Historia

Fenomenalny Kabaret Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 05:50
"Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj", śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. 
Jerzy Wasowski (z lewej) oraz Jeremi Przybora (z prawej) - twórcy Kabaretu Starszych Panów.
Jerzy Wasowski (z lewej) oraz Jeremi Przybora (z prawej) - twórcy "Kabaretu Starszych Panów".Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Wikimedia Commons/dp

Kabaret Starszych Panów zadebiutował 16 października 1958 roku w Telewizji Polskiej. Scenariusze i teksty piosenek pisał Jeremi Przybora, muzykę komponował Jerzy Wasowski.

Obaj autorzy reżyserowali telewizyjne przedstawienia, obaj wcielali się w rolę tytułowych starszych panów.

- Chodziło nam o rozpogodzenie narodu, odbiorców - mówił Przybora w rozmowie z Walentyną Toczyską na antenie Programu III Polskiego Radia w 1974 roku.


Posłuchaj
11:20 Dwaj wiosenni panowie-aud. Barbary Grębeckiej.mp3 "Dwaj wiosenni panowie" - audycja Barbary Grębeckiej z udziałem Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. (PR, 11.04.1977)

 

Początki kabaretu

Twórcy kabaretu w czasach dwudziestolecia międzywojennego pracowali w Polskim Radiu. Po wojnie ponownie spotkali się dopiero w 1948 roku. Jeremi Przybora przygotowywał wówczas cykl radiowych audycji Teatr Uniwersalny Eterek i zaproponował Jerzemu Wasowskiemu napisanie muzyki do słuchowiska.

- To był pierwszy popularny program mojego pomysłu. Rok 1948, zaczynała się noc stalinowska, zlewały się partie, a ja zaczynałem beztroski teatrzyk na antenie Polskiego Radia - wspominał Jeremi Przybora.


Posłuchaj
03:36 Fragm. wywiadu ptzyg. przez Red. Młodzieżową.mp3 Jak rozpoczęła się nasza współpraca - rozmowa z Jeremim Przyborą i Jerzym Wasowskim na temat "Kabaretu Starszych Panów" . (Archiwum PR)

 


Posłuchaj
28:29 Dwójka Owzk 6.09.2019.mp3 Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Z archiwum Polskiego Radia - audycja z cyklu "O wszystkim z kulturą". (PR, 6.09.2019)

 

Dziesięć lat później postanowili powtórzyć radiowy sukces duetu i stworzyli słynny Kabaret Starszych Panów, emitowany w Telewizji Polskiej. Niemal równolegle z programem telewizyjnym 31 grudnia 1958 roku rozpoczęli emisje radiowych audycji kabaretu.

- W październiku 1958 roku odbyła się w telewizji premiera pierwszego wieczoru Kabaretu Starszych Panów. To był początek najważniejszego ośmioletniego okresu w naszym dorobku. Myślę o bliskiej jak nigdy przedtem i nigdy już potem współpracy - opowiadał Jeremi Przybora.

Wielkie gwiazdy

W programach Kabaretu występowali m.in. Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Aleksandra Śląska, Krystyna Sienkiewicz, Zofia Kucówna, Wiesław Gołas, Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński, Tadeusz Olsza, Czesław Roszkowski, Bohdan Łazuka, Jarema Stępowski, Zdzisław Leśniak i Bronisław Pawlik.

- Próby Kabaretu Starszych Panów wspominam jako coś najmilszego w mojej artystycznej karierze, coś niepowtarzalnego, za czym się tęskni - wspominała w rozmowie z Walentyną Toczyską Kalina Jędrusik. - To były próby jedyne w swoim rodzaju. Nastrój, jaki tam panował był niesamowity. Po wejściu do studia człowiek się natychmiast zmieniał. To było jakieś niezwykłe spotkanie, kiedy stamtąd wychodziliśmy, od razu dawał się we znaki ten nieprzyjazny, szorstki świat na zewnątrz - mówiła Jędrusik.


Posłuchaj
11:51 Pisarz miesiąca - Jeremi Przybora aud. Walentyny Toczyskiej.mp3 "Kabaret Starszych Panów" - audycja Walentyny Toczyskiej. (PR, 18.11.1974)

 

W radiu i w telewizji

Programy kabaretu nadawano na żywo w Telewizji Polskiej. Po raz ostatni został wyemitowany latem 1966 roku. W latach 1978-1980 ponownie zarejestrowano pierwsze występy kabaretu, które nie zostały nagrane w czasie emisji na żywo. Odcinki zostały odtworzone w ramach programu Kabaret Jeszcze Starszych Panów.

- Utarczki między nimi były, ale obaj mieli podobne poczucie humoru, to sprawiało, że się znakomicie uzupełniali. To dwie wielkie osobowości, indywidualności – wspominała Halina Machay, która realizowała Kabaret Starszych Panów w Teatrze Polskiego Radia. - Oni rozmawiali ze sobą językiem, którym posługiwały się wymyślone przez nich postaci. Nie wszyscy rozumieli ten ich specyficzny styl, w tym zawsze była jakaś aluzja, jakaś przenośnia - dodała.

Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski stworzyli jeden z najwybitniejszych programów rozrywkowych. Ironia, aluzja, przenośnia, humor wyróżniały go spośród innych produkcji telewizyjnych lat 50. i 60. XX wieku. Byli oczywiście krytycy, którzy uważali, że za mało jest w tym projekcie realizmu, że aluzje są zbyt subtelne i niezrozumiałe, a Jędrusik zbyt perwersyjna.

Mimo upływu lat Kabaret Starszych Panów do dziś ma swoich fanów, a piosenki, które powstały ponad 50 lat temu nadal bronią się zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – "są dobre na wszystko" – jak śpiewali dwaj starsi panowie.

Posłuchaj archiwalnych audycji z udziałem twórców Kabaretu Starszych Panów.

bs/sa

Czytaj także

Jerzy Wasowski. Dżentelmen wielu talentów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 05:45
– Kulminacją stylu bycia Jerzego Wasowskiego było pokazywanie się na plażach – wspominał w Polskim Radiu Grzegorz Wasowski. – On również na piasku rezydował w garniturze, gdzieś tam pod drzewkiem. Miał letnią wersję garnituru, nieco lżejszą, ale zawsze w garniturze i pod krawatem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeremi Przybora. Dostawca radiowego humoru

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 16:00
Poeta, pisarz, satyryk, który stworzył niezapomniany duet - nie tylko radiowy - z Jerzym Wasowskim, był bohaterem "Antykwariatu", rocznicowej audycji złożonej z archiwaliów Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wasowski. Radiowy inżynier i kabareciarz

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 15:35
Bohaterem audycji z cyklu "Antykwariat" był - związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych - niezapomniany autor piosenek i radiowej muzyki, połowa duetu Kabaretu Starszych Panów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Michnikowski. Legenda "Kabaretu Starszych Panów"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 05:45
- Najbardziej ceniłem teatr. Radio lubiłem z dwóch powodów: po pierwsze nie trzeba było uczyć się tekstu na pamięć. A po drugie, dlatego że nie było mnie widać. Na trzecim miejscu w mym sercu jest kabaret - powiedział Wiesław Michnikowski w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2008 roku. Dziś mija 101. rocznica urodzin artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Giganci artyzmu rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 18:02
Bohaterami audycji z naszego cyklu, w którym sięgamy do radiowego archiwum, byli tym razem starsi panowie dwaj.
rozwiń zwiń