Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Bronisława Chmielowska

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:15
Śpiewaczka, gawędziarka, depozytariuszka repertuaru z Kresów Wschodnich, gdzie urodziła się w 1935 roku i spędziła dzieciństwo.
Audio
  • 35 "Starych pieśni" Bronisławy Chmielowskiej (Źródła/Dwójka)
  • Wspomnienia o młodości spędzonej w Wołczuchach koło Lwowa i podróży przesiedleńczej na Dolny Śląsk Bronisławy Chmielowskiej (Dwójka/Źródła)
Bronisława Chmielowska
Bronisława ChmielowskaFoto: Fundacja Ważka

Pani Bronisława z nostalgią wspomina rodzinne Wołczuchy w dawnym województwie lwowskim: - Miałam osiem lat, jak my stamtąd wyjeżdżali, ale tam wszystko pamiętam, jak tam gdzie każden jakiś rowek był, gdzie droga, gdzie kiedy było jakie błoto. Było tak, no naprawdę, tak było biedno, ale wesoło!

Po zakończeniu wojny wraz z częścią rodziny wyruszyła na Ziemie Zachodnie. Osiedlili się początkowo na Górnym Śląsku, a później na Dolnym, w Pyskowicach koło Złotoryi. Wyszła za mąż za Karola Chmielowskiego (także pochodzącego z Wołczuchów) i w 1967 roku przeprowadziła się do dolnośląskich Mroczkowic, gdzie mieszka do dziś.

Zamiłowanie do śpiewu Bronisława Chmielowska odziedziczyła po mamie, weselnej śpiewaczce Agnieszce Zamirskiej, dzięki której pamięta wiele archaicznych pieśni. Podkreśla, iż śpiew dawniej towarzyszył ludziom o wiele częściej, był nieodłącznym elementem świąt i obrzędów, pracy i czasu wolnego. W bogatym repertuarze pani Bronisławy znajdują się m.in. pieśni weselne, kołysanki, pieśni wojenkowe, rekruckie, religijne, obyczajowe, żniwne, rozmaite kolędy oraz ballady. Można w nich wciąż usłyszeć elementy polskiego, kresowego dialektu z okolic Gródka na Ukrainie.

Bronisława Chmielowska od 1976 roku była członkinią zespołu śpiewaczego „Podgórzanie” z Mirska, z którym występowała wielokrotnie na festiwalach w Polsce i różnych krajach Europy. Dzięki swoim umiejętnościom muzycznym cieszy się w środowisku wiejskim dużym poważaniem. Ma świadomość, że wiele pieśni przetrwało tylko dzięki pamięci najstarszych śpiewaków, dlatego chętnie przekazuje swój repertuar i historie młodszym pokoleniom.

Jej pieśni utrwalone są m.in. na płytach z serii Polskiego Radia „Muzyka Źródeł” (vol. 22 „Ballady”, vol. 26 „Dolny Śląsk”, vol. 27 „Wokół dziecka”), albumach wydawanych przez Fundację „Ważka” („Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku”, „Bronisława Chmielowska. Stare pieśni”) oraz Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu („Mom jo skarb”).

 

 

 

Czytaj także

35 "Starych pieśni" Bronisławy Chmielowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 16:40
- Ta płyta jest portretem śpiewaczki, zarejestrowanym tam, gdzie ona żyje - o płycie z nagraniami Bronisławy Chmielowskiej opowiadały w "Źródłach" Joanna Skowrońska i Anna Lewińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisława Chmielowska, przekazicielka muzyki odzyskanej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 08:00
- Kiedyś dziewczyna nie poszła sama na zabawę, musiał po nią chłopak przyjść, żeby ją zabrać. Albo młodzi w większej grupie mogli razem iść na tańce - wspominała w "Źródłach" Bronisława Chmielowska.
rozwiń zwiń