Polskie Radio
Section05
eutanazja

Eutanazja w Belgii. Ekspert: noworodki są zabijane, bo nie miałyby "znośnej przyszłości"

Z dostępnych badań wynika, że na co najmniej 10 proc. wszystkich zmarłych noworodków we Flandrii na przełomie 2016 r. i 2017 r. dokonano wspomaganych samobójstw. Jak podaje prawnik i ekspert z Europejskiego Instytutu Bioetyki w Brukseli, lekarze, którzy dokonywali eutanazji niemowląt wskazali, że w 91 proc. przypadków głównym powodem ich działania był brak nadziei na "znośną przyszłość" dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia eutanazja śmierć dzieci medycyna lekarz

Eutanazja w Austrii. Weszły w życie przepisy legalizujące wspomagane samobójstwa

W sobotę dokonywanie eutanazji w Austrii stało się legalne. Jak poinformowano, wspomagane samobójstwo będzie podlegało ścisłym regułom, a każdy przypadek zostanie oceniony przez dwóch lekarzy - w tym eksperta medycyny paliatywnej. Przeciwnicy nowego prawa wskazują jednak na szereg kwestii, które nie zostały zawarte w ustawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria eutanazja śmierć medycyna lekarz

Prezydent Portugalii zawetował ustawę legalizującą eutanazję. "Misją jest ratowanie ludzkiego życia"

W stronę prezydenta Portugalii kilka organizacji świeckich wystosowało podziękowania. Związane jest to, z tym że szef rządu zawetował ustawę legalizującą eutanazję w tym kraju. To już druga tego rodzaju decyzja, kiedy Marcelo Rebelo de Sousy odmówił podpisania przepisów, które miałby zezwolić na legalizację śmierci wspomaganej medycznie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo eutanazja Za życiem ŚWIAT Portugalia

Wspomagane samobójstwo we Włoszech. Watykan: pytajmy, czy najwłaściwszą reakcją jest odebranie życia

We Włoszech po raz pierwszy władze sanitarne wyraziły zgodę na wspomagane samobójstwo. Pragnący odebrać sobie życie 43-latek jest sparaliżowany od 11 lat. Odnosząc się do tego przypadku, Watykan zaznacza, że nakłanianie chorych do odebrania sobie życia nie jest właściwą odpowiedzią na cierpienie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Włochy Za życiem Watykan ŚWIAT eutanazja

"Jest nieludzka". Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia o eutanazji

- "Nie" dla eutanazji jest jasne i nieodwołalne, trzeba odkrywać prawdziwie ludzki wymiar umierania - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia na Międzynarodowym Kongresie Rycerzy Maltańskich w Rzymie pt. "Technologie i koniec życia: prymat towarzyszenia".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Rzym społeczeństwo śmierć choroba lekarz religia chrześcijaństwo katolicyzm eutanazja

Legalizacja wspomaganego samobójstwa w USA. "To promowanie spisywania ludzi na straty"

Legalizacja wspomaganego samobójstwa w Massachusetts uderzy w osoby biedne, niepełnosprawne oraz z mniejszości kulturowych i etnicznych - przestrzegają lekarze i aktywiści. - Przepisy te promują spisywanie ludzi na straty, jako mających zbyt niską jakość życia - podkreślił John B. Kelly, działacz na rzecz praw osób niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  samobójstwo eutanazja lekarz Massachusetts USA Ameryka Stany Zjednoczone ŚWIAT

"To najgorszy atak na godność człowieka". Kard. Gerhard Müller o eutanazji

- Rozmyślne i świadome zabijanie chorego człowieka jest najgorszym atakiem na jego godność, ponieważ uświadamia, że nie istnieje jako osoba sama w sobie ale - z punktu widzenia utylitaryzmu - powiedział kard. Gerhard Müller w wywiadzie dla kath.net. Ostrzegł, że jeśli zostanie zanegowane prawo moralne, ludzkość zginie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Kościół chrześcijaństwo śmierć eutanazja aborcja prawo społeczeństwo