Historia

Czescy i słowaccy archeolodzy odkryli w Gwatemali miasto Majów

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 05:40
Grupa czeskich i słowackich archeologów poinformowała o odkryciu w Gwatemali pozostałości jednego z najstarszych miast Majów. Ekspedycja Neuron odbyła się latem zeszłego roku. Jej zadaniem było zebranie nowych informacji, które pomogą poznać okoliczności powstania i upadku cywilizacji majańskiej. 
Majowie
MajowieFoto: Shutterstock/Richie Chan

Naukowcy trafili na ślad dawnego miasta Majów, stosując technologię LiDAR. Wykorzystuje ona fale świetlne i pozwala zaobserwować struktury ukryte pod ziemią i roślinnością. Podczas późniejszych wykopalisk, czescy i słowaccy archeolodzy odkryli pozostałości pałaców, obserwatoriów astronomicznych, miejsc kultu religijnego i pomników.

Miasto odkryte w ramach ekspedycji Neuron rozciągało się na obszarze ponad siedmiu kilometrów kwadratowych. Według naukowców, rozwinęło się po 850 roku przed naszą erą. Było głównym ośrodkiem w regionie przez około tysiąc lat. Badacze nazwali metropolię Yax Balam, czyli Pierwszy Jaguar. Zwierzę to oznaczało w kulturze Majów władzę i było symbolem religijnym.

Czytaj także:

Materiały zgromadzone przez badaczy w Gwatemali będą teraz poddawane dalszym analizom na praskiej politechnice, gdzie powstanie też trójwymiarowy model Yax Balam.

IAR/Wojciech Stobba/bm

Czytaj także

Olbrzymie nierówności społeczne ułatwiły konkwistadorom podbój imperium Azteków

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 05:55
Imperia upadają powoli, najpierw toczą je wewnętrzne kryzysy, a później często dobija atak z zewnątrz – ta maksyma niejednokrotnie znalazła swoje potwierdzenie w dziejach. Wyjątkiem wydawało się imperium Azteków, które upadło z dnia na dzień, zniszczone przez dysponujących przewagą technologiczną Hiszpanów. Włoscy badacze twierdzą jednak, że konkwistadorom dopomogła sytuacja wewnętrzna azteckiego mocarstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk: odkryto bogaty grób z czasów Majów. Może mieć ponad 1000 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 05:40
Meksykańscy archeolodzy odkryli ludzkie ciało w grobie z czasów cywilizacji Majów. Odkrycia dokonano na terenie miasta Palenque, które stanowiło jedno z największych ośrodków miejskich starożytnej cywilizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czechy. Odkryto klamrę z wizerunkiem węża pożerającego żabę. "Mamy do czynienia z nieznanym pogańskim kultem"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 05:40
Niedaleko Brna czescy naukowcy natrafili na średniowieczną klamrę od paska przedstawiającą gada zjadającego żabę. Nie jest to pierwsze tego typu znalezisko w tej części Europy. Zdaniem badaczy można je łączyć z nieznanym pogańskim kultem.
rozwiń zwiń