Historia

Żywa lekcja historii z synem ofiary zbrodni katyńskiej. "Niebagatelne świadectwo"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 06:00
W sobotę młodzież z Jaworzna miała okazję poznać historię gen. Feliksa Kamińskiego, urodzonego w Jaworznie adiutanta Józefa Piłsudskiego i ofiary zbrodni katyńskiej, z ust jego syna Pawła Kamińskiego. - To niebagatelne świadectwo. To, co dla Pawła Kamińskiego jest żywym wspomnieniem wydarzeń, dla dzisiejszej młodzieży jest historią odległą - podkreśla Łukasz Curyło, organizator spotkania.
Paweł Kamiński
Paweł KamińskiFoto: Radosław Tobolski/Polskie Radio

Gen. Feliks Kamiński karierę wojskową rozpoczął w czasie I wojny światowej, kiedy służył w Legionach i Polskiej Organizacji Wojskowej. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po przewrocie majowym, w którym poparł Józefa Piłsudskiego, został adiutantem Marszałka. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku  gen. Feliks Kamiński został aresztowany przez Sowietów. Został zamordowany w 1940 roku w Charkowie, tym samym dzieląc los 20 tys. polskich oficerów, ofiar zbrodni katyńskiej. 

Gen. Felliks Kamiński przyszedł na świat w Jaworznie, gdzie do dziś kultywowana jest jego pamięć. W związku z tym w sobotę zorganizowana została "Żywa lekcja historii", podczas której syn generała, Paweł Kamiński, przedstawił młodzieży z Jaworzna burzliwą historię swojego ojca oraz starszego brata, który poległ w Powstaniu Warszawskim.

- Historia w słowach pana Pawła ożywa na nowo. To  przemawia do młodych ludzi i na pewno zostanie z nimi na długo - powiedział portalowi Polskieradio.pl Łukasz Curyło,prezes Stowarzyszenia Katolickiego "Przyjaźń Jaworznicka", organizator "Żywej lekcji historii".

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Katyń

Czytaj także

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 06:00
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janina Lewandowska. Jedyna kobieta-ofiara Katynia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 06:00
Przed młodą i pełną pasji pilotką świat stał otworem. Jej życie zostało brutalnie przerwane przez radziecką zbrodnię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Skarżyński. Autor pierwszego raportu o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 05:45
10 czerwca 1962 zmarł Kazimierz Skarżyński, Sekretarz Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża w czasie II wojny światowej i autor pierwszego raportu o zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń