Polskie Radio
Section05
Europa Środkowa

"Sukcesem Trójmorza jest zmiana mentalności regionu i wiara we własne możliwości". Przydacz po szczycie w Bukareszcie

- Trójmorze to budowanie siły regionu - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz. W czwartek w Bukareszcie zakończył się kolejny szczyt inicjatywy wraz z towarzyszącym mu forum biznesu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz Europa Europa Środkowa Europa Środkowo-Wschodnia Trójmorze Katarzyna Gójska

Prezydent Andrzej Duda przed szczytem NATO: liczę, że Wilno będzie sukcesem wschodniej flanki

- Liczę, że tak, jak Warszawa przed siedmiu laty, tak i Wilno będzie sukcesem NATO, a w szczególności - wschodniej flanki Sojuszu - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem wzięli udział w odprawie kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda NATO Ukraina Europa Europa Środkowa

Przed szczytem NATO. Wiceszef MSZ: oczekujemy wzmocnienia bezpieczeństwa flanki wschodniej

- Jeśli mamy być, jako Europa, bezpieczni, to ta część Europy Środkowej, która jest najbardziej narażona na atak [Rosji], musi być znacznie bardziej chroniona. Także przez trwałą obecność wojsk sojuszniczych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Jabłoński Katarzyna Gójska NATO Europa Europa Środkowa szczyt NATO Litwa wojna na Ukrainie

Marcin Przydacz o szczycie B9: prezydenci krajów wschodniej flanki NATO powinni mówić jednym głosem

- Format Bukareszteńskiej Dziewiątki okazał się absolutnie kluczowy także jako instrument pewnego rodzaju nacisku na innych sojuszników; prezydenci krajów wschodniej flanki NATO powinni mówić jednym głosem w kontekście naszych priorytetów - powiedział we wtorek szef BPM Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Środkowa Słowacja Bukareszteńska dziewiątka POLSKA prezydent Andrzej Duda

Napływ zboża z Ukrainy do UE. Embargo Węgier blokuje wypłatę odszkodowań

Węgry nadal utrzymują embargo na import z Ukrainy, więc wciąż brak decyzji ws. przekazania 100 milionów euro pięciu krajom, w tym Polsce. To pieniądze dla rolników, którzy odnotowali straty w związku z nadmiernym importem z Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała dziś w Komisji, że władze w Budapeszcie nie przekazały żadnych nowych informacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Środkowa Węgry Ukraina Unia Europejska wojna na Ukrainie

Łotwa wesprze walczącą Ukrainę. Przekaże cały swój zapas pocisków Stinger

Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie posiadane systemy obrony przeciwlotniczej Stinger - poinformowała łotewska minister obrony Inara Murniece. Polityk uczestniczyła w obradach grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein. Ryga zamierza też przeszkolić więcej żołnierzy ukraińskiej armii niż w zeszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  Łotwa Ukraina wojna na Ukrainie Europa Europa Środkowa Europa Wschodnia

Łotwa wesprze walczącą Ukrainę. Przekaże cały arsenał pocisków Stinger

Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie posiadane systemy obrony przeciwlotniczej Stinger - poinformowała łotewska minister obrony Inara Murniece. Polityk uczestniczyła w obradach grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein. Ryga zamierza też przeszkolić więcej żołnierzy ukraińskiej armii niż w zeszłym roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Łotwa Ukraina wojna na Ukrainie Europa Europa Środkowa Europa Wschodnia

Ambasador Brzeziński na ćwiczeniach w Orzyszu: rola współpracy USA, Niemiec i Polski jest w NATO kluczowa

Na poligonie w Orzyszu zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia taktyczne, odbywające się w ramach AMBER LYNX-23. W manewrach obok samolotów brały udział niemieckie leopardy, amerykańskie abramsy i polskie czołgi. Obecny na miejscu ambasador USA Mark Brzeziński powiedział, że w chwili obecnej to współpraca między Polską, Niemcami i Stanami Zjednoczonymi będzie kluczowa dla ochrony europejskiego bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ćwiczenia wojskowe NATO Wojsko Polskie Mark Brzezinski wojsko Europa Środkowa służby i bezpieczeństwo

W parlamencie Węgier o rozszerzeniu NATO. Jedna partia deklaruje głos przeciw

Niemal wszystkie partie w węgierskim parlamencie są za przyjęciem Szwecji i Finlandii do NATO - wynika z pierwszego dnia debaty w tej sprawie. Przeciwko rozszerzeniu Sojuszu na północ jest tylko skrajnie prawicowy Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank), którego przedstawiciele przekonują, że jest to krok w stronę trzeciej wojny światowej. Węgry to ostatni, obok Turcji, kraj, który jeszcze nie ratyfikował przyjęcia dwóch krajów nordyckich do NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Środkowa Węgry NATO Szwecja Finlandia

Szczyt B9. Przywódcy Czech i Litwy zaakcentują znaczenie wschodniej flanki NATO

"Musimy maksymalnie wzmocnić wschodnią flankę NATO, jej każdy centymetr, wszyscy razem" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Litwy Gitanas Nauseda przed wylotem do Polski na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Z podobnym przekazem przyjeżdża do Polski premier Czech Petr Fiala. - Wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na jego wschodniej granicy jest naszym wspólnym interesem - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Środkowa Czechy Litwa Bukareszteńska dziewiątka infografika