X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Monty Python. 50 lat latającego cyrku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 06:30
Późnym wieczorem 4 października 1969 roku Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones i Michael Palin po raz pierwszy pokazali widzom "coś z zupełnie innej beczki".
Audio
  • Inspirację "Monty Pythonem" są wszechobecne w popkulturze (PR, 05.01.2014)
  • Wiele kontrowersji związanych z Monty Pythonem wynika z niezrozumienia ich intencji (PR, 05.01.2014)
  • Wywiad z Michaelem Palinem - członkiem formacji Monty Pythona (PR, 05.01.2014)
  • Monty Python, czyli humor angielskich ekscentryków. Michał Sufin i prof. Dorota Babilas o grupie Monty Python (PR, 12.01.2016)
  • Filip Łobodziński o książce "Autobiografia według Monty Pythona" (PR, 23.09.2015)
  • Monty Python o drwalu jako ideale mężczyzny (PR, 23.06.2016)
  • Grzegorz Drymer o pierwszym od blisko 35 lat wspólnym występie członków grupy Monty Python (PR, 2.07.2014)
  • Monty Python, wolność, Wisława Szymborka. Jak Polacy uczyli się poczucia humoru... (PR, 19.09.2014)
Członkowie grupy Monty Python: Eric Idle, Michael Palin, John Cleese, Terry Jones, Terry Gilliam oraz całkiem niewidoczny Graham Chapman
Członkowie grupy Monty Python: Eric Idle, Michael Palin, John Cleese, Terry Jones, Terry Gilliam oraz całkiem niewidoczny Graham ChapmanFoto: PAP/DPA

Twórcy telewizyjnego serialu komediowego "Latający cyrk Monty Pythona" swoim podejściem do życia, niezwykle oryginalnym humorem, często nie tylko abstrakcyjnym, ale i wymierzonym w najważniejsze figury Wielkiej Brytanii, religię czy bohaterów popkultury, zyskali sobie w krótkim czasie milionową rzeszę odbiorców. Sami stali się takimi bohaterami, o czym świadczy chociażby wejście wielu związanych z terminów czy słów do mowy potocznej na Wyspach Brytyjskich.

- Pythonesque - to słowo na przykład wzięło się bezpośrednio ze skeczów "Monty Pythona" - wyjaśniała w 2014 roku miłośniczka grupy Joanna Hood w Czwórce. - Jest to przedstawienie surrealistyczne, absurdalne, zawiera elementy nonsensu. Określenie to często jest jednak używane też w kontekście oceny sytuacji politycznych czy mających swoje źródło w zwykłym, codziennym życiu. W pewnym stopniu można powiedzieć, że Brytyjczycy mówią Monty Pythonem, bo jest to kwintesencja angielskości, tamtejszego humoru, kultury. Panowie wywarli ogromny wpływ na komedię, humor i mamy w języku wiele wyrażeń pochodzących z serialu.

Sława i kariera Monty Pythona to też mnóstwo kontrowersji. Kpili ze wszystkich. Dlatego też część ich skeczy, poruszających chociażby tematy związane z katolicyzmem czy seksualnością, były przyjęte jako wręcz obrazoburcze. Nie oszczędzali też angielskich obyczajów, tamtejszych idoli.

- Ja myślę, że kpina to jest bardzo mocne słowo i nie bardzo pasuje, to jest największe nieporozumienie związane z "Monty Pythonem" - mówiła Joanna Hood. - Wydaje mi się, że oni grali z pewnym kanonem religijnym, dogmatami, przedstawiali go z innej perspektywy, w inny sposób. Ta kontrowersja wynika bardziej z tego, że nie zawsze dostrzegano humor takim, jaki oni chcieli go przekazać, niezrozumienie zamierzeń artystycznych - dodała.

Trochę inne zdanie miała z kolei krytyk filmowy Joanna Ostrowska: - Wydaje się, że to jest trochę tak, że oni od początku zawiesili sobie, jak zresztą mają w zwyczaju komicy, pewną poprzeczkę, granicę tematyczną i ona była po prostu znacznie szersza niż u innych, w dodatku często sami ją przekraczali. Jednak dotyczyło to wielu rzeczy, bo kpili tak samo z cenzury, z którą często sami mieli problemy - zauważyła.

Monty Python zmienił oblicze telewizji i ukształtował poczucie humoru całych pokoleń. - To dość intelektualne podejście do satyry, a jednocześnie ma pewien poziom beztroskiej zabawy, niegrzeczności i ekscentryzmu. To wielowiekowa tradycja angielskich ekscentryków, w którą się oni fantastycznie wpisują - opowiadała w 2016 roku anglistka prof. Dorota Babilas w rozmowie z Kamilem Radomskim.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Monthy Python to definicja angielskiego humoru

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 17:00
Przez miliony ludzi na całym świecie kochani, przez kolejne miliony nienawidzeni, przez całą resztę nierozumiani. Ich sława bardzo szybko wyszła poza rodzimą Wielką Brytanię. Humor twórców "Monty Pythona" od lat budzi ogromne emocje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Może czasem zapominają tekstu, ale to wciąż Monty Python!

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 20:43
Po raz pierwszy od lat członkowie słynnej brytyjskiej grupy kabaretowej pojawili się razem na scenie. 15 tysięcy biletów na wtorkowy show w londyńskiej hali O2 rozeszło się w zaledwie 46 sekund! Występ Monty Pythona oglądał m.in. korespondent Polskiego Radia Grzegorz Drymer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Cleese, czyli jeden z ojców Monty Pythona

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 14:40
Czy Johna Cleese’a trzeba przedstawiać? Bardzo proszę. Prawdziwe nazwisko jego ojca brzmiało Cheese. John uważa je za dużo lepsze niż Cleese.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia rewolucji spod znaku Monty Pythona

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 17:00
To oficjalna, najpełniejsza, absolutnie-odmienna-od-czegokolwiek-dotąd autobiografia grupy Monty Python. Przetłumaczył ją na język polski Filip Łobodziński.
rozwiń zwiń