X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pierwsza centrala telefoniczna w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 08:01
W 1876 roku Amerykanin szkockiego pochodzenia Alexander Graham Bell skonstruował pierwszy telefon. Nowy wynalazek szybko zawędrował nad Wisłę.
Audio
  • O pierwszych telefonach na ziemiach polskich mówił prof. Maciej Józef Kwiatkowski w audycji Alicji Jarzęckiej "Z historii radia". (PR, 28.11.1992)
  • O polskim wkładzie w rozwój telekomunikacji w Polsce mówił prof. Maciej Józef Kwiatkowski w audycji Alicji Jarzęckiej "Rozwój techniki radiowej". (PR, 5.12.1992)
Fragment obrazu Maxa Schlera Dziewczyna rozmawiająca przez telefon z 1912 roku
Fragment obrazu Maxa Schülera "Dziewczyna rozmawiająca przez telefon" z 1912 rokuFoto: Wikipedia/ domena publiczna

Bell początkowo chciał stworzyć urządzenie pomagające lepiej komunikować się osobom niedosłyszącym. Jednak w trakcie testów, okazało się, że urządzenie jest w stanie przenosić dźwięk na odległość.

Telefony na ziemiach polskich

Pierwszy telefon w Królestwie Polskim pojawił się już w 1877 roku, a więc zaledwie rok po rewolucyjnym wynalazku Bella. Urządzenie przywieziono prawdopodobnie z Niemiec. W tym samym roku wykonano także pierwsze próby przesyłania sygnału telefonicznego, wykorzystując telegraf na odcinku Warszawa – Skierniewice. Wynalazek spodobał się na tyle, że w tym samym roku w Królestwie Polskim ruszyła produkcja aparatów. Rozpoczęto także budowę oddzielnych linii dla telegrafu i telefonu.

W Warszawie pierwsza publiczna prezentacja działania telefonu miała miejsce w 1878 roku. W obecności licznie zgromadzonej publiczności wykonano wtedy rozmowę pomiędzy cukiernią w Ogrodzie Saskim a położonym niedaleko zakładem optycznym. Wkrótce takie pokazy telefonowe stały się bardzo modne. W prasie z tamtego okresu można znaleźć relacje z takich widowisk. Niedługo potem w gazetach pojawiły się pierwsze reklamy zachęcające do zakupu "urządzeń fizycznych". Do sieci początkowo podłączono 600 numerów. Abonament za rozmowy opłacano z góry za pół roku lub rok.

Telefon był dobrem luksusowym. Jego cena równała się przeciętnej rocznej pensji robotnika. Na taką techniczną nowinkę znana pisarka Eliza Orzeszkowa pozwoliła sobie dopiero w 1909 roku, a w 1914 roku Henryk Sienkiewicz.

Centrala telefoniczna

Wraz ze wzrastającą liczbą chętnych, 16 listopada 1904 roku w Warszawie oddano do użytku pierwszą centralę telefoniczną. Zainstalowano wtedy pierwsze sieci kablowe: najpierw podwieszane, montowane na dachach, a następnie wkopywane w ziemię. Tworzeniem centrali zajęło się Towarzystwo Akcyjne Telefonów "Cedergren" prowadzone przez szwedzkiego inżyniera Henrika Cedergena, które otrzymało od rządu carskiego 18-letnią koncesję na rozbudowę sieci telefonicznej. To właśnie na potrzeby przedsiębiorstwa zaczęto budować pierwszy warszawski wysokościowiec zwany PAST-ą. Jego nazwa pochodzi od Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, która w 1922 roku przejęła majątek szwedzkiego przedsiębiorstwa. PAST-a zajmowała się rozwojem telekomunikacji i obsługą abonentów w okresie międzywojennym.

Polski wkład w rozwój telekomunikacji

 - Polacy nie tylko korzystali z tego wynalazku, ale również wnieśli swój wkład w rozwój telekomunikacji. Mają na tym polu znaczne osiągnięcia – mówił profesor Maciej Józef Kwiatkowski w audycji "Z historii radia" nadanej 28 listopada 1992 roku.

Lwowski inżynier kolejowy Henryk Machalski wynalazł i zastosował mikrofon ze sproszkowanym węglem. Uzyskał na niego patent w Rosji w 1879 roku. Jednak z nieznanych względów wynalazek został zapisany na jego brata Maurycego.

Machalski za swoje osiągnięcia odnosił sukcesy na wielu zagranicznych wystawach. Na jakich wystawach i za co dokładnie został nagrodzony? Posłuchaj audycji "Z historii radia".

Telefonami interesował się także docent psychologii i filozofii natury, a także fizyk i literat Julian Ochorowicz. W 1882 roku skonstruował nowy system przenośnika mikrofonowego, a kilka lat później system telefoniczny odtwarzający głośną mowę.

Henryk Machalski, by przybliżyć szerszemu gronu działanie urządzenia, zorganizował specjalny pokaz. W 1881 roku w sali lwowskiej opery tłumnie zebrała się publiczność. Dzięki telefonowi wysłuchano odbywającego się koncertu w Żółkwi. Zebrani na sali ludzie byli zachwyceni wynalazkiem. Posłuchaj szczegółów tego koncertu w audycji "Rozwój techniki radiowej".

seb

 

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hilary Koprowski – wynalazca szczepionki przeciwko polio

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 10:46
Po zakończeniu studiów miał dwa dyplomy: pianisty i lekarza. Bardziej chciał być muzykiem, jednak to w medycynie odegrał znaczącą rolę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Drzewiecki – wynalazca łodzi podwodnej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 11:00
– Dzięki niemu mamy łodzie w takim kształcie, w jakim są do dzisiaj – mówi Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki.  
rozwiń zwiń