X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Powitanie wiosny

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 10:50
- Zima była dawniej bardzo trudna do przeżycia nawet dla zamożnych, bo mróz, brak żywności żywności i choroby zbierały wtedy swoje żniwo - mówiła dr Barbara Ogrodowska.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. pras.

W "Abecadle etnografa" mogliśmy słuchać o dawnych rytuałach przywoływania wiosny, z których najważniejszym było topienie marzanny. Jak mówiła etnograf dr Baraba Ogrodowska, zwyczaj ten popularny był na Śląksu, w Wielkopolsce, na Żywiecczyźnie czy Podhalu i lokalnie w całej Polsce. - W czwartą niedzielę Wielkiego Postu był zwyczaj niszczenia i topienia kukly, która miała symbolizować wszelkie zło związane z okresem zimowym: śmierć, choroby, biedę. Zima była dawniej bardzo trudna do przeżycia nawet dla zamożnych, bo mróz, brak żywności żywności i choroby zbierały żniwo właśnie w tym czasie.

Jak topiono marzannę? - Żeby skrócić czas zimowy, zniszczyć jej symboliczny obraz - tłumaczyła dr Ogrodowska - wiązano snop słomy, obleczony w ubiór dziewczęcy czy płótno. Z taką kukłą chodzono po domach i gospodarstwach, z nich zabierano zło i wynoszona kukłę za granicę wsi. Tam ją podpalano, rozszarpywano i wrzucano do wody.

Zwyczaj ten znany był na Węgrzech, w Niemczech, na Łużycach, na Litwie. W XV wieku Długosz mówił o nim "dawny", topenie marzanny wiąże się też z europejskimi zarazami, które w średniowieczu dziesiątkowały ludność kontynentu. Obrzęd ten traktowano bardzo poważnie do początków XX wieku, kiedy to zmienił się w zwyczaj popularny wśród małych dzieci. Dzisiaj postrzegany jest jako niezobowiązująca zabawa.

***

Tytuł audycji: Abecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 23.03.2019 

Godzina emisji: 8.50

at/gs


Zobacz więcej na temat: antropologia kultura ludowa

Czytaj także

Gender – płeć kulturowa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 15:45
Czym jest płeć w sensie biologicznym wszyscy wiemy. Każdy z nas ma swoją płeć. Rodzimy się najczęściej jako kobiety lub mężczyźni i różnimy się między sobą pod względem anatomicznym - to kwestia bezsprzeczna i uniwersalna.
rozwiń zwiń