Historia

Najstarsza drewniana konstrukcja na świecie. Nie wzniósł jej nasz gatunek

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 05:55
Archeolodzy odkryli najstarszą drewnianą konstrukcję na świecie - dużo starszą niż nasz własny gatunek. Zbudowana została przez przodków Homo sapiens – o tym sensacyjnym odkryciu informują naukowcy na łamach najnowszego "Nature".
Profesor Larry Barham (na zdjęciu po prawej) odkrywa drewnianą konstrukcję na brzegach rzeki
Profesor Larry Barham (na zdjęciu po prawej) odkrywa drewnianą konstrukcję na brzegach rzekiFoto: Prof. Geoff Duller z Uniwersytetu Aberystwyth

Konstrukcja liczy aż pół miliona lat, jest zatem o jakieś 200 tys. lat starsza niż nasz gatunek. Musiała zostać zbudowana przez przodków Homo sapiens – dowodzą naukowcy brytyjscy z uniwersytetów w Liverpoolu i Aberystwyth.

Sensacyjne odkrycie w sercu Afryki 

Ślady konstrukcji odkryto na stanowisku archeologicznym przy wodospadach Kalambo w Zambii. Warstwę archeologiczną datowano na co najmniej 476 tys. lat.

Zbadano ślady narzędzi kamiennych, pozostawionych na dwóch kłodach drewna. Za pomocą tych narzędzi archaiczni ludzie, przodkowie Homo sapiens, połączyli dwie kłody, tworząc rodzaj szkieletu, będącego być może częścią "domu" lub platformy mieszkalnej. Jest to najstarsze tego rodzaju znalezisko na świecie.

Drewniana konstrukcja odkryta przez naukowców. Fot.: profesor Larry Barham z Uniwersytetu w Liverpoolu Drewniana konstrukcja odkryta przez naukowców. Fot.: profesor Larry Barham z Uniwersytetu w Liverpoolu

Czytaj także:

Drewno z tak odległych czasów rzadko można znaleźć na stanowiskach archeologicznych, ponieważ butwieje, ale w Kalambo wysoki poziom wody przyczynił się do jego zachowania.
Odkrycie podważa pogląd, że ludzie epoki kamienia prowadzili koczowniczy tryb życia. W tej lokalizacji mieli oni stały dostęp do wody i do zasobów znajdujących się w okolicznych lasach.

"Zmienia sposób myślenia o przodkach człowieka"

Jak opisuje kierownik badań, prof. Larry Barham z Uniwersytetu w Liverpoolu, to odkrycie zmieniło jego sposób myślenia o wczesnych przodkach człowieka. "Ci ludzie wykorzystali swoją inteligencję, wyobraźnię i umiejętności, aby stworzyć coś, czego nigdy wcześniej nie widzieli, coś, co nigdy przedtem nie istniało" – tłumaczy.

Jak dodaje, ci ludzie byli bardziej podobni do nas, niż nam się wydawało.

Jak wyjaśnia Geoff Duller z Aberystwyth University, którego zespół zajął się datowaniem, stanowisko w Kalambo Falls odkryto w latach 60. XX wieku. Znaleziono tam wówczas podobne kawałki drewna, ale nie udało się ich datować.

"Prawdziwe znaczenie tego miejsca było zatem nieznane aż do teraz" – podsumowuje.

PAP/bm

Czytaj także

Małopolskie. Odkryto kopalnię krzemienia czekoladowego sprzed 10 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 05:50
Miejsce wydobycia minerału bardzo istotnego dla prehistorycznej zbiorowości odkryto na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsza biżuteria ozdobna w Eurazji odkryta w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:55
W 2010 roku w Jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej archeolodzy odnaleźli wisiorek wykonany z kości słoniowej, ozdobiony motywem ułożonych w linie kropek. Najnowsze badania wskazują na to, że artefakt powstał 41 500 lat temu, co czyni go najstarszym znanym w Eurazji przykładem tego typu biżuterii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bielsko-Biała. Odkryto wyroby z brązu i żelaza. "Mogą być najstarsze na tych ziemiach"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 05:40
Wyroby z brązu i żelaza sprzed 2600 lat odkryli archeolodzy podczas badań w rejonie podbielskich Kobiernic i Porąbki. Bogusław Chorąży z działu archeologii bielskiego Muzeum Historycznego powiedział PAP, że to mogą być najstarsze przedmioty na tych ziemiach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Hiszpańskie Stonehenge". Susza odsłoniła megality sprzed 7000 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 05:40
Nasilająca się w Hiszpanii susza doprowadziła do całkowitego odsłonięcia na zachodzie kraju megalitycznego pomnika. Znalezisko potocznie nazywane jest "hiszpańskim Stonehenge" ze względu na podobieństwo do prastarej konstrukcji o tej nazwie z Anglii.
rozwiń zwiń