X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Wielkie rody Polski - Sapiehowie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 14:23
W wakacyjnym cyklu opowieści o polskich rodach arystokratycznych, ziemiańskich, inteligenckich, które zasłużyły się pro publico bono, tym razem opowiemy o rodzinie Sapiehów.
Lew Sapieha herbu Lis ( 1557 - 1633 )  hetman wielki litewski od 1625, kanclerz wielki litewski w latach 15891623, marszałek sejmu w Warszawie w 1582, podkanclerzy litewski od 1589, wojewoda wileński od 1621, sekretarz królewski, pisarz wielki litewski od 1581, starosta słonimski, brzeski, mohylewski.
Lew Sapieha herbu Lis ( 1557 - 1633 ) – hetman wielki litewski od 1625, kanclerz wielki litewski w latach 1589–1623, marszałek sejmu w Warszawie w 1582, podkanclerzy litewski od 1589, wojewoda wileński od 1621, sekretarz królewski, pisarz wielki litewski od 1581, starosta słonimski, brzeski, mohylewski.Foto: Fot. wikipedia

Jedna z gałęzi litewskiego rodu Sapiehów bierze swój początek w mieście leżącym dziś na granicy RP i UE, nad Bugiem. Na opowieść  o Sapieżyńskim Kodniu zapraszają  Jacek Malarski z Towarzystwa Przyjaciół Kodnia, dyrektor miejscowej szkoły oraz o. Paweł Gomulak - oblat Maryi Niepokalanej.

Nie ma Kodnia bez Sapiehów – podobnie jak nie ma Kodnia bez obrazu, który dzięki nim znalazł się w tym miejscu. Zaprosimy na opowieść o tej burzliwej historii.

Rozmowa na temat kard. Adama Sapiehy, który właśnie pochodził z linii kodeńskiej Rodu. O pomocy dla wysiedleńców z Wielkopolski w 1939 roku, o stosunkach Sapieha – gubernator Frank, a także – Sapieha - młody Karol Wojtyła - mówi  ks. Józef Marecki - historyk i archiwista.

Gość w studiu: prof. Jan Żaryn – historyk.

Kalendarium historyczne

Kochane życie – felieton Elżbiety Nowak

„Abyś dzień święty święcił” – ks. Jerzy Limanówka z Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti

Audycja dla dzieci - Słuchowisko Polskiego Radia z cyklu „Biblia i Ty” – „Zagłada Sodomy i Gomory”.

Magazyn informacyjny „Z życia Kościoła w Polsce i na świecie”

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sapiehowie - wielcy kolekcjonerzy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 20:12
Należeli do najzamożniejszych rodzin w dziejach Rzeczypospolitej. Wiedzieli jak dzięki arystokratycznym ożenkom pomnażać imponujący majątek, ale uzyskanymi pieniędzmi wspierali przede wszystkim wybitnych artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sapiehowie powracają na ziemię przodków

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 08:00
Wileńskiej Galerii Obrazów, w byłym pałacu Chodkiewiczów, została otwarta wystawa poświęcona magnackiej rodzinie Wielkiego Księstwa Litewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie rody Polski - Lanckorońscy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 15:05
Rozpoczynamy wakacyjne opowieści o polskich rodach arystokratycznych, ziemiańskich, inteligenckich, które zasłużyły się pro publico bono. Na tle działań rodu okazujemy sylwetkę jednej postaci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie rody Polski - Ledóchowscy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 10:00
W wakacyjnym cyklu opowieści o polskich rodach arystokratycznych, ziemiańskich, inteligenckich, które zasłużyły się pro publico bonom, tym razem opowiemy o rodzinie Ledóchowskich.
rozwiń zwiń