Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Rafał Bałaś: uczniowie bardziej mobilizują się do pracy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 08:00
- To mnie pozytywnie zaskoczyło, ale rzeczywiście większość ćwiczy chętniej, bo w domu mogą do lekcji sięgać w dowolnym momencie, kiedy mają ochotę i pozytywne nastawienie. Jedno to to, że uczą się dla siebie, a drugie - żeby się tym dzielić. Chcemy im to umożliwić - mówił twórca instrumentów, muzyk, pedagog związany z Fundacją Braci Golec z Beskidu Żywieckiego.
Audio
  • Rafał Bałaś z Fundacji Braci Golec o akcji #folkwdomu (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
  • Pozdrowienia od Fundacji Braci Golec
Rafał Bałaś podczas lekcji on-line
Rafał Bałaś podczas lekcji on-lineFoto: Z archiwum Rafała Bałasia

Rafał Bałaś przyznał, dołączając do akcji #folkwdomu, że tak jak do tej pory każdy jego dzień przypominał gonitwę między różnymi muzycznymi zadaniami, tak teraz zmuszony był zamknąć się w domu i przełączyć na tryb zdalny. Z domu więc bierze udział w działaniach Fundacji Braci Golec, która pracuje nieprzerwanie w dziesięciu placówkach na Żywiecczyźnie, w dziesięciu gminach, gdzie jedenastu instruktorów jeździ w sumie do ponad 300 podopiecznych.

- Tradycyjnie działamy tak, że każdy z uczniów ma w tygodniu zajęcia indywidualne, a dodatkowo spotykają się na zajęciach w kapelach i grupach śpiewaczych. Teraz musieliśmy zmienić tryb pracy, zaczęliśmy więc prowadzić zajęcia w dwóch formach: online w czasie rzeczywistym poprzez przesyłanie filmików instruktażowych. Szybko się zweryfikowało, że instrumenty przez wszelkiego rodzaju komunikatory brzmiały źle, utrudniało to bardzo prowadzenie zajęć, przerzuciliśmy się więc na filmiki - mówił Rafał Bałaś.

Zapytany o to, jak radzą sobie w tej sytuacji uczniowie, odpowiada, że różnie, ale też zaskakująco pozytywnie. - Większość jest nawet jeszcze bardziej zmobilizowana do ćwiczenia na instrumencie, bo mogą sięgać do lekcji w dowolnym momencie, wtedy, kiedy jest im wygodnie, mają ochotę i pozytywne nastawienie. Są też minusy: brakuje im współbrzmienia, grania w kapelach, śpiewania razem.

W audycji muzyk mówił więc, jak załoga Fundacji Braci Golec radzi sobie w tych okolicznościach, jaki widzi czarne scenariusze, jak planuje dalej prowadzić edukację i projekty specjalne.

***

Rozmawiał: Mateusz Dobrowolski

Data emisji: 10.05.2020

Godzina misji: 5.20

Wyemitowano w audycji "Kiermasz pod kogutkiem".

at


Czytaj także

Heniek Małolepszy: kultura siedzi

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:20
- Pojawiło się ostatnio coś takiego, jak "kultura w sieci". Moim zdaniem powinno być raczej "kultura siedzi" - mówił w audycji inicjującej akcję #folkwdomu warszawski muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jolanta Kossakowska: znajduję w muzyce ukryte siły

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:01
- Nastały bardzo ciężkie czasy dla wszystkich, ale muzycy i ludzie wrażliwi chyba bardziej odczuwają izolację. Wszystkie dziedziny, które opierają się na interakcji, kontakcie z publicznością czy sile wspólnego grania, takie jak sztuka, teraz wiążą się z tym, że ludzie cierpią - mówiła artystka.
rozwiń zwiń