Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Muzykanckie przygody odcinek 1

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 15:00
Powojenne lata 1945-1948 muzykanci radomscy zapamiętali jako wyjątkowo ciężkie. Ogólne rozprężenie, rozwydrzona partyzantka i bimber to recepta na muzykanckie kłopoty.
Pamiątkowe zdjęcie w Klwowie. Goście weselni i muzykanci: harmonista Jan Michalski, skrzypek Wacław Rek i barabanista Jan Polny. Na pamiątkę od Wrzesińskiego na weselu 1949 rok.
Pamiątkowe zdjęcie w Klwowie. Goście weselni i muzykanci: harmonista Jan Michalski, skrzypek Wacław Rek i barabanista Jan Polny. "Na pamiątkę od Wrzesińskiego na weselu 1949 rok".Foto: Archiwum Muzyki Wiejskiej/MUZYKA ODNALEZIONA

Wieś Drążno dobrze płaciła za grę na weselu, ale też dużo za dużo wymagała. W 1946 roku grała tam kapela Jana Michalskiego z Klwowa. Pokusa zarobku była duża...

Zbliżał się koniec wesela, czekała już pod domem weselnym furmanka, która miała muzykantów zawieźć na kolejne wesele. A tu weselnicy mówią muzykantom, że ich nie puszczą, bo ładnie grają. Ofiarowują sporą sumę. Muzykanci na to, że nie mogą, bo wzięli zadatek i tam wesele czeka, ale wesele ich nie puszcza. W końcu uciekli przez okno i na furmankę. Weselnicy się zorientowali i ruszyli w pogoń z widłami, cepami, siekierami, brali, co tam było pod ręką. Wsiedli na furmanki i gonią. Muzykanci widzą, że nie uciekną na inne wesele, bo tam miejscowi odparliby atak z Drążna. Uciekają na posterunek Milicji Obywatelskiej w Klwowie. Milicjanci widzą, że to nie przelewki, więc się z muzykami barykadują. Weselnicy próbują wyrąbać siekierami drzwi posterunku, domagając się wydania muzykantów. Milicjanci dzwonią po pomoc. Przyjeżdżają ciężarówki z wojskiem i odbijają posterunek. No i się robi afera i procesy, które pachną stryczkiem za antypaństwową działalność terrorystyczną. Szczęśliwie adwokatom udało się zmienić kwalifikację czynu na paragraf niezagrożony śmiercią. Ale weselnicy i tak się w galancie przesiedzieli – do amnestii. Mamy tu historię, jak weselników zgubiła miłość do kapeli.

A teraz o 30 lat późniejsza historia, jak kapelę zgubiła miłość do weselników. Kapelę braci Barszczów wynajęto na wesele w okolicach Białobrzegów. Mimo że ślub miał być po południu, przyjechali rano zagrać przed wyjazdem do kościoła. Wesele odjechało, muzykanci zostali w domu weselnym. A tu pojawiły się dziewczyny. Takie jakoś były łaskawe, przysiadły się. Potem na kolanka, tak wyszło, że Barszcze wylądowali w łóżku. A tu wesele wraca. Nikt im marsza na przyjazd nie gra! Wielki skandal! Drużby idą do domu i zastają muzykantów in flagranti. Wyciągają ich z łóżek i spuszczają tęgie manto. No, nie za mocne, bo przecież muszą zagrać na weselu. A do tego mają do nich pretensje, używając słów powszechnie uznawanych za obraźliwe.

Oj, zemścili się za to nadużycie panien. Stworzyli wartę, która pilnowała ich cały czas. Nie pozwolili ani na chwilę przestać grać. Nawet pójść wysikać się nie dali. No, ale każdy koszmar ma kiedyś koniec. Poobijani Barszcze dopominają się o honorarium. A kawalerka na to: "Co, mało wam było? Chcecie, to wam dołożymy".

Jak widzimy na obu przykładach, nadmierne okazywanie uczuć może mieć opłakane skutki.

Andrzej Bieńkowski

***

Więcej recenzji i felietonów - w naszych działach Słuchamy i Piszemy.

Czytaj także

Losy basów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 09:00
We wsi Brogowa w 1932 roku zmarł muzykant Tworek. Zostawił po sobie wdowę, mnóstwo dzieci i statki, czyli skrzypce, basy i bębenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy harmonista

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 13:50
Kiedy wiosną 1930 roku 14-letni chłopiec z Klwowa, Jan Michalski, pojechał do pracy jako pomocnik murarza, nie przypuszczał nawet, że to zmieni jego życie. Ba, zmieni muzykę weselną w Radomskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiewy z Czarnobyla

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 14:55
Za sprawą serialu telewizyjnego odżyły upiory czarnobylskiej katastrofy. Przeżyłem ją w mojej wsi, wożąc dzieci do płynu lugola. Chcę zabrać w tej dyskusji głos, bo w latach 2003–2018 jeździliśmy z Małgośką co rok i nagrywaliśmy śpiewy z rejonu samego Czarnobyla, jak i z sąsiednich stref zagrożenia, gdzie mieszkańcy dostają specjalną czarnobylską rentę.
rozwiń zwiń