Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Żywiecka mowa

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 09:00
Żywiecczyzna to region w południowo-środkowej Polsce, który należy do południowo-zachodniej części dialektu małopolskiego.
Audio
Żywiecczyzna
ŻywiecczyznaFoto: Shutterstock

Gwara żywiecka jest wewnętrznie zróżnicowana. Możemy mówić o gwarze północno-żywieckiej i południowo-żywieckiej. Gwara południowo-żywiecka należy do grupy pasa górskiego, natomiast północno-żywiecka do gwar Pogórza. Dwie podstawowe cechy fonetyczne łączą gwarę żywiecką z dialektem małopolskim. Jest to fonetyka udźwięczniająca: wujek Jonek, nic nie widzioł, oraz mazurzenie: miesiacek, corny, połozył, zoden. Możemy spotkać tu również siakanie, zjawisko pokrewne mazurzeniu, czyli wymowę spółgłosek dziąsłowych szy, rzy, czy, dży jako si, zi, ci, dzi, np. stucny, ziebrok, szklonki ze skła.

Zapraszamy do posłuchania całości nagrania.

***

Tytuł audycji: Słowianek

Przygotowała: Patrycja Zisch

Gość: dr Ewelina Kwapień

Data emisji: 24.08.2019

Godzina emisji: 8.50

gs

Zobacz więcej na temat: folklor
Czytaj także

Wprowadzenie do "Słowianka", przewodnika po polskich gwarach

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:48
- Na terenie Polski można wyróżnić cztery zespoły dialektalne: wielkopolski, małopolski, mazowieki i śląski, do tego Kaszuby i Ziemie Odzyskane i dawne tereny pruskie - mówiła w pierwszym odcinku "Słowianka" dr Ewelina Kwapień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bandzie psiakny dzian". Tajniki gwary kurpiowskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 09:00
- Kurpie należa do grupy obszarów dialektu maziowieckiego, stąd występuje tam mazurzenie i nieudźwięczniająca fonetyka międzywyrazowa - mówiła w drugim odcinku "Słowianka" dr Ewelina Kwapień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się mówi na Kujawach?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 12:52
Kujawy to kraina historyczna leżąca na Pojezierzu Wielkopolskim w dorzeczu środkowej Wisły i górnej Noteci. Graniczy z innymi terenami wielkopolskimi, Pomorzem Gdańskim i Mazwoszem. Ma charakterystyczne cechy gwarowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwara krakowska

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 06:00
 Gwary krakowskie w przybliżeniu zajmują teren między Krakowem, Katowicami a Częstochową. Jest to południowo-zachodnia część dialektu małopolskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwary Lubelszczyzny Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:00
Gwary Lubelszczyzny Wschodniej obejmują tereny wschodniej części województwa lubelskiego. Dialektologicznie region ten mieści się w obrębie dialektu małopolskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmawiamy po śląsku

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 10:00
Po śląsku, czyli w dialekcie obecnym na terenie Śląska Północnego, Środkowego i Południowego. Po śląsku, to znaczy w jednym z najbardziej charakterystycznych dialektów obecnych w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazowsze bliższe i dalsze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 11:25
- Dialekt mazowiecki uznawany był za najbardziej odrębny wśród pozostałych dialektów, jest też bardzo ekspansywny - mówiła w audycji dr Ewelina Kwapień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Daj dla mamy", czyli mówimy w gwarze podlaskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 09:00
Gwara podlaska jest odłamem dialektu mazowieckiego, ale jest bardzo zróżnicowana, a jej odmiany były kształtowane przez liczne wpływy, m.in. białoruski, litewski, ukraiński rosyjski, niemiecki i jidisz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwara podhalańska

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 09:00
Gwara podhalańska bardzo wyróżnia się na tle innych gwar ponieważ jej użytkownicy bardzo dbają o jej utrzymanie i rozwój, pielęgnują kwestie językowe i dbają o to, aby gwara ta trwała.
rozwiń zwiń