Historia

Klęska Saladyna

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 06:07
Saladyn panował 20 lat, a jego legenda trwa już 9 wieków. – Był znakomitym władcą i wodzem – słyszymy w audycji Elżbiety Kollat. – Osiągnięcia na polu bitwy, pokazanie klasy i kunsztu rycerskiego zawsze wzbudzało podziw.
Audio
  • Saladyn – zręczny polityk i wódz oraz mecenas sztuki, aud. Elżbiety Kollat "Bohaterowie eposu rycerskiego". (PR, 21.12.2003)
Zwycięstwo Saladyna, obraz Gustave Dor (XIX wiek)
Zwycięstwo Saladyna, obraz Gustave Doré (XIX wiek)Foto: Wikipedia/dp

Wódz i polityk muzułmański, sułtan Egiptu, władał imperium rozciągającym się od Sudanu po Syrię, od Jemenu przez Półwysep Arabski, północny Irak do wschodniej Turcji. 25 listopada król Jerozolimy Baldwin IV Trędowaty i książę Antiochii Renald Châtillon pokonali wojska Saladyna w bitwie pod Montgisard.

Saladyn uważany jest za niezwykle zręcznego polityka i wodza, a jednocześnie mecenasa sztuki i nauki. – Był to władca światły, który doskonale rozumiał, że dochody jego własne i jego ludu zależą od przepływu ludzi i towarów przez wybrzeże i porty Ziemi Świętej – zaznaczał gość Elżbiety Kollat. – Dbał o pielgrzymów, handlowców, kupców. Handlowali tam wszyscy.

W kraju Saladyna zderzały się różne kultury i nacje. Dość swobodnie mogli się tam poruszać także chrześcijanie, którzy mieli dostęp do Grobu Pańskiego.
– Był to światły władca, umiejący zadbać o równowagę kultur, popierający i handel, i rozwój kultury – słyszymy w audycji. – Był znakomicie wykształcony i potrafił połączyć rzemiosło rycerskie i wielki talent wodza.

Saladyn rozbił ostatniego króla Jerozolimy Gwidona z Lusignan w bitwie decydującej o tym, kto będzie panował nad Grobem Pańskim i Jerozolimą. Do ostatecznego starcia w tej wojnie doszło 4 lipca 1187. Wówczas Saladyn w bitwie pod Hittin pokonał wojska frankijskie.

– To była bitwa, która przez lata wracała jak zły sen wśród krzyżowców, bo zostali oni wyparci z tamtych terenów – słyszymy w audycji "Bohaterowie eposu rycerskiego". – Z drugiej strony przeszła do historii jako dowód wielkiego talentu Saladyna.

Wkrótce potem Saladyn zdobył Jerozolimę (2 października 1187) oraz szereg innych zamków, wypierając chrześcijan z niemal całego obszaru Ziemi Świętej. Wydarzenia te były przyczyną kolejnej, III krucjaty. Zaraz po III krucjacie Saladyn zmarł.

mb

Czytaj także

Krzyżowcy zdobywają Jerozolimę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2023 05:35
Papież Urban II wezwał chrześcijańską Europę, żeby odbiła Ziemię Świętą z rąk muzułmanów. 15 lipca 1099 roku podczas pierwszej wyprawy krzyżowej zwołanej pod hasłem "Bóg tak chce" krzyżowcy zdobyli mury Jerozolimy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Lwie Serce – rycerska legenda

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 05:30
Uczyniono z niego symbol szlachetności i idealnego rycerza. Czy Ryszard Lwie Serce słusznie przeszedł do legendy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saladyn - mądry przywódca dżihadu, który podbił ludzkie serca

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 03:07
"Stałem się wielki, ponieważ wygrałem serca ludzi przez łagodność i dobroć" - mówił o sobie Saladyn, średniowieczny władca islamu.
rozwiń zwiń