Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Świat duchów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 09:00
- Duchy, jak wierzono w wielu regionach naszego kraju to bezcielesne i niewidzialne istoty, które najczęściej z boskiej woli penetrowały świat ludzi aby go porządkować - nie zawsze zgodnie z interesami jego mieszkańców - pisała w książce "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska. Czytała Marzena Trybała.
Audio
  • Świat duchów wg prof. Anny Zadrożyńskiej (Poranek Dwójki/Abecadło etnografa)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Bywały złośliwe, jeżeli ich pojawienie się wiązało się z nagłym przerwaniem czyjegoś życia. Zawsze obawiano się, że poronienie dziecka, utopienie się jakiegoś człowieka, śmierć panny czy kawalera przed ślubem mogą się skończyć zatrzymaniem ich dusz na tym świecie. Wówczas jak sądzono przybędzie ludziom jakiś np. wampir, jeszcze jeden duch wody albo ognik z nad bagien, czy topielica, albo bliżej nieokreślony duch, który wodzić potrafił ludzi po lasach i bezdrożach. O te właśnie niezbyt przyjazne ludziom duchy dbano wtedy, gdy krainy ich władztwa powinny wspomagać człowieka.

Zapraszamy do odsłuchania całości nagrania.

Fragmenty książki "Świętowania polskie. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej przeczytała dla Państwa Marzena Trybała.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 18.05.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs


Zobacz więcej na temat: antropologia
Czytaj także

Tajemna moc kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 17:09
Kobieta - jednocześnie symbol obcości i swojskości, zagrożenia i bezpieczeństwa - zajmuje szczególne miejsce w ludowych mitach i przekonaniach - pisała prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 12:00
- Kosmos postrzegano w opozycji do świata ludzi: tego, co nieskończone, bezkresne, wobec tego, co skończone, ograniczone - pisała w swoim "Przewodniku po tradycji" prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Systemy wartości

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:00
- Bardzo długo w antropologii mówiono o zjawisku, które nazywano wartościami kulturowymi. Oznaczały one wartości współdzielone przez grupę, oznaczały również wartości zewnętrzne w stosunku do ludzi - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kult

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 10:00
- Cultus po łacinie oznacza cześć, hołd, uwielbienie przedmiotu kultu. Pokazuje to relacje podmiotowo-przedmiotową, czyli jest ktoś lub coś, co jest przedmiotem kultu i musi być ktoś, kto jest podmiotem ten kult uprawiającym - mówiła w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szamanizm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 11:00
- Szamanizmem nazywa się zespół praktyk i wierzeń, które charakteryzują się tym, że praktykujący je szaman wchodzi w odmienny stan świadomości - w "Abecadle etnografa" tłumaczyła dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń