Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Laureaci nagrody Muzyka Źródeł 2020: Anna Chuda i Roman Wojciechowski

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:30
Anna Chuda i Roman Wojciechowski to tegoroczni laureaci nagrody Muzyka Źródeł. Anna Chuda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych artystek ludowych Biskupizny. Pan Roman to utytułowany muzyk, jeden z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego. Oboje kultywują tradycję, przekazując ją kolejnym pokoleniom.
Audio
  • Laureaci nagrody Muzyka Źródeł 2020 (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Anna Chuda i Roman Wojciechowski - laureaci nagrody Muzyka Źródeł 2020.
Anna Chuda i Roman Wojciechowski - laureaci nagrody Muzyka Źródeł 2020.Foto: Kuba Borysiak

Nagroda Radiowego Centrum Kultury Ludowej "Muzyka Źródeł" (do 2017 roku Nagroda Programu 2 Polskiego Radia) przyznawana jest od 2013 roku. Wśród jej laureatów znaleźli się: Bronisława Chmielowska, Jan Kmita, Zofia Warych, Czesław Węglarz, zespół Gołcunecki, Stanisław Głaz, Wiesława Gromadzka, Anna Andruszkiewicz, Tadeusz Jedynak, Maria Bienias, Tadeusz Kubiak, Janina Chmiel, Zdzisław Marczuk, Marianna Bączek.

Anna Chuda urodziła się w roku 1946 w Posadowie w gminie Krobia. Reprezentuje mikroregion Wielkopolski zwany Biskupizną. Jest mistrzynią śpiewu ludowego, gawędziarką i tancerką, posługuje się piękną gwarą biskupiańską. Jej repertuar tradycyjnych pieśni weselnych, dożynkowych, obyczajowych, kołysanek i przyśpiewek to kilkaset cennych melodii.

- Tu zawsze ludzie otaczali się muzyką, było dużo zabaw na świeżym powietrzu, wieczorki taneczne, katarzynki, niesopusty, czyli przeglądy grup kolędniczych. Zabawy zaczynało się od wiwata, takiej bardzo szybkiej polki, potem był przodek i siber - mówiła o regionalnych zwyczajach artystka, która jest skarbnicą wiedzy na temat regionu. Szczególnie bliskie są jej tematy wyjątkowego biskupiańskiego stroju, wielkopolskich tańców ludowych oraz śpiewu, tworzy oracje weselne oraz gawędy w gwarze ludowej. Bardzo często angażuje się w projekty edukacyjne, prowadzi warsztaty śpiewacze, doradza młodszym artystom ludowym, prowadzi dziecięce i młodzieżowe zespoły ludowe. Jest także częstym gościem na wielu festiwalach, na które zabiera swoje młode uczennice, chętnie dzieląc się swoją wiedzą. Wielokrotna laureatka Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Na przestrzeni ostatnich lat była bohaterką wielu audycji poświęconych tradycji Biskupizny na antenach Programu 1 i Programu 2 Polskiego Radia. W archiwach PR znajduje się jej wiele nagrań tradycyjnych pieśni.

Roman Wojciechowski urodził się w 1949 roku w Ciebłowicach Dużych, obecnie mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Pochodzi z rodziny uzdolnionej muzycznie: ojciec grał na organkach ustnych i śpiewał, dziadek prowadził śpiewy przy zmarłych i podczas pielgrzymek do Częstochowy, wuj grał na bębnie w kapeli z akordeonistą Stanisławem Kościechą i skrzypkiem Władysławem Kosylakiem. Gry uczył się u Feliksa Franczaka, skrzypka z Tomaszowa. Uczył się też grać na klarnecie i saksofonie. Jest wciąż praktykującym muzykiem weselnym, grywa na potańcówkach i zabawach. Obecnie muzykuje ze swoją własną kapelą, wraz z innymi świetnymi muzykami: Radosławem Bińkiem na harmonii trzyrzędowej i Bohdanem Lipskim na bębnie. Posiada również młodych uczniów, którym przekazuje repertuar i z którymi wyjeżdża na konkursy.

Roman Wojciechowski to skrzypek grający niezwykle stylowo, z zachowaniem charakterystycznych dla regionu manier wykonawczych. Znakomicie gra do tańca, potrafiąc dobrze wyczuć tancerzy. Ma przy tym doskonałą technikę wykonawczą połączoną z typowymi dla tradycyjnych muzykantów cechami stylu gry, m.in. ozdobnikami czy charakterystycznym rubatowaniem.

Warto podkreślić, że to jeden z najbardziej utytułowanych polskich muzyków ludowych. Jest m.in. pięciokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, z czego aż trzykrotnym laureatem najwyższej nagrody – Baszty, którą zdobył w trzech kategoriach. W roku 2000 otrzymał odznakę "Zasłużony działacz kultury". Laureat Nagrody Kolberga (2012). W 2009 wystąpił także na scenie studia im. Witolda Lutosławskiego w koncercie „Muzyka Źródeł – Opoczyńskie”. To także jeden z muzyków ludowych, którzy tworzyli ścieżkę dźwiękową do filmu Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna".

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Anna Chuda i Roman Wojciechowski (muzycy ludowi)

Data emisji: 29.02.2020

Godzina emisji: 15.30

gs

 

Czytaj także

Konkursy muzyki ludowej dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 08:00
W "Źródłach" sięgnęliśmy do najprawdopodobniej pierwszego radiowego konkursu z muzyką ludową w Polsce. W latach 70-tych na antenie Radia Kielce przeprowadzano konkurs kapel ludowych pod nazwą "Zapraszamy do S1".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Wojciechowski z nagrodą Muzyka Źródeł 2020!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 08:00
Jeden z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego, utytułowany muzyk, jest pierwszym z dwojga tegorocznych laureatów nagrody, którą honorujemy wybitnych artystów ludowych, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenach Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasadorka Biskupizny. Anna Chuda z Nagrodą Muzyka Źródeł 2020!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 08:30
Biskupizna zachwyca krajobrazem, muzyką, gwarą, zwyczajami, pieśniami, a także strojami. Anna Chuda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tamtejszych artystek ludowych, przybliżająca kulturę regionu młodemu pokoleniu.
rozwiń zwiń