Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 Biathlon
Section02
Biathlon
© 2012 / Comité International Olympique (CIO) / JUILLIART, Richard
Biathlon jest jedną ze starszych dyscyplin, ale pierwszy raz olimpijskie medale rozdano w niej dopiero w 1960 roku. W skład dwuboju zimowego wchodzi bieg narciarski i strzelanie z karabinu.

Samo słowo "biathlon" pochodzi z języka greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "podwójne zawody". Tradycje tej konkurencji wywodzą się ze specyficznej metody polowania na nartach, uprawianego przez mieszkańców północnych regionów Europy.

Pierwsze udokumentowane zawody odbyły się w 1767 roku w Norwegii, a rywalizowali przedstawiciele dwóch garnizonów wojskowych. Już sto lat później w tym kraju istniało kilka klubów sportowych, zrzeszających miłośników biathlonu.

Dyscyplina ta jest obecna na igrzyskach olimpijskich od 1924 roku. W Chamonix była jednak tylko konkurencją pokazową i rozgrywano ją jako "biegi patrolowe". W podobnej roli wystąpiła w 1928 roku w St. Moritz, w 1936 roku w Garmisch-Partenkirchen oraz w 1948 roku ponownie w St. Moritz.

W 1948 roku powołano do życia Międzynarodową Unię Pięcioboju Nowoczesnego i Biathlonu. Działacze tej organizacji usilnie starali się, by wprowadzić dyscyplinę do grona sportów olimpijskich. Jednak ze względu na doświadczenia wojenne, na jakiś czas postanowiono zrezygnować z rozgrywania zawodów z użyciem broni.

W 1958 roku w austriackim Saalfelden odbyły się pierwsze w historii mistrzostwa świata, a od 1984 roku o medale MŚ rywalizują także kobiety. W 1960 roku w Squaw Valley biathloniści mogli już oficjalnie rywalizować o olimpijskie trofea. Rozdano wówczas medale w biegu na 20 km mężczyzn.

Stopniowo rozbudowywano program zawodów: w 1968 roku dodano bieg sztafetowy 4x7,5 km, w 1980 r. - 10 km. W 1992 roku pierwsze konkurencje rozegrały kobiety - rywalizowały w biegach na 7,5 i 15 km oraz w sztafecie 3x7,5 km. W 2002 roku w Salt Lake City zadebiutował bieg na dochodzenie, na podstawie wyników uzyskanych w sprintach (7,5 km K, 10 km M). Kobiety startowały na dystansie 10 km, mężczyźni pokonali trasę o 2,5 km dłuższą.

Dwanaście lat temu w Turynie wprowadzono do programu bieg ze startu wspólnego - na 12,5 km dla pań i 15 km dla panów. Właśnie w tej konkurencji Tomasz Sikora był drugi (za Niemcem Michaelem Greisem), zostając pierwszym - i jedynym dotychczas - polskim biathlonistą, który sięgnął po olimpijski medal. Ostatnią nowością jest rywalizacja sztafet mieszanych, która pojawiła się w 2014 roku w Soczi.

W Pjongczangu z biało-czerwonych niespodziankę mogą sprawić kobiety. W obecnym sezonie Pucharu Świata najlepiej prezentuje się Weronika Nowakowska, która w dorobku ma dwa medale (srebrny i brązowy) mistrzostw świata z 2015 roku.
tabela medalowa
plan startów
wiadomości o biathlonie
Section03