X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Klaus Fuchs – radziecki szpieg Projektu Manhattan

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 06:00
64 lata temu w Wielkiej Brytanii skazano Klausa Fuchsa, niemieckiego fizyka pracującego dla Amerykanów przy Projekcie Manhattan, a jednocześnie radzieckiego szpiega, który przekazał kluczowe informacje do konstrukcji radzieckiej bomby jądrowej.
Audio
  • Tajemnica radzieckiej bomby atomowej - audycja z cyklu "Nie do końca wyjaśnione". Rozmowa z fizykiem dr Stanisławem Mrówczyńskim (05.12.93).
  • Projekt Manhattan i ludzie, którzy przy nim pracowali. Gośćmi Hanny Marii Gizy są fizyk prof. Eryk Infeld i politolog Bartosz Wiśniewski (24.08.13).
Test Trinity - pierwszy wybuch jądrowy wywołany przez człowieka fot. Wikipediacc
Test Trinity - pierwszy wybuch jądrowy wywołany przez człowieka fot. Wikipedia/cc

Klausa Fuchsa wymienia się jako jedną z najważniejszych postaci przy projekcie budowy radzieckiej bomby atomowej.
Urodzony 29 grudnia 1911 niemiecki fizyk i matematyk, absolwent uniwersytetów w Lipsku i Kilonii od młodości interesował się polityką, co było kluczowe dla jego dalszych losów i decyzji. Należał do Komunistycznej Partii Niemiec.
Po dojściu Hitlera do władzy wyjechał do Wielkiej Brytanii, skąd został internowany do obozu na wyspie Man po wybuchu II wojny światowej. W 1941 roku powrócił na Wyspy, gdzie włączono go do projektu Tube Alloys (brytyjska bomba atomowa). Eksperci twierdzą, że w tym momencie rozpoczął współpracę z wywiadem sowieckim (GRU).

Klaus

Nz: Klaus Fuchs fot. Wikimedia Commons

Następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by pracować przy osławionym Projekcie Manhattan . W ośrodku Los Alamos przyczynił się do stworzenia pierwszej amerykańskiej bomby atomowej.
Po wojnie wrócił do Wielkiej Brytanii. Gdy świat dowiedział się o pierwszej sowieckiej eksplozji atomowej 29 sierpnia 1949, będącej wielkim zaskoczeniem dla Zachodu, od razu pojawiło się pytanie czy Związek Sowiecki osiągnął ten sukces o własnych siłach. Pojawił się cały szereg materiałów sugerujących, że od początku do samego końca konstrukcja radziecka była wierną kopią bomby amerykańskiej. Fizycy byli tylko wykonawcami tego, co dostarczył wywiad.
– Wiemy na pewno że Klaus Fuchs przekazał bardzo dużą ilość dokumentacji Sowietom – powiedział w audycji na temat tajemnic sowieckiej bomby atomowej dr Stanisław Mrówczyński – dzięki temu z pewnością zaoszczędzili kilka lat pracy i ogromne środki.
Niecały rok później wywiad brytyjski zatrzymał szpiega. Po procesie 1 marca 1950 skazano go na 42 lata więzienia.
– Sędzia powiedział, że został przekonany, że Fuchs szpiegował dla idei, z przekonania, a nie dla zysku – tłumaczył prof. Eryk Infeld – dlatego skazano go "tylko" na 42 lata więzienia.
Fuchsa z więzienia zwolniono po 14 latach. Po odzyskaniu wolności wyjechał do NRD, gdzie osiadł w Dreźnie. Kontynuował tam działalność naukową, zyskując niemały rozgłos.
Zmarł 28 stycznia 1988.

Posłuchaj audycji o tajemnicach sowieckiej bomby atomowej.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyścig atomowy: całe szczęście Niemcy poszły w złym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 18:00
- Jak Truman powiedział Stalinowi, że ma nową broń, czyli bombę atomową, to Stalin się tym nie przejął, bo po pierwsze wiedział, po drugie w ZSRR też trwały już prace - opowiadał w Dwójce prof. Eryk Infeld.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bała się go cała Europa. Człowiek Hitlera do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 00:52
Jego wyczyny mogą konkurować z przygodami Jamesa Bonda. Otto Skorzeny był człowiekiem do zadań specjalnych. Kim był i dlaczego Adolf Hitler aż tak bardzo mu ufał?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jack Strong w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 09:00
Na rozmowę z Marcinem Dorocińskim, który wcielił się w postać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w filmie "Jack Strong" w czwartek o godz. 13.40 zaprasza Joanna Sławińska.
rozwiń zwiń