Historia

Paul Reuter - od gołębi do światowej agencji

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 05:45
Paul Reuter swoją karierę dziennikarską zaczynał w czasach, gdy wynalazek telegrafu dopiero raczkował po XIX wiecznej Europie. Dziś założona przez niego agencja jest jedną z najbardziej znanych i największych źródeł informacji na świecie.
Audio
  • Agencja Reutera - audycja z cyklu "Klub nastolatków". (PR, 6.11.1995)
Paul Reuter na obrazie Rudolfa Lehmanna
Paul Reuter na obrazie Rudolfa LehmannaFoto: Wikimedia/domena publiczna

Naprawdę nazywał się Israel Beer Josaphat. Urodził się 21 lipca 1816 w żydowskiej rodzinie, mieszkającej w Niemczech. Był synem rabina. W 1845 roku przeniósł się do Londynu, zmienił wyznanie - przeszedł na chrześcijaństwo, zmienił też nazwisko na Paul Julius Reuter.

Zanim założył słynną dziś agencję informacyjną pracował jako dziennikarz.

W Europie trwała Wiosna Ludów. Burzliwe czasy sprawiły, że Reuter podróżował po różnych krajach. W Paryżu rozpoczął pracę w nowopowstałej agencji Charlesa-Luisa Havasa, która z czasem przekształciła się w Agence France Presse.  

Po powrocie do Niemiec założył w Akwizgranie własną agencję o nazwie Reuters News Agency. W czasach raczkującego dopiero wynalazku telegrafu wiadomości przesyłano do Francji za pomocą pocztowych gołębi, znacznie szybszych od przewożących korespondencję kolei.

Gdy w Europie zaczęto wykorzystywać bezpośrednie połączenia telegraficzne, Paul Reuter powrócił na Wyspy. Przy giełdzie londyńskiej założył biuro, które wkrótce przybrało nazwę Reuters. Dziś to jedna z największych agencji prasowych na świecie, dostarczająca informacje z całego świata i na każdy temat.

Posłuchaj audycji o pracy agencji Reutera z udziałem Michała Broniatowskiego, dyrektora polskiego oddziału firmy w latach 90.

mjm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Syn Ruperta Murdocha przejmuje stery imperium?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 10:30
Na przesłuchanie w brytyjskiej Izbie Gmin stawili się Rupert Murdoch, prezes News Corporation i James Murdoch, jego syn i zastępca. Pokazało ono, że ojciec niekoniecznie gra pierwsze skrzypce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

British Museum - dwa miliony lat historii świata i cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 06:06
Największe muzeum Wielkiej Brytanii kryje w sobie zbiory, liczące ponad trzynaście milionów eksponatów, które obrazują dwa miliony lat historii świata i cywilizacji.
rozwiń zwiń