X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Paul Reuter - od gołębi do światowej agencji

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 05:45
Paul Reuter swoją karierę dziennikarską zaczynał w czasach, gdy wynalazek telegrafu dopiero raczkował po XIX wiecznej Europie. Dziś założona przez niego agencja jest jedną z najbardziej znanych i największych źródeł informacji na świecie.
Audio
  • Agencja Reutera - audycja z cyklu "Klub nastolatków". (PR, 6.11.1995)
Paul Reuter na obrazie Rudolfa Lehmanna
Paul Reuter na obrazie Rudolfa LehmannaFoto: Wikimedia/domena publiczna

Naprawdę nazywał się Israel Beer Josaphat. Urodził się 21 lipca 1816 w żydowskiej rodzinie, mieszkającej w Niemczech. Był synem rabina. W 1845 roku przeniósł się do Londynu, zmienił wyznanie - przeszedł na chrześcijaństwo, zmienił też nazwisko na Paul Julius Reuter.

Zanim założył słynną dziś agencję informacyjną pracował jako dziennikarz.

W Europie trwała Wiosna Ludów. Burzliwe czasy sprawiły, że Reuter podróżował po różnych krajach. W Paryżu rozpoczął pracę w nowopowstałej agencji Charlesa-Luisa Havasa, która z czasem przekształciła się w Agence France Presse.  

Po powrocie do Niemiec założył w Akwizgranie własną agencję o nazwie Reuters News Agency. W czasach raczkującego dopiero wynalazku telegrafu wiadomości przesyłano do Francji za pomocą pocztowych gołębi, znacznie szybszych od przewożących korespondencję kolei.

Gdy w Europie zaczęto wykorzystywać bezpośrednie połączenia telegraficzne, Paul Reuter powrócił na Wyspy. Przy giełdzie londyńskiej założył biuro, które wkrótce przybrało nazwę Reuters. Dziś to jedna z największych agencji prasowych na świecie, dostarczająca informacje z całego świata i na każdy temat.

Posłuchaj audycji o pracy agencji Reutera z udziałem Michała Broniatowskiego, dyrektora polskiego oddziału firmy w latach 90.

mjm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Syn Ruperta Murdocha przejmuje stery imperium?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 10:30
Na przesłuchanie w brytyjskiej Izbie Gmin stawili się Rupert Murdoch, prezes News Corporation i James Murdoch, jego syn i zastępca. Pokazało ono, że ojciec niekoniecznie gra pierwsze skrzypce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

British Museum - dwa miliony lat historii świata i cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 06:06
Największe muzeum Wielkiej Brytanii kryje w sobie zbiory, liczące ponad trzynaście milionów eksponatów, które obrazują dwa miliony lat historii świata i cywilizacji.
rozwiń zwiń