X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Kapela Maliszów, "Mazurki niepojęte"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:43
Trzecia nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2015. 
Kapela Maliszów, Mazurki niepojęte
Kapela Maliszów, "Mazurki niepojęte"Foto: mat. pras.

Druga płyta rodzinnej kapeli z Męciny Małej założonej przez muzyka i lutnika Jana Malisza. W swojej twórczości zespół inspiruje się tradycyjną muzyką okolic Gorlic oraz mazurkową tradycją Polski Centralnej. Oprócz odtwarzania starych melodii, muzycy tworzą własne utwory, w których łączą polski charakter z wypracowanym przez siebie stylem.

"Wydarzeniem jesieni, a także jedną z płyt roku, jest drugi album Kapeli Maliszów "Wiejski dżez", jest on bowiem dowodem dalszego rozwoju grupy. Dotyczy to zarówno każdego z instrumentalistów (Zuzanna i Kacper to przecież jeszcze ludzie bardzo młodzi), jak i pomysłu na brzmienie, koncepcję grania zespołu. Każdemu z trojga muzyków (jest tu wszak jeszcze ojciec - Jan) można by poświęcić osobny panegiryk. Wszyscy są bowiem w znakomitej formie instrumentalnej (zniewalające improwizacje Kacpra), ale nie tylko o techniczną materię, nie tylko o wirtuozerię tu chodzi. Jest ona tylko niezbędną podstawą do wyrażenia siebie, do przyciągnięcia uwagi słuchacza i poprowadzenia go w nowe, fascynujące rejony. Chodzi o to, że ich muzyka jest zarazem zdyscyplinowana i skupiona, a jednocześnie kwiecista, rozwibrowana, eksplodująca emocjami. No i ten tytuł - żart to czy deklaracja? Myślę, że po trochu jedno i drugie. Dowód, że Maliszowie potrafią rzucać sobie ambitne wyzwania, a zarazem mieć do siebie sporo dystansu. Z tego rodzi się taka muzyka - w swej esencji ludowa, tradycyjna, w swym wyrazie - nowoczesna, pełna pasji. Muzyka zarówno wyrafinowana, jak i uduchowiona" - pisał w recenzji płyty Tomasz Janas.


Kapela Maliszów w Studiu PR im. W. Szpilmana


Maria Baliszewska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej dodała zaś: "Dzikość, trans, poezja. Płyta „Mazurki niepojęte” jest prawdziwie nie do pojęcia, a dokładniej muzyka zamieszczona na tej płycie. Dla mnie, etnomuzykologa i radiowca obserwującego muzykę tradycyjną od ponad 40 lat jest spełnieniem marzeń, ucieleśnieniem ideału wierności tradycji i zarazem – na naszych oczach – jej rozwoju. Rodzina pochodzi ze wsi, „pamiętam jak przez mgłę, że mama chodząc po domu nuciła sobie cichutko albo śpiewała głośno na weselu” – pisze we wstępie do ascetycznie wydanej płyty Jan Malisz. „Zabieram wiec Zuzię i Kacpra w świat mojego dzieciństwa, żeby go poznali chociaż w małej części, aby ich również zainspirował”. I my słuchając płyty czujemy i widzimy, że to się dzieje. Że opowieści ojca o muzycznym świecie dzieci mają już we krwi i sercu. Ale przede wszystkim słyszymy muzykę, która choć tradycyjną jest i wprost z Pogórza pochodzi, to żyje własnym życiem dzięki talentom wszystkich jej twórców: ojca Jana grającego na wielu instrumentach – skrzypcach, basach, lirze korbowej, gitarze i akordeonie, córki Zuzanny obdarzonej wspaniałym białym głosem i rytmicznym darem idealnego tempa rubato (gra na bębnie obręczowym, barabanie i basach), i syna Kacpra – utalentowanego skrzypka. Jego polotowi, umiejętnościom improwizacyjnym i wręcz jazzowym skłonnościom – choć jazz zatopiony jest w tradycji polskiej wsi – zawdzięczamy tę niepojętą podróż muzyczną po mazurkach i nie tylko. Niepojęte są te „Mazurki” i rodzina Maliszów, nie dziwią zachwyty, doskonałe miejsca na listach przebojów muzyki świata, aplauz na koncertach. Będziemy czekać niecierpliwie na następną!".

Spis utworów

 1. Mazurek Niepojęty
 2. Na piecu łoroł
 3. Zielona Lipka
 4. Mazurek Dziki
 5. Furtok
 6. Mazurek Wilczy
 7. Chodzony od Józefa
 8. Wiązanka Polek
 9. Wiązanka Mazurków Kacpra Malisza
 10. Pażdziernikowy Odlot
 11. Mazurek Kłótliwy
 12. Haciok
 13. Ballada o Sierotce
 14. Wiązanka Janka
 15. Hej Przyleciał Szpaczek
 16. Zawiśloczek

Skład zespołu

 • Zuzanna Malisz - śpiew, basy, bęben obręczowy, baraban
 • Jan Malisz - śpiew, skrzypce, lira korbowa, basy, gitara
 • Kacper Malisz - skrzypce, basy, moraharpaZobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja

Czytaj także

Kapela Maliszów i "Wiejski dżez" na kolejnym krążku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 00:00
"Wiejski dżez" to druga, po "Mazurkach niepojętych", płyta Kapeli Maliszów. - Gramy, bo sprawia nam to przyjemność, to takie pogórzańskie podejście do muzyki. Chcemy grać i nagrywać coś dobrego - mówił w Czwórce skrzypek Kacper Malisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Kapeli Maliszów na festiwalu Nowa Tradycja 2018 - cz. 1.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 13:29
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Kapeli Maliszów na festiwalu Nowa Tradycja 2018 - cz. 2.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 15:32
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Maliszów: "Wiejski dżez" jest popisem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 18:00
- Trudno jest powstrzymać Kacpra w jego szaleństwie na skrzypcach i Zuzię tak samo. Istnieje między nami środek, gdzie spotyka się stare i nowe pokolenie i próbuje zrobić coś nowego, twórczego – mówił w Źródłach Jan Malisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Maliszów, "Wiejski dżez"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 14:33
Pierwsza nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2017.
rozwiń zwiń