sytuacji, kiedy na kolejną "dehibernację" kultury przyjdzie jeszcze poczekać?

Zapraszamy i życzymy radosnego, choć rozsądnego, świętowania.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Barbara MarcinikPiotr Majewski
Wydawca: 
Kuba Sadowski 
Data audycji: 30.04.2021
Godzina audycji: 00.04

(tekst: Barbara Marcinik)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Urodzeni 12 marca

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 02:00
Jeden ukończyłby 90 lat, drugi obchodzi 85. urodziny – księża profesorowie: Józef Tischner oraz prezbiter Michał Heller.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Spróbuj opiewać okaleczony świat". Wspominamy Adama Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 02:00
To pierwsze słowa jednego z najsłynniejszych polskich wierszy, przetłumaczonego przez Clare Cavanagh, który po zamachach z 11 września 2001 roku trafił na eksponowaną stronę "New Yorkera". W tym tkwi siła poezji: pisana w określonych okolicznościach wybrzmiewa mocno w innym miejscu i czasie i powraca, tak jak dziś, działając nadal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W drodze do Itaki 

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 02:00
Do tej mitycznej nie dotarł. W metafizycznej – już jest. Zygmunt Malanowicz odszedł w Wielkanoc. 15 kwietnia aktora żegnali przyjaciele. My spróbowaliśmy symbolicznie rozstać się z artystą poprzez wspomnienia oraz, mając to niepowtarzalne, jedyne, co liczy się w radiu – Jego głos.
rozwiń zwiń