Historia

Adam Królikiewicz. Z kiepskiego jeźdźca olimpijski medalista

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 05:40
Jeździec, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku, pierwszy polski medalista olimpijski w konkurencji indywidualnej, uczestnik wojny obronnej 1939, po wojnie - trener i instruktor jeździecki. Życie Adama Królikiewicza było niezwykle bogate. 4 maja mija 57. rocznica jego śmierci.
Adam Królikiewicz na zawodach hippicznych w 1924 roku. W tym samym roku zdobył brązowy medal olimpijski
Adam Królikiewicz na zawodach hippicznych w 1924 roku. W tym samym roku zdobył brązowy medal olimpijskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj
16:30 Adam Królikiewcz ludzie niepodległości.mp3 Adam Królikiewicz - audycja Doroty Truszczak z cyklu "Ludzie niepodległości" z udziałem historyka Wiktora Cygana oraz Cezarego Harasimowicza, scenarzysty, pisarza i wnuka Adama Królikiewicza. (PR, 16.07.2018)
01:39 fragment___księga olimpijskich wspomnień (1)___pr iii 36966_tr_0-0_102307597181143e[00].mp3 Wspomnienie kawalerzysty Bolesława Skulicza o Adamie Królikiewiczu - fragment audycji "Księga olimpijskich wspomnień". (PR, 5.06.1972)

 

Przyszedł na świat 9 grudnia 1894 roku we Lwowie. Wśród dziewięciorga dzieci państwa Królikiewiczów było aż ośmiu chłopców.

– Z ośmiu braci czterech służyło w kawalerii, trzech w artylerii, a jeden w oddziałach inżynieryjnych. Tak się złożyło, że każdy z nich miał w związku z tym kontakt z końmi – mówił w audycji z cyklu "Ludzie niepodległości" Wiktor Cygan, historyk z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego - serwis specjalny

Nowicjusz u Beliny

W sierpniu 1914 roku, w obliczu wybuchu I wojny światowej, Królikiewicz wstąpił do oddziału Sokołów konnych Marcelego Śniadowskiego. Formacja była częścią 1. Brygady Kadrowej Legionów. "Konnymi" byli jednak początkowo tylko z nazwy, bo większość żołnierzy tego słabo zaopatrzonego oddziału musiało zdobyć swoje rumaki "na wrogu".

– Pierwszy raz dosiadł jakiegoś rumaka, przybłędę kozacką, podczas bitwy pod Kielcami – wspominał Cezary Harasimowicz w audycji Doroty Truszczak z cyklu "Ludzie niepodległości".

W toku walk został "beliniakiem" – żołnierzem słynnego 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich pod dowództwem Władysława Beliny-Prażmowskiego.  Do uznawanego za elitarny oddziału trafiali najlepsi legionowi jeźdźcy. Sam Królikiewicz się za takiego nie uważał, o czym sam pisał w swoich wspomnieniach.

W Niepodległej

Po odzyskaniu niepodległości Królikiewicza przydzielono do 1. Pułku Szwoleżerów. To wówczas Królikiewicz spotkał swojego pierwszego konia sportowego. Leciwy wierzchowiec o imieniu Jasiek został porzucony przez żołnierzy armii austro-węgierskiej podczas I wojny światowej. Królikiewicz kupił go w majątku, w którym stacjonował wraz ze swoim oddziałem.

Przyszły olimpijczyk, wciąż przekonany o tym, że jeźdźcem jest niezbyt dobrym, przeszedł kurs doszkalający w Szkole Oficerów Jazdy w Starej Wsi, nieopodal Warszawy.

– Na zakończenie kursu zorganizowany został konkurs jeździecki. Ku zdziwieniu wszystkich Królikiewicz zajął czwarte miejsce. Psychicznie bardzo go to podbudowało, ale doceniał, że to przede wszystkim zasługa Jaśka, a on tylko starał się nie przeszkadzać – opowiadał Wiktor Cygan.

W 1920 roku brał udział w przygotowaniach polskiej reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Antwerpii. Wyjazd nie doszedł do skutku z powodu wojny z bolszewikami. Adam Królikiewicz wziął w niej udział i zakończył ją w stopniu porucznika.

Olimpijski medalista

W 1924 roku wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, pierwszych, w których wzięła udział polska reprezentacja. Wystąpił na koniu Picador w zawodach jeździeckich, w konkursie skoków przez przeszkody. Zajął trzecie miejsce, za które został nagrodzony brązowym medalem i tym samym został pierwszym indywidualnym medalistą olimpijskim, reprezentującym Polskę.

– Jego konkurenci byli niewątpliwie trudni do pokonania. W tym czasie Francja i Włochy dominowały w jeździectwie. I wśród takich rywali wygrać to był sukces. Podkreślał, że wzniesienie na maszt flagi polskiej było dla niego olbrzymim wzruszeniem – opowiadał w audycji Polskiego Radia z 1972 roku kawalerzysta Bolesław Skulicz.

W czasie kariery sportowej w latach 20. zdobył 81 wyróżnień w konkursach jeździeckich i 24 pierwsze miejsca w konkursach międzynarodowych. W latach 30. uczył w szkołach jeździeckich we Włoszech i Francji oraz współtworzył polski system szkolenia jeździeckiego.

We wrześniu 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej. Udało mu się z niej zbiec i wraz z rodziną osiedlił się w Krakowie. Został aresztowany przez okupanta, ale dzięki znajomości z niemieckimi olimpijczykami, udało mu się dostać zwolnienie z więzienia.

Na fali odżycia tradycji jeździeckich w drugiej połowie lat 50. został m.in. szefem klubu jeździeckiego w Krakowie. Udzielał się w produkcji filmowej, przy której był konsultantem w sprawach jeździectwa. Zmarł 4 maja 1966 roku. Śmierć nastąpiła wskutek powikłań odniesionych po kontuzji na planie filmowym "Popiołów" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

bm/sa

Czytaj także

Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 05:45
- Była najbardziej interesującą postacią naszego przedwojennego sportu, a jeżeli wziąć szerszą miarę i wejrzeć również w jej działania na salonach Warszawy i na niwie kultury, to z całą pewnością była jedną z najbardziej interesujących Polek - mówił dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Maciej Petruczenko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Kusociński – symbol sukcesów sportowych Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 05:38
– Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, a to tylko część imponującej statystyki "Kusego", który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, również dzielnego żołnierza i konspiratora – mówił historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzowie toru kolarskiego. Pierwsi polscy zdobywcy medalu olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 05:50
28 lipca 1924 roku w Paryżu Polacy zdobyli pierwszy medal olimpijski w drużynowym wyścigu kolarskim na dochodzenie, na dystansie 4000 metrów. Wyczynu dokonali Józef Lange, Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski oraz Tomasz Stankiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Laskowski. Walczył na igrzyskach i na wojnie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 05:50
Został brązowym medalistą olimpijski w szermierce, uprawiał kilka dyscyplin oraz był działaczem sportowym. Należał do pokolenia zawodników, którzy nie obawiali się poświęcić swojego życia w walce o niepodległość.
rozwiń zwiń