X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Bastylia – znienawidzony symbol absolutyzmu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 06:42
Zbudowana przez Karola V twierdza zyskała międzynarodową sławę w czasie Rewolucji Francuskiej. Zdobycie Bastylii 14 lipca 1789 przez lud Paryża stało się jednym z symboli rewolucji.
Audio
  • Zburzenie Bastylii - relacja z uroczystych obchodów francuskiego święta narodowego w ambasadzie francuskiej w Warszawie. Wypowiedź ambasadora Francji w Warszawie.
Jean-Pierre Houl, Szturm na Bastylię
Jean-Pierre Houël, "Szturm na Bastylię" Foto: Wikipedia, domena publiczna

Zamek Bastille wybudowano w Paryżu w latach 1370-1383 jako część systemu umocnień broniących miasta. Bastylia była odpowiednikiem polskiego barbakanu i broniła bramy św. Antoniego. Z upływem czasu Bastylia traciła znaczenie jako twierdza, ostatecznie stając się ciężkim więzieniem w XVII wieku.

Zwołanie Stanów Generalnych

Po ponad 200 latach król Ludwik XVI zwołał Stany Generalne – tradycyjnej reprezentacji trzech stanów. Ta decyzja spowodowała zasadnicze przyśpieszenie w życiu politycznym Francji. Kampania wokół wyborów i spisywanie skarg i postulatów do tronu zaktywizowały wielu młodych i starszych przedstawicieli mieszczaństwa Paryża.

Ludność Paryża z ogromnym napięciem obserwowała początek obrad - rozgrywkę między królem a Stanami Generalnymi. Rozbudzone podczas kampanii wyborczej oczekiwania na zmiany, a zarazem pogłoski, że król zbiera wojsko pogłębiały ferment.

Szturm na Bastylię

Nadzieja na zmiany i trwoga przed ich uniemożliwieniem podgrzewały nastroje. W końcu czerwca utworzono nowe władze miasta i zaczęto organizować Gwardię Narodową.

14 lipca 1789 tłumy zgromadzone na ulicach ruszyły w poszukiwaniu broni na więzienie królewskie – Bastylię. Komendant twierdzy nakazał przyjęcie ich strzałami. Padli zabici i ranni. Ostatecznie nacierający wdarli się do środka, zabijając część obrońców. Następnego dnia król odwołał rozkaz zbierania się wojsk, a na ulicy dochodziło do samosądów.

Bastylię, w której przebywało w tym czasie raptem siedmiu więźniów, traktowano jako symbol absolutyzmu i parę miesięcy później zburzono. Te wydarzenia pokazywały, że lud, a nie tylko jego przedstawiciele, zaczął decydować o polityce. Rewolucja stała się rzeczywistością.

Do dzisiaj 14 lipca jest we Francji hucznie obchodzonym świętem narodowym. – 14 lipca świętujemy uniwersalne wartości, takie jak wolność, demokracja i prawa człowieka w imię których walczyliśmy. To jest święto patriotyzmu francuskiego – mówił ambasador francuski w Polsce François Barry Delongchamps.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wandea – ludobójstwo francusko-francuskie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:00
220 lat temu, 23 grudnia 1793, powstańcy wandejscy ponieśli ostateczną klęskę z wojskami I Republiki Francuskiej w bitwie Savenay. Po krwawym zwycięstwie podjęto plan bezlitosnej, całkowicie zbędnej, pacyfikacji Wandei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwik XVI – człowiek, którego jedyną winą było to, że został królem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 06:05
Był władcą, który nie sprostał wymaganiom czasów, w których przyszło mu żyć. Rewolucja 1789 roku zmiotła go z tronu i zaprowadziła na gilotynę. Jej pocałunek poczuł 225 lat temu, 21 stycznia 1793.
rozwiń zwiń