X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Plan sześcioletni - połowicznie zrealizowany

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 06:07
Plan sześcioletni, jak mówił Bolesław Bierut, to program nie tylko gospodarczy, lecz równocześnie ideologiczny, polityczny, społeczno-ustrojowy. Plan, który stworzy mocne i niewzruszone podstawy nowego ustroju społecznego w Polsce - podstawy socjalizmu.
Audio
  • Założenia i realizacja Planu Sześcioletniego 1950-1955 - audycja historyczna z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" z udziałem prof. Janusza Kalińskiego.
Samochody Warszawa M-20 produkowane w fabryce FSO na Żeraniu
Samochody Warszawa M-20 produkowane w fabryce FSO na ŻeraniuFoto: Wikimedia/domena publiczna

21 lipca 1950 roku podczas posiedzenia Sejmu wiceprezes Rady Ministrów Hilary Minc mówił: "Wysoka izbo, w dniu dzisiejszym Sejm Ustawodawczy kończy dyskusję nad sześcioletnim planem rozwoju gospodarczego i budowy podstaw socjalizmu w Polsce. Dyskusja ta ujawniła pełną jednomyślność stanowiącą odbicie jednomyślności społeczeństwa. Dzień dzisiejszy, w którym sejm uchwala projekt sześcioletniego planu jako ustawy będzie doniosłą datą w historii rozwoju naszego kraju".

Polska, podobnie jak ZSRR w latach 30 XX. wieku, miała przejść drogę forsownej industrializacji. Głównym celem było podniesienie wskaźników docelowej produkcji przemysłowej, poziomu życiowego ludności i przemian strukturalnych w gospodarce.

Jednak ustawa o planie sześcioletnim nie była realizowana. Już na jesieni nastąpiły liczne korekty, które były związane z zaostrzoną sytuacją międzynarodową i przystosowaniem polskiej gospodarki do potrzeb Związku Sowieckiego. Postawiono na szybszy rozwój przemysłu ciężkiego, wydobywczego, maszynowego i zbrojeniowego.

- Najlepsze kadry skierowano do przemysłu zbrojeniowego. W efekcie zamiast obiecywanego wzrostu stopy życiowej ludności nastąpiła militaryzacja gospodarki i konieczność zaciskania pasa przez społeczeństwo – mówił na antenie PR prof. Janusz Kaliński.

Po śmierci Stalina w 1953 roku w Polsce, za przykładem ZSRR, trochę zmieniono politykę gospodarczą. Korekta miała zmniejszyć tempo inwestowania, aby zwiększyć nakłady na przemysł konsumpcyjny i zasilenie rolnictwa – starano się zwiększyć produkcję żywności. Jednak zmiany okazały się bardzo niekonsekwentnie, a ponadto należało dokończyć rozpoczęte wcześniej inwestycje. Skutkiem tego nie starczało funduszy na nowe przedsięwzięcia.

- Z punktu widzenia wskaźników ogólnogospodarczych plan sześcioletni został wykonany. Produkcja przemysłowa była nawet wyższa niż zakładano - mówił gość audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" – natomiast klęską planu sześcioletniego było niewykonanie wskaźników w zakresie poprawy stopy życiowej ludności.

Plan sześcioletni można przyrównać do gospodarki z czasów wojny. Utajniano informacje statystyczne, zaostrzono rygory dyscypliny pracy, przepisy prawne, a prym wiodła szeroko zakrojona propaganda.

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Namiestnik Moskwy, towarzysz Bolesław Bierut

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 07:00
- Z łaski Józefa Stalina zostaliście wielkorządcą moskiewskim w Polsce, przedłużyliście tradycje namiestników carskiej Rosji w Warszawie – mówił o Bolesławie Bierucie zbiegły funkcjonariusz bezpieki, ppłk Józef Światło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa o handel w PRL

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 06:00
68 lat temu na plenum KC PPR wyznaczyło główne kierunki reformy handlu wewnętrznego zmierzające do wprowadzenia w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej gospodarki opartej na wzorach sowieckich. Był to początek trzyletniej bitwy o handel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Pracy – esencja propagandy PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 05:45
- Największą rangę święto miało w okresie stalinowskim. Wówczas do obchodów 1 maja szykowano się już w marcu. Wydział propagandy KC PZPR przygotowywał scenariusz, hasła i trasę pochodu. Przygotowywała się także Służba Bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Marcin Zaremba.
rozwiń zwiń