Historia

Krzysztof Wielicki na szczycie Lhotse

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 07:00
34 lata temu, w sylwestra 1988 roku, Krzysztof Wielicki jako pierwszy człowiek na świecie wszedł samotnie na czwartą górę świata - Lhotse.
Audio
  • Krzysztof Wielicki na szczycie Lhotse - komentarz Jerzego Kukuczki na temat pierwszego zimowego wejścia Polaka na czwarty szczyt ziemi - fragm. aud. z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" (08.01.1989)
  • "Ostatnia ściana - Lhotse '89" - 24 października 1989 podczas próby zdobycia południowej ściany Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Wspomnienia Janusza Mejera oraz Krzysztofa Wielickiego w 20. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki. Aud. Marii Szul (23.10.2009)
  • Polska zimowa wyprawa na piąty co do wysokości szczyt świata - Makalu, 2001 rok - rozmowa Jakuba Ulricha z Moniką Rogozińską i Krzysztofem Wielickim na temat szans ekspedycji (11.01.2001)
Lhotse, czwarta góra świata
Lhotse, czwarta góra świata Foto: Jamie O'Shaughnessy/Wikimedia Commons

Wyczyn Wielickiego komentował wtedy, w audycji "7 dni w kraju i na świecie" Jerzy Kukuczka. - Wczoraj dowiedziałem się o wielkim polskim sukcesie w Himalajach, o pierwszym zimowym wejściu na czwarty szczyt Ziemi, Lhotse - powiedział Jerzy Kukuczka na wieść o wyczynie Krzysztofa Wielickiego. - Zrobił to w prawdziwie swoim stylu, 1300 metrów wspinał się samotnie. Tym samym udowodnił, że Polacy w Himalajach zimą są po prostu bezkonkurencyjni - dodał Kukuczka.

Krzysztof Wielicki (ur. 1950) - wspinacz, taternik, alpinista i himalaista wszedł na Lhotse, mając na sobie gorset ortopedyczny. Był po poważnej kontuzji kręgosłupa. Wielicki jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Zimą udało mu się wejść (poza Lhotse) również na Mount Everest (wspólnie z Leszkiem Cichym) oraz na Kanczendzongę. - Lhotse w latach 80. to było wielkie wyzwanie dla alpinistów. Towarzyszyła temu wielka rywalizacja o ścianę południową, o to kto ją zdobędzie - opowiadał Krzysztof Wielicki w audycji Marii Szul pt. "Lhotse ’89 – ostatnia ściana". Program został zrealizowany po śmierci Jerzego Kukuczki, który zginął właśnie na tym szczycie.

Krzysztof Wielicki ma na swoim koncie wiele innych sukcesów. Na Broad Peak niemal wbiegł. Nikt przed nim nie zrobił tego w tak zawrotnym tempie. Himalaista wyszedł z bazy i dotarł na wierzchołek ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby. Zdobycie Dhaulagiri zajęło mu 16 godzin. Zarówno na ten szczyt, jak też na Sziszapangmę wspiął się solo, wytyczając nowe drogi.

Samotnie podchodził też na Gaszerbruma II i na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi. Świadkami tego drugiego wyczynu byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący Wielickiego z oddalonych łąk. Polski himalaista brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, jego upór został nagrodzony. Wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami.

- Zimą trzeba trochę przechytrzyć górę - mówił Krzysztof Wielicki podczas telefonicznej rozmowy z Jakubem Urlichem, kiedy to w 2001 roku, atakował inny ośmiotysięcznik, piąty co do wysokości szczyt świata, Makalu. - A tu nam się to coś za bardzo nie udaje. Wyje ta góra jakby była chora.

W 2013 roku Krzysztof Wielicki był kierownikiem ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 górę zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski. Niestety, dwaj ostatni wspinacze zginęli podczas zejścia ze szczytu.

bs

Czytaj także

Jerzy Kukuczka nie wyobrażał sobie życia bez gór

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 05:56
– Góry mnie ciągną, góry mnie bawią, jest to dla mnie sposób na życie i nie wyobrażam sobie życia bez gór – mówił Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych himalaistów XX wieku. Dziś mija 75. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wanda Rutkiewicz: "Czy się boję? Tak"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 07:00
- Nie możemy od gór oczekiwać ludzkich uczuć. Im jest obojętne co my tam robimy. Pewnego dnia możemy tam zginąć - mówiła himalaistka w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edmund Hillary: "Dokonaliśmy tego, weszliśmy na Mount Everest!"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 05:55
Co przeżywał stojąc na dziewiczym szczycie najwyższej góry świata? Moment uniesienia, ekstazy? – posłuchaj pierwszego zdobywcy Mount Everest, sir Edmunda Hillary’ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakopane pożegnało Macieja Berbekę. Symboliczny grób

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 21:40
Symboliczny grób Macieja Berbeki na zakopiańskim Pęksowym Brzyzku. Rodzina, przyjaciele, ratownicy TOPR, przewodnicy i mieszkańcy stolicy Tatr żegnali himalaistę, który zginął w tym roku podczas powrotu po zdobyciu szczytu Broad Peak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy wracają w Himalaje. Cel: zimowe wejście na Nanga Parbat

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 08:28
Nanga Parbat w Pakistanie, to dotąd niezdobyty zimą "ośmiotysięcznik". Jest uważany za jeden z najtrudniejszych szczytów.
rozwiń zwiń