Historia

Czechy. Odkryto klamrę z wizerunkiem węża pożerającego żabę. "Mamy do czynienia z nieznanym pogańskim kultem"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 05:40
Niedaleko Brna czescy naukowcy natrafili na średniowieczną klamrę od paska przedstawiającą gada zjadającego żabę. Nie jest to pierwsze tego typu znalezisko w tej części Europy. Zdaniem badaczy można je łączyć z nieznanym pogańskim kultem.
Prace archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjne
Prace archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Krugloff/Shutterstock.com

Odkrycia wyjątkowego artefaktu dokonano ok. 60 km od Brna w pobliżu miejscowości Lány niedaleko Brzecławia na pograniczu czesko-austriacko-słowackim. Wykonana z brązu klamra zawiera wizerunek węża lub smoka, który oplata jej kontur i atakuje żabę. Artefakt datowany jest na VIII wiek.

Archeolodzy z Uniwersytetu Masaryka, którzy dokonali odkrycia, początkowo myśleli, że mają do czynienia z unikatowym znaleziskiem. Okazało się, że na terytorium Europy Środkowej w ostatnich latach znaleziono trzy identyczne artefakty.

"Nieznany pogański kult"

Jedna tego typu klamra została odkryta niedaleko Iffeldorfu w południowych Niemczech (ok. 425 km na zachód od Lány), drugi w okolicach miejscowości Zsámbék na Węgrzech (185 km w kierunku południowo-wschodnim), kolejny w pobliżu czeskiego miasta Nový Bydžov (110 km na północny-zachód).

- Zdałem sobie sprawę, że mamy do czynienia z nieznanym wcześniej pogańskim kultem, który łączył różne regiony Europy Środkowej we wczesnym średniowieczu, przed nadejściem chrześcijaństwa - poinformował w oświadczeniu Jiří Macháček, archeolog z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, który jest głównym autorem badania opublikowanego w Journal of Archaeological Science, opisującego wspomniane klamry.

Jiří Macháček stwierdził, że motyw węża lub węża pożerającego swoją ofiarę pojawia się często w mitologii germańskiej, słowiańskiej i awarskiej. Być może "interakcja" między gadem a żabą związana jest z kultem płodności.

- Dziś możemy tylko spekulować na temat jego dokładnego znaczenia, ale we wczesnym średniowieczu łączył na poziomie duchowym różne ludy żyjące w Europie Środkowej - przekazał archeolog.

Według jednego wzoru

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami odkryte klamry z motywem węża były produkowane na terenie Europy Środkowej w VII i VIII wieku. Dokładna analiza klamr wykazała, że wszystkie cztery przedmioty były pozłacane, a do ich wykonania wykorzystano miedź pochodzącą z masywu Rudawy na terenie dzisiejszej Słowacji.

Zdaniem badaczy artefakty pochodzą z tego samego warsztatu lub zostały wykonane na podstawie jednego modelu, przy użyciu identycznej metody odlewania brązu.

***

Klamr tego typu używali Awarowie - koczownicy, którzy w VI wieku osiedlili się na terenie dzisiejszych Węgier i utworzyli tam państwo zwane Kaganatem. Zdaniem naukowców ludy sąsiadujące z Awarami - w tym Słowianie - chętnie zapożyczały elementy ich ubioru. Z czasem Awarowie wtopili się w miejscową ludność. 

Live Science/National Geographic/th


Czytaj także

Upiorny pochówek dziecka odkryty na XVII-wiecznym cmentarzysku wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 05:45
Szczątki dziecka pochowanego twarzą do dołu, z "antywampiryczną" trójkątną kłódką pod stopą, odkryli naukowcy w Pniu w woj. kujawsko-pomorskim. O cmentarzysku osób odrzuconych, których obawiano się nawet po śmierci, opowiadał Polskiej Agencji Prasowej prof. Dariusz Poliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Bawarii odnaleziono szkielet z metalowymi palcami

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 05:33
Szkielet mężczyzny, zmarłego między rokiem 1450 a 1620, z czterema metalowymi palcami - odnaleźli archeolodzy w trakcie prac w niemieckim Freising w Bawarii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Niemczech odkryto średniowieczną tabliczkę z przekleństwem. Ofiarami miał zająć się sam Belzebub

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 05:40
Do odkrycia XV-wiecznej metalowej tabliczki z zapisaną klątwą doszło na placu budowy w niemieckim mieście Rostock w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Autor, przeklinając kobietę i mężczyznę, uciekał się do potężnych demonicznych mocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Makabryczny zwyczaj Scytów potwierdzony. Herodot miał rację: robili przedmioty z ludzkiej skóry

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 05:55
Nowe badania dostarczają dowodów na prawdziwość przekazu antycznego historyka Herodota, który twierdził, że Scytowie wytwarzali odzież i kołczany z ludzkiej skóry. 
rozwiń zwiń