Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Słomiane bibeloty

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 10:00
Tomasz i Małgorzata Krajewscy spod lubelskiej wsi Niemce zajmują się plastyką obrzędową. Tworzą wszystko to, co zdobiło chałupy w okresie świątecznym.
Audio
  • Słomiane ozdoby Tomasza i Małgorzaty Krajewskich (Dwójka/Cudowytwórcy)
Ozdoby ze słomy autorstwa Tomasza i Małgorzaty Krajewskich.
Ozdoby ze słomy autorstwa Tomasza i Małgorzaty Krajewskich.Foto: Patrycja Zisch

Najlepszym surowcem do tego typu wyrobów jest słoma żytnia, czasem wybielana na słońcu. Słomę taką się selekcjonuje, część jej przeznaczona jest na krajkę, kapelusze, inna na ozdoby choinkowe, a jeszcze inna na naczynia słomiane do przechowywania ziarna, grochu, jajek.


- Jest to kontynuacja tego, co robili nasi dziadkowie i pradziadkowie, staramy się utrzymywać dawne wzornictwo, styl i kolorystykę, ludzie to kupują i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni - opowiadał Tomasz Krajewski. - Naszym sztandarowym produktem są pająki; tradycyjne ozdoby wieszane w centralnym miejscu izby obok galerii świętych obrazów. Pająki w zależności od pór roku były inaczej wykonywane, np. bożonarodzeniowe były bardzo kolorowe z domieszką świerku i jodły. Wielkanocne pająki były z pisankami. Robimy też pająki okazyjne np. na wesela i chrzciny.

Na Lubelszczyźnie istniej legenda, że pająk był obecny przy narodzinach Jezusa i uwił pajęczynę w stajence, która mieniła się wszystkimi kolorami tęczy. Legenda ta dotrwała do naszych czasów, część ludzi twierdzi, że od tego właśnie wydarzenia pochodzi kult pająka, którego nie można było zabić czy wyrzucić z domu.

Tradycyjne ozdoby choinkowe mieszane ze słomą i bibułą to specjalność zakładu. Nie brakuje też ozdób z dodatkiem piór i grochu. Obecnie jest duży popyt na kolorystykę białą i biało-czarną, co w dawnych czasach było raczej niespotykane.

Zachęcamy do wysłuchania całości audycji.

***

Audycja: Cudowytwórcy

Przygotowała: Patrycja Zisch

Goście: Tomasz i Małgorzata Krajewscy (plastyka obrzędowa)

Data emisji: 21.12.2019

Godzina emisji: 8.50


gs

Czytaj także

Maria Stosik i haft kaszubski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 10:00
Istnieje kilka szkół haftu kaszubskiego, wyróżniają się m.in. haft pucki, żukowski, wdzydzki, kociewski, słupski, tucholski, borowiacki, wejherowski i czepcowy. Opowiadała o tym w audycji „Cudowytwórcy” hafciarka z Gdańska, Maria Stosik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajniki ceramików z Bolimowa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 09:00
W kolejnym spotkaniu z rzemieślnikami i artystami zajmującymi się tradycyjną sztuką rękodzielniczą odwiedziliśmy pracownię ceramiczną rodziny Konopczyńskich w Bolimowie,
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z wizytą w pszczelim domu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 14:18
- Znajomy mojej mamy zaproponował, że zaprosi mnie do pasieki. Na początku trochę mnie to zaintrygowało, zacząłem chodzić tam coraz częściej. W wieku 17 lat postanowiłem, że chciałbym związać się z pszczelarstwem - mówił w "Cudowytwórcach" Wojciech Kotlicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pracowni lutników

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 09:00
Lutnicy, Marek i Bartosz Woźniak, robią bardzo mało instrumentów. Poświęcają im ogromną ilość czasu. Każdy dopieszczają i każdy z nich jest dziełem sztuki. Do tego czerpią ogromną radość z tego, co robią.
rozwiń zwiń