Historia

Plan sześcioletni - połowicznie zrealizowany

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 06:07
Plan sześcioletni, jak mówił Bolesław Bierut, to program nie tylko gospodarczy, lecz równocześnie ideologiczny, polityczny, społeczno-ustrojowy. Plan, który stworzy mocne i niewzruszone podstawy nowego ustroju społecznego w Polsce - podstawy socjalizmu.
Audio
  • Założenia i realizacja Planu Sześcioletniego 1950-1955 - audycja historyczna z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" z udziałem prof. Janusza Kalińskiego.
Samochody Warszawa M-20 produkowane w fabryce FSO na Żeraniu
Samochody Warszawa M-20 produkowane w fabryce FSO na ŻeraniuFoto: Wikimedia/domena publiczna

21 lipca 1950 roku podczas posiedzenia Sejmu wiceprezes Rady Ministrów Hilary Minc mówił: "Wysoka izbo, w dniu dzisiejszym Sejm Ustawodawczy kończy dyskusję nad sześcioletnim planem rozwoju gospodarczego i budowy podstaw socjalizmu w Polsce. Dyskusja ta ujawniła pełną jednomyślność stanowiącą odbicie jednomyślności społeczeństwa. Dzień dzisiejszy, w którym sejm uchwala projekt sześcioletniego planu jako ustawy będzie doniosłą datą w historii rozwoju naszego kraju".

Polska, podobnie jak ZSRR w latach 30 XX. wieku, miała przejść drogę forsownej industrializacji. Głównym celem było podniesienie wskaźników docelowej produkcji przemysłowej, poziomu życiowego ludności i przemian strukturalnych w gospodarce.

Jednak ustawa o planie sześcioletnim nie była realizowana. Już na jesieni nastąpiły liczne korekty, które były związane z zaostrzoną sytuacją międzynarodową i przystosowaniem polskiej gospodarki do potrzeb Związku Sowieckiego. Postawiono na szybszy rozwój przemysłu ciężkiego, wydobywczego, maszynowego i zbrojeniowego.

- Najlepsze kadry skierowano do przemysłu zbrojeniowego. W efekcie zamiast obiecywanego wzrostu stopy życiowej ludności nastąpiła militaryzacja gospodarki i konieczność zaciskania pasa przez społeczeństwo – mówił na antenie PR prof. Janusz Kaliński.

Po śmierci Stalina w 1953 roku w Polsce, za przykładem ZSRR, trochę zmieniono politykę gospodarczą. Korekta miała zmniejszyć tempo inwestowania, aby zwiększyć nakłady na przemysł konsumpcyjny i zasilenie rolnictwa – starano się zwiększyć produkcję żywności. Jednak zmiany okazały się bardzo niekonsekwentnie, a ponadto należało dokończyć rozpoczęte wcześniej inwestycje. Skutkiem tego nie starczało funduszy na nowe przedsięwzięcia.

- Z punktu widzenia wskaźników ogólnogospodarczych plan sześcioletni został wykonany. Produkcja przemysłowa była nawet wyższa niż zakładano - mówił gość audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" – natomiast klęską planu sześcioletniego było niewykonanie wskaźników w zakresie poprawy stopy życiowej ludności.

Plan sześcioletni można przyrównać do gospodarki z czasów wojny. Utajniano informacje statystyczne, zaostrzono rygory dyscypliny pracy, przepisy prawne, a prym wiodła szeroko zakrojona propaganda.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Namiestnik Moskwy, towarzysz Bolesław Bierut

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 07:00
- Z łaski Józefa Stalina zostaliście wielkorządcą moskiewskim w Polsce, przedłużyliście tradycje namiestników carskiej Rosji w Warszawie – mówił o Bolesławie Bierucie zbiegły funkcjonariusz bezpieki, ppłk Józef Światło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa o handel w PRL

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 06:00
68 lat temu na plenum KC PPR wyznaczyło główne kierunki reformy handlu wewnętrznego zmierzające do wprowadzenia w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej gospodarki opartej na wzorach sowieckich. Był to początek trzyletniej bitwy o handel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Pracy – esencja propagandy PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 05:45
- Największą rangę święto miało w okresie stalinowskim. Wówczas do obchodów 1 maja szykowano się już w marcu. Wydział propagandy KC PZPR przygotowywał scenariusz, hasła i trasę pochodu. Przygotowywała się także Służba Bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Marcin Zaremba.
rozwiń zwiń