Historia

Julian Ochorowicz. "Niewiele mamy takich umysłów w naszej historii"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 05:40
Był zwany szalonym profesorem filozofii, twórcą wielu wynalazków. Dla Bolesława Prusa stał się inspiracją dla stworzenia postaci Ochockiego, nietuzinkowego fantasty z "Lalki".
Julian Ochorowicz na fotografii Jana Mieczkowskiego
Julian Ochorowicz na fotografii Jana MieczkowskiegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

23 lutego 1850 roku urodził się Julian Ochorowicz, filozof, psycholog i wynalazca.

- Niewiele mamy takich umysłów w naszej historii. Ludzi, którzy byli tak bardzo cenieni w świecie – mówiła na antenie Polskiego Radia prof. Ewa Paczoska.


Posłuchaj
27:23 julian ochorowicz___593_06_ii_tr_0-0_9899103468894dd[00].mp3 Julian Ochorowicz - audycja Hanny Szof z cyklu "Biografie niezwykłe". (PR, 20.06.2006)

 

Ten niesłychany umysł swojej epoki ciekawą osobowość łączył z bardzo rozległymi zainteresowaniami. Wszystko łączył w spójnym systemie. Zaczynał od studiów na wydziale pedagogiczno-historycznym. Potem skończył fizykę i matematykę. Doktorat zrobił z filozofii i psychologii. Studiował w Warszawie, Lipski, przez dziesięć lat mieszkał w Paryżu, by potem wrócić do Warszawy, a na koniec osiąść w Wiśle.

Rozrzut jego zainteresowań był jak na standardy pozytywistycznej nauki niesłychany. Z jednej strony zajmował się fizyką eksperymentalną, był twórcą przeróżnych wynalazków z dziedziny elektroakustyki. Z drugiej strony był filozofem z kręgu filozofii pozytywistycznej, stworzył podstawy naukowe pozytywizmu w Polsce.  Badał też tajemnice ludzkiej psychiki.

Napisał rozprawę pod tytułem: "O możliwości zbudowania przyrządu do przesyłania obrazów na dowolną odległość", dzięki której jest uważany za jednego z prekursorów telewizji.

Był zwany szalonym profesorem filozofii. Dla Bolesława Prusa stał się inspiracją dla stworzenia postaci Ochockiego, szalonego fantasty z "Lalki".

Podczas pobytu w Paryżu, najbardziej twórczym okresie jego życia, Ochorowicz skupił się na udoskonaleniu wynalazku telefonu Bella. Odniósł wielki sukces, a wdrożony przez niego aparat do końca XIX wieku był powszechnie używany w całej Europie.

Jednocześnie w stolicy Francji prowadził systematyczną praktykę leczniczą z zakresu chorób psychicznych i hipnozy. To skierowało jego zainteresowania w kierunku zupełnie fantastycznej dziedziny jaką był spirytyzm, czyli kontakty z duchami.

Kim był i jakich odkryć dokonał Julian Ochorowicz? Posłuchaj audycji z cyklu "Biografie niezwykłe".

Czytaj także

Leonardo da Vinci - człowiek totalny

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 20:00
Bohaterem audycji "Ćwiczenia z myślenia", był człowiek renesansu - Leonardo da Vinci, jeden z najgenialniejszych ludzi w dziejach świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z głową w chmurach - polscy pionierzy baloniarstwa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 05:45
Pierwsze pomiary meteorologiczne z kosza balonowego, pierwsza katastrofa lotnicza, z której aeronauta wyszedł cało, wreszcie: pierwszy skok ze spadochronem. Loty balonowe od początku istnienia cieszyły się niezwykłą popularnością nad Wisłą.
rozwiń zwiń