Redakcja Programów Katolickich

Warto dziękować za wszystko

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 15:00
Dzień, któremu patronuje proste słowo: dziękuję, wcale nie musi być hucznie obchodzony, wystarczy tylko z wdzięcznością spojrzeć w oczy naszym codziennym dobroczyńcom.
Audio
Warto dziękować za wszystko
Foto: East News/Glow Images

Po raz ósmy w Polsce obchodzony jest Dzień Dziękczynienia. W tym roku jest on okazją do narodowego podziękowania za cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, ale dziękować można także za swoją rodzinę oraz jako wyraz upamiętnienia bezimiennych bohaterów naszej historii. W tym roku z racji przypadającej 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej partnerem święta jest Wojsko Polskie, a także harcerze.

Obchodzimy go pod hasłem: „Królowo rodzin, dziękujemy i zawierzamy”. Hasło to nawiązuje do kończącej się peregrynacji, czyli uroczystych odwiedzin kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po kościołach archidiecezji warszawskiej. Centralne uroczystości Święta Dziękczynienia odbyły się w niedzielę 7 czerwca na Błoniach Wilanowskich przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Święto Dziękczynienia stało się już naszą dobrą tradycją, która wrasta nie tylko w Kościół, ale również w nasze myślenie o sobie nawzajem. – Okazuje się, że w osiem lat można zbudować wokół tej mądrej, głębokiej idei ogromnie dużo – powiedział abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. - Słowo „dziękuje” jest kluczem, którym możemy otwierać religijną, świętą rzeczywistość Bożej Opatrzności, w której Pan Bóg kieruje naszym życiem, choć nie ogranicza naszej wolności – dodał metropolita. - Ważne jest przywracać słowu „dziękuję” jego istotne znaczenie, ale także budować od nowa relacje międzyludzkie oparte na wdzięczności.

- O słowie „dziękuję” pamiętamy najczęściej w takich zwykłych sytuacjach, w domu, w sklepie czy na ulicy, zapominamy natomiast podziękować za rzeczy, za które powinniśmy być wdzięczni, a które nie wydają nam się oczywiste - powiedziała Ewelina Kopic, prezenterka telewizyjna, prowadząca tegoroczne Święto Dziękczynienia. – Ja nauczyłam się doceniać to co mam i często staram się dziękować za to co dobre: że żyję, za moją rodzinę, przyjaciół, ale także za to co mnie doświadczyło: za chorobę, bo teraz wiedzę, że otworzyło to dla mnie nowe zawodowe perspektywy.

Oprócz Dnia Dziękczynienia w audycji poruszono także temat niedawnej pielgrzymki Ojca Świętego do Bośni i Hercegowiny. Papież Franciszek odwiedził Sarajewo, 20 lat po zakończeniu wojny w tym kraju. Wojny, która jest uznawana za najbardziej krwawy konflikt w Europie od II wojny światowej, w którym zginęło prawie 200 tys. ludzi. Przesłaniem wizyty papieża był pokój i zachęta do umocnienia dialogu ekumenicznego i między-religijnego.

W "Familijnej Jedynce" przedstawiono także relacje z XIX Spotkania Młodych Lednica 2000. Niedaleko Gniezna nad jeziorem Lednickim u chrzcielnych źródeł Polski spotkało się ponad 75 tysięcy młodych ludzi z Polski i różnych zakątków świata.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, zapraszają Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski.

 

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas – Witan i Przemysław Goławski.

Data emisji: 07.04.2015

Godzina emisji: 06.00

 

kawa

 

Poniżej prezentujemy refleksje Słuchaczy "Familijnej Jedynki" o tym, za co możemy być wdzięczni. Wszyscy autorzy prezentowanych poniżej SMS-ów zostaną obdarowani książkami.

 

Dziękuje Panu Bogu za życie, dzieci, kochającego męża, za dom, za miłość, wiarę w Boga i za nadzieję, że dam radę dalej opiekować się sie swoim chorym od urodzenia synkiem wymagającym stałej opieki. Czasem myślę, że nie dam rady, a wystarczy, że poproszę o pomoc w modlitwie i jest dobrze. Ja, co dzień zawierzam i dziękuje Panu Bogu i dlatego jestem taka, jaka jestem. Pozdrawiam. Wiesława

Jestem wdzięczna Duchowi Świętemu za mojego spowiednika, ta wdzięczność nie ma granic, on daje mi piękne natchnienia.

Staram się sie szukać Ducha Świętego, akurat mój spowiednik jest na tej drodze i mnie uczy, aby nią iść. To, że was słucham to jest natchnienie. To natchnienie Ducha Świętego. Ta wdzięczność. Joanna z Łomży

Był czas w moim życiu, że staczałem się po równi pochyłej mych grzechów. Pod pozorem dobra, czyli ustabilizowanego życia w konkubinacie, siałem zgorszenie w moim otoczeniu. Pozory dobra były tak mocno złudne, że moje życie akceptowali juz nasi wierzący – najbliżsi. W końcu przyduszony złem zawołałem: Boże ratuj - odmień moje życie! Przyszła siła i moc. Bez wahania i poczucia straty mogłem zostawić dobra tego świata. Dziś po latach jestem szczęśliwym mężem innej kobiety. Niech będzie chwała Duchowi Świętemu! Paweł

Jestem wdzięczna Duchowi Świętemu za pomoc i natchnienie w przeżywaniu kryzysu małżeńskiego, że jeszcze mam siłę i nadzieję, bo dzieci obserwują i cierpią. Codziennie modlę się modlitwą Jana Pawła II do Ducha Świętego. Amelia

Dziękuje rodzicom za życie, za wychowanie w wierze i miłości do ojczyzny. Małgosia

Dziękuje Bogu za drugie życie dane Mi 8 maja 2001 roku. Wówczas to uległam wypadkowi komunikacyjnemu. Pomimo 65 proc. uszczerbku na zdrowiu-ukończyłam 2 kierunki studiów wyższych równoległych. 6 czerwca 2008 r. urodziłam mądra córkę, która dziś jest wzorową uczennicą. Renia z Miecierzyna

 

 

Czytaj także

Msza Dziękczynienia a po mszy piknik i Zakopower

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 15:15
Zakończyła się Msza św. z okazji Dnia Dziękczynienia przy świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IX Marsz Świętości Życia w Warszawie. Kardynał Nycz: życie ludzkie jest święte

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 21:08
Według służb porządkowych marszu, w manifestacji wzięło udział około 7-8 tysięcy osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kardynał Nycz: muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej tańsze niż inne takie placówki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 18:39
Kardynał Kazimierz Nycz podziękował parlamentarzystom za pieniądze na muzeum w świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Miasteczku Wilanów.
rozwiń zwiń