Redakcja Programów Katolickich

Rok 2016 w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 15:00
O przeszłości warto pamiętać, bo to ona buduje naszą tożsamość. Rozpoczynający się rok przynosi wiele okazji, by przypomnieć sobie nasze korzenie, ale także uzmysłowić nadchodzące okazje i uroczystości.
Audio
Upamiętniający chrzest Mieszka I mural z 1970 r. znajdujący się na ścianie rezydencji gnieźnieńskich biskupów pomocnicniczych
Upamiętniający chrzest Mieszka I mural z 1970 r. znajdujący się na ścianie rezydencji gnieźnieńskich biskupów pomocnicniczychFoto: wikimedia/domena publiczna

1050 rocznica chrztu Polski

W roku 966 rozpoczęła się chrześcijańska historia Polski. Historycy są zgodni: chrzest Polski radykalnie wpłyną na losy polskiego narodu, państwa i Kościoła. W tym roku będziemy obchodzili jubileusz, 1050 rocznicy chrztu Polski.

- Kiedy książę Mieszko I, został na znak przyjęcia chrztu, zanurzony w wodzie, to wraz ze słowami „ja ciebie chrzczę”, ochrzczony został tym samym, cały polski naród –powiedział prof. Krzysztof Ożóg, mediewista, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. – To był początek chrystianizacji całego społeczeństwa, które podlegało władzy Mieszka.

Jak tłumaczył prof. Krzysztof Ożóg, u początków każdej budowy, są położone fundamenty. Od tego, jaki jest fundament zależy cała budowla, jej trwałość i kształt. - Nie mam najmniejszej wątpliwości, że położenie takiego fundamentu, jakim było przyjęcie chrześcijaństwa wraz z całym dorobkiem cywilizacyjnym, wpłynęło na naszą ojczyznę. Gdybyśmy nie przyjęli chrztu, podzielilibyśmy prawdopodobnie los pogańskich Prus, Wieletów czy Jadźwingów, po których pozostały tylko wspomnienia historyczne - dodał historyk.

Światowy Dzień Pokoju

Pierwszy dzień nowego roku został ustanowiony w 1967 r. przez papieża Pawła VI - Światowym Dniem Pokoju. Corocznie ogłaszane jest w tym dniu, specjalne orędzie. W tym roku, papież Franciszek zachęca: „Przezwycięż obojętność i zyskaj pokój”. - Papież Franciszek, zwraca uwagę, że mamy do czynienia z czymś w rodzaju III wojny światowej „w kawałkach”, a zatem jeśli mówimy o obojętności, to jest ona związana z konkretem – tłumaczył ks. Krzysztof Ołdakowski. - Niby coraz więcej wiemy, a jednocześnie coraz trudniej jest nam się ze sobą skomunikować. Bardzo ważną zachętą, obecną w noworocznym orędziu jest więc przezwyciężenie „globalizacji obojętności” – dodał ks. Ołdakowski.

Święta Boża Rodzicielka

W oktawę Bożego Narodzenia, 1 stycznia, dziękujemy Bogu za przyjście na świat Chrystusa. Kościół obchodzi tego dnia uroczystość Maryi, jako Matki Bożej, przez którą spełniły się obietnice dane całej ludzkości, związane z tajemnicą Odkupienia. I choć Matce Jezusa, towarzyszy wiele tytułów, to Święta Boża Rodzicielka jest najstarszym określeniem Maryi, obecnym w Kościele, na mocy potwierdzonego dogmatu, czyli ogłoszonej prawdy wiary. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest także najstarszym maryjnym świętem. Pierwsza znana modlitwa maryjna zaczynała się od słów: «Pod Twoją obronę (Sub tuum praesidium) uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko».

Jak zauważył ks. Zbigniew Sapijewski, wiara w Boże Macierzyństwo istniała od zawsze. Najstarszy, dokument jaki to potwierdza pochodzi z III wieku. Użyty jest tam zwrot: Matka Boga - Święta Boża Rodzicielka - dodał.

Taize 2016

Na przełomie roku, tradycyjnie odbyło się także Spotkanie Młodych, Wspólnoty Taize. Tym razem, odbyło się ono w Walencji. Jak stwierdził Misza Czerniak, prawosławny wolontariusz, każde spotkanie ma swoją specyfikę. Tegoroczne było jednym z bardziej kameralnych, ponieważ zgromadziło się około 16 tys. osób. Obecni byli jednak przedstawiciele wielu wyznań i narodowości, z całej Europy, a nawet poza jej granic.

Tematem spotkania było: miłosierdzie, jako że rozpoczął się Rok Miłosierdzia, ustanowiony przez papież Franciszka. - Dla mnie jest to bardzo ważne miejsce i okazja do spotkania z Bogiem i człowiekiem, w różnorodności tego, jak Boga i człowieka postrzegamy – dodał Misza Czerniak. - Już za rok, spotkanie odbędzie się zaś w Rydze, na Łotwie.

Światowe Dni Młodzieży

Obecny rok będziemy przeżywali pod hasłem miłosierdzia. W Kościele jest to związane z jubileuszem miłosierdzia, nadzwyczajnym rokiem ogłoszonym przez papieża Franciszka.

Ważnym wydarzeniem dla wszystkich polskich katolików będzie zaś spotkanie młodych ludzi w Krakowie. To Światowe Dni Młodzieży, na które przybędzie około 2 mln wiernych z całego świata.

„Idźcie zróbcie raban”, tymi słowami zwrócił się do młodzieży całego świata, Papież Franciszek, podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2015r. Polacy wzięli na poważnie te słowa i od wielu miesięcy odbywają się już intensywne przygotowania.

- Widać, że każdy pracuje tu dla jakiegoś wyższego celu. Jedni już to kiedyś przeżyli, inni słyszeli, jakie to cudowne przeżycie – powiedziała Wiktoria, wolontariuszka z Niemiec wysłana przez niemiecki episkopat do Komitetu Światowych Dni Młodzieży, pracująca w sekcji tłumaczeń.

31 Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca 2016 r. Przebiegać będą pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. To wyjątkowe wydarzenie dla całego kraju. Pielgrzymi z ponad 200 krajów, najpierw przyjadą do wybranego przez siebie regionu, gdzie spędzą Dni w Diecezjach, a następnie spotkają się w Krakowie, podczas wydarzeń centralnych z udziałem papieża Franciszka.

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 1.01.2016 r.

Godzina emisji: 06.00

Czytaj także

Jaki był miniony rok dla młodych chrześcijan?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 17:00
W audycji podsumujemy rok 2015 w chrześcijaństwie i Kościele z punktu widzenia młodzieży uczestniczącej w najważniejszych wydarzeniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Watykan: dotychczas ponad milion osób na uroczystościach Roku Świętego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 19:30
Pielgrzymi z całego świata codziennie od rana do popołudnia zmierzają do Watykanu, by w Roku Miłosierdzia dokonać symbolicznego aktu przejścia przez Drzwi Święte. Należy jednak przygotować się na skrupulatne kontrole.
rozwiń zwiń