Historia

Henri Matisse - "dzika bestia" malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 05:30
W 1905 roku w czasie prestiżowej wystawy sztuki w Paryżu krytyk sztuki Louis Vauxcelles krzyknął na widok kilku obrazów: "cóż za dzikie bestie". Była to reakcja na prace Henri Matisse'a.
Henri Matisse w roku (20 maja 1933), autor: Carl Van Vechten, źr. Wikimedia Commonsdp
Henri Matisse w roku (20 maja 1933), autor: Carl Van Vechten, źr. Wikimedia Commons/dp

Słynny malarz urodził się 31 grudnia 1869 roku.

Henri Matisse odkrył artystyczne powołanie dopiero w dojrzałym wieku. Po dwóch latach studiowania prawa postanowił kształcić się w malarstwie. Artystyczne początki Matisse’a nie były łatwe. Niewiele wskazywało na to, że stanie się jednym z najsłynniejszych i najbogatszych artystów swojej epoki.

- On był pośmiewiskiem wszystkich. Ze swoimi obrazami pchał się na wszystkie wystawy i przez to nie bardzo go chcieli przyjmować - wspominał Xawery Dunikowski, który znał osobiście francuskiego malarza.


Posłuchaj
02:04 xawery dunikowski o matisse'ie.mp3 Fragment rozmowy Mariana Bekajło z Xawerym Dunikowskim, w którym artysta opowiada o znajomości z Matissem. (PR, 7.12.1968)

 

Pod mecenatem Stein

Upór opłacił się. Wkrótce sztuka zaczęła przynosić Matisse’owi duże dochody, a sam malarz trafił do środowiska skupionego wokół Gertrudy Stein, mecenasa i krytyka sztuki.

- Zapłaciła mu wówczas szaloną sumę dwudziestu tysięcy franków - wspominał Xawery Dunikowski w audycji Polskiego Radia. - Jak przyjechałem do Paryża, to on miał dwa auta, willę i jacht.

Potęga barwy

Na zdjęciu: Matisse z uczniami (1908), źr. Wikipedia/dp

Malarstwo Matisse’a charakteryzowała lekkość kreski i dominacja plamy barwnej. Kolory u Matisse’a nie odpowiadały tym w rzeczywistości: miały raczej oddziaływać na emocje odbiorcy. Artysta eksperymentował też z technikami kubistycznymi swojego głównego przeciwnika w rywalizacji o laur pierwszeństwa wśród największych malarzy początków ubiegłego wieku - Pabla Picassa.

Artysta do końca swych dni

Pod koniec życia, ze względu na problemy w poruszaniu się, zrezygnował z malowania na płótnie. Odtąd tworzył kolaże, w których komponowaniu pomagała mu córka. - Wycinał, wycinał, a jak nawycinał, to córka wchodziła na drabinkę i przybijała to - wspominała Kazimiera Jurczyk, bohaterka reportażu "Znałam Matisse’a".

Posłuchaj
14:03 znałam matisse`a.mp3 "Znałam Matisse'a" - reportaż Jarosława Warzechy i Małgorzaty Kamińskiej o Kazimierze Jurczyk, która znała Henri'ego Matisse'a. (PR, 18.03.1975)

 

Matisse zmarł w Nicei 3 listopada 1954 roku na atak serca.

Posłuchaj wspomnień Xawerego Dunikowskiego i Kazimiery Jurczyk o Henrim Matisse'ie.

bm

Czytaj także

Luwr - skarbiec arcydzieł świata, Mekka artystów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 06:00
Jedno z najstarszych, największych i najsłynniejszych muzeów na świecie, z którego Napoleon zabrał do swojego gabinetu jeden obraz - "Mona Lisę" Leonarda da Vinci. Bezcenny portret wisiał w Luwrze od momentu jego powstania - prawdopodobnie artysta namalował go w czasie swojego pobytu we Francji i podarował go królowi Franciszkowi I w pierwszych latach XVI wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Auguste Renoir. Impresjonista aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 05:35
– Renoir był nie tylko wielkim malarzem – mówiła Anna Burzyńska w aud. "Sztuka bez ram". – Budził podziw nie tylko jako artysta, lecz także jako człowiek pełen zdrowego rozsądku, żywej inteligencji, który zastanawiając się nad swoją sztuką, twórczością, zastanawiał się nad życiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pablo Picasso. "Nieporównywalna indywidualność"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 05:40
– Chodzi mi zawsze tylko o to, żeby wyrazić wszystko, co chcę. Nie szukam nowych form, ja je znajduję – mówił malarz o swojej twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giorgio Vasari – genialny biograf czy mitograf?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 12:00
Jego dziełem życia są "Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów". – Do dziś każdy, kto zajmuje się dziejami sztuki zaciąga dług wdzięczności wobec tego człowieka – podkreślała dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jean Chardin - paryżanin z krwi i kości

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 16:22
- Znalazł w Paryżu wszystko, co było mu potrzebne do życia - mówiła w pierwszej gawędzie poświęconej XVIII-wiecznemu malarzowi dr Bożena Fabiani. Przed nami ciąg dalszy opowieści.
rozwiń zwiń