Historia

Wiesław Jędrzejczak. Pierwszy w Polsce przeszczepił szpik

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 05:40
- Myśmy opublikowali w 1987 roku protokół przeszczepiania szpiku. Właściwie, jeśliby go dzisiaj przeczytać, to tam wiele zmieniać nie trzeba - mówił po latach prof. Wiesław Jędrzejczak, który przeprowadził pierwszą w Polsce operację przeszczepienia szpiku.
Prof. dr hab. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak - transplantolog, onkolog, kierownik oddziału hematologii szpitala na ul. Banacha, krajowy konsultant ds. hematologii. Warszawa 11.01.2012 r.
Prof. dr hab. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak - transplantolog, onkolog, kierownik oddziału hematologii szpitala na ul. Banacha, krajowy konsultant ds. hematologii. Warszawa 11.01.2012 r.Foto: PAP/Marcin Kaliński

28 listopada 1984 roku postawiono kamień milowy w historii polskiej transplantologii: przeprowadzona została pierwsza w kraju udana operacja przeszczepu szpiku kostnego od spokrewnionego dawcy.

Kariera w czasach zmian

Pacjentką zespołu prof. Wiesława Jędrzejczaka, onkologa i transplantologa, była wówczas sześcioletnia Ola Przybylska. Dawczynią była jej siostra - trzyletnia Katarzyna.

- Jak zaczynałem, pierwszy chory na ostrą białaczkę, którego zobaczyłem, żył od rozpoznania choroby cztery godziny - wspominał Wiesław Jędrzejczak w rozmowie z Dorotą Truszczak w cyklu "Spotkanie z mistrzem". - Jestem bardzo szczęśliwym lekarzem, dlatego, że moja kariera zawodowa przypadła na czasy, kiedy los chorych się diametralnie zmienił. Mogłem uczestniczyć w odwracaniu losu, powodowaniu, że ludzie, którzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu byli skazani na śmierć, dziś w znacznej mierze przeżywają.


Posłuchaj
22:47 wiesław jędrzejczak.mp3 Prof. Wiesław Jędrzejczak w audycji z cyklu "Spotkanie z mistrzem" Doroty Truszczak. (PR, 8.03.2010)

 

Po przeszczepie władze nieprzychylnie spoglądały na operację: profesorowi zarzucano "igranie z ludzkim życiem dla poklasku". Chodziło o przetoczenie na dobę przed operacją krwi niezgodnej grupowo. Onkolog przeprowadził się wówczas do Stanów Zjednoczonych, gdzie praktykował przez wiele lat.

Noworodki ratują życie dorosłym

Przeszczep szpiku nie był jedynym osiągnięciem prof. Jędrzejczaka. W 2003 roku udało mu się przeszczepić krew pępowinową od dwóch dawców. Kierowany przez niego zespół był drugim na świecie, który przeprowadził tego typu zabieg.

- Krew pępowinowa jest jedynym rozwiązaniem dla chorych na śmiertelne choroby krwi, którzy wymagają przeszczepienia szpiku, a nie mają szansy na znalezienie dawcy dorosłego – wyjaśniał prof. Wiesław Jędrzejczak. -To jest co najmniej 30-50 procent chorych. W tej krwi są krwiotwórcze komórki macierzyste, które z powodzeniem mogą zastąpić przeszczep szpiku.
Obecnie prof. Wiesław Jędrzejczak jest kierownikiem Katedry Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Warszawskiego i członkiem Komitetu Bioetyki Polskiej Akademii Nauk.

Pierwszy przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy miał miejsce w 1994 roku. Dziś w Polsce przeprowadza się około 800 przeszczepów szpików.

Posłuchaj rozmowy Doroty Truszczak z prof. Jędrzejczakiem.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA medycyna
Czytaj także

Alzheimer – od ponad 100 lat zagadka dla neurochirurgów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 05:35
107 lat temu, 19 grudnia 1915 roku, zmarł Alois Alzheimer, lekarz psychiatra, neuropatolog. Jako pierwszy sporządził raport pośmiertny z badania mózgu pacjentki, która cierpiała na zaburzenia pamięci, mowy i innych funkcji życiowych, stwierdzając u niej "rozległą przedstarczą atrofię mózgu", którą nazywa się oficjalnie do dziś chorobą Alzheimera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Funk w Google Doodle. 140. rocznica urodzin wybitnego polskiego uczonego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 05:35
23 lutego 1884 roku w Warszawie urodził się Kazimierz Funk – światowej sławy twórca nauki o witaminach, a także autor samego terminu "witamina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alois Alzheimer – kamień węgielny współczesnej medycyny

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 06:00
Przełom XIX i XX stulecia był dla medycyny erą wyjątkową. Okres przełomu, budowania nowych pomysłów, diagnostyki, podziału chorób. Alzheimer był współtwórcą podstaw współczesnej medycyny, funkcjonujących do dzisiaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wynalezienie penicyliny odmieniło medycynę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 05:45
"To natura wyprodukowała penicylinę, ja ją tylko odkryłem" - mawiał Alexander Fleming. Podczas pracy w laboratorium zauważył, że przypadkowe zanieczyszczenie podłoża pleśnią powstrzymuje wzrost rozwoju bakterii.
rozwiń zwiń