Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Curling
Section02
Curling
© 2010 / Kishimoto/IOC
Curling w programie igrzysk olimpijskich regularnie jest obecny dopiero od 1998 roku. Jego sportowe tradycje sięgają jednak 16. wieku, kiedy był popularną rozrywką w Szkocji, a miejscem zabaw były zamarznięte tafle jezior, stawów i bagien.

Najwcześniejsze przekazy, dotyczące gry bardzo przypominającej współczesny curling, pochodzą z 1541 roku z miejscowości Paisley Abbey. W Szkocji znajdowano często również granitowe kamienie służące do gry - najstarsze, datowane na 1511 rok, pochodzą z regionów Stirling i Perth.

W 1716 roku powstał w tym kraju pierwszy w świecie klub curlingowy, w miejscowości Kilsyth, w regionie Stiringshire.

W połowie 18. wieku angielscy osadnicy zawieźli kamienie do gry w curling do Ameryki Północnej. Tu szybko sport ten znalazł wielu sympatyków, szczególnie na terenach dzisiejszej Kanady. W 1807 roku powstał w Montrealu pierwszy klub na tym kontynencie.

W 1838 roku założono w Edynburgu w Szkocji Royal Caledonian Curling Club, który pełni dzisiaj funkcję międzynarodowej federacji tego sportu.

W grze biorą udział dwie czteroosobowe drużyny. Zadaniem każdej z nich jest umieszczenie specjalnego kamienia jak najbliżej środka okręgu, znajdującego się kilkadziesiąt metrów od zawodnika wprawiającego go w ruch. Długość toru, na którym odbywają się zawody, wynosi 44,5 m.

Każdy z zespołów ma osiem prób podczas jednej serii, po dwie każdego zawodnika. Takich partii jest 10 w każdym pojedynku. W celu precyzyjnego umieszczenia kamienia w środku okręgu uczestnicy mogą podgrzewać przed nim lód specjalnymi szczotkami, aby zwiększyć prędkość.

Curling w programie igrzysk pojawił się już w 1924 roku. W Chamonix rywalizowali jedynie mężczyźni, a przez wiele lat uważano, że zawody miały charakter tylko pokazowy. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) jako oficjalne wyniki tych zmagań uznał dopiero w 2006 roku, po zapoznaniu się ze śledztwem szkockiej gazety "The Herald".

Do tej pory prym wiedli przede wszystkim reprezentanci Kanady. Od 1998 roku z 10 możliwych do zdobycia złotych medali (po pięć przez każdą z płci) wywalczyli dokładnie połowę. Do tego dochodzą trzy srebrne i dwa brązowe.

W Pjongczangu jednak na podium mogą stanąć również przedstawiciele krajów nie kojarzonych wcześniej z tym sportem. Wszystko dlatego, że w programie pojawi się rywalizacja par mieszanych, a w tej młodej konkurencji medale mistrzostw świata zdobywali m.in. reprezentanci Węgier (dwa złote i jeden srebrny), Nowej Zelandii (jeden srebrny), Czech i Hiszpanii (po jednym brązowym).

Polacy w curlingu jeszcze nigdy nie zakwalifikowali się do igrzysk.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o curlingu
Section03