Historia

700-lecie koronacji Władysława Łokietka. Konferencja i niezwykła wystawa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:00
Wystawę "Skarby epoki Piastów" oraz konferencję naukową "Władztwo Władysława Łokietka. 700-lecie koronacji królewskiej" zaplanowano w Zamkach Królewskich na Wawelu i w Warszawie z okazji 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka na króla Polski, która przypada 20 stycznia.
Władysław Łokietek. Rysunek Jana Matejki
Władysław Łokietek. Rysunek Jana Matejki Foto: Wikimedia Commons/dp

"Wydarzenie to otworzyło nową kartę w dziejach Polski. Zakończył się ostatecznie okres rozbicia dzielnicowego i urzeczywistniło się długo oczekiwane odrodzenie Królestwa. Wobec okoliczności politycznych, szczególnie czeskich pretensji do polskiego tronu, książę Władysław zmienił dotychczasową tradycję i wybrał na miejsce sakry królewskiej nie Gniezno, lecz Kraków. Od tego czasu kościołem koronacyjnym stała się katedra na Wawelu – miejsce kultu św. Stanisława" - podkreśla resort kultury.


łokietek1200.jpg
Prof. Wojciech Fałkowski: "Łokietek odbudował Polskę terytorialnie, ideowo i politycznie"

Z okazji przypadającej rocznicy MKiDN zaprasza do muzeów mających siedziby w dwóch najważniejszych rezydencjach polskich władców na poświęcone tej rocznicy wydarzenia specjalne.

W piątek i sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie (Sala Koncertowa) odbywać się będzie konferencja naukowa "Władztwo Władysława Łokietka. 700-lecie koronacji królewskiej" poświęcona procesowi jednoczenia państwa oraz postaci króla Władysława. Zaplanowano 6 paneli, wstęp na wydarzenie jest wolny.

"Skarby epoki Piastów"

Z kolei 21 stycznia, we wtorek, na Zamku Królewskim na Wawelu odbędzie się otwarcie wystawy "Skarby epoki Piastów". Jak poinformowano, "po raz pierwszy zostaną zaprezentowane najcenniejsze wyroby rzemiosła artystycznego pochodzące z czasów panowania dynastii piastowskiej".


Łokietek 1200 dyplomacja.png
Pieniądze i dyplomacja. Kulisy starań Władysława Łokietka o koronę

"Na wystawę sprowadzono na Wawel ponad 50 wyjątkowych dzieł sztuki – materialnych symboli epoki związanych z pierwszymi polskimi władcami i kulturą chrześcijańską, w tym unikatowe klejnoty ze słynnego skarbu ze Środy Śląskiej oraz wszystkie zachowane złotnicze fundacje króla Kazimierza Wielkiego. Wystawa czynna będzie do 19 kwietnia 2020 r." - napisano w komunikacie MKiDN.

Od księcia dzielnicowego do króla Polski

Władysław Łokietek rozpoczął starania o koronę swych przodków w 1314 roku. W ówczesnej stolicy papiestwa, Awinionie, roszczenia swego pana popierał arcybiskup gnieźnieński Borzysław. Zanim książę zdobył błogosławieństwo papieża, musiał pokonać opozycję wewnętrzną i zewnętrzną. W kraju niechętni koronacji byli ci możni, którzy obawiali się wzmocnienia władzy centralnej, a tym samym utraty wpływów.

Podobnie myśleli pozostali książęta dzielnicowi. Łokietkowi sprzyjało jednak szczęście. Władcy Wielkopolski oraz Małopolski nie mieli spadkobierców, a na Kujawach inowrocławskich rządzili bratankowie księcia, których udało mu się pozyskać.

Władysław postanowił nie oglądać się na Piastów śląskich oraz mazowieckich i zintensyfikować działania dyplomatyczne. W czerwcu 1318 roku, podczas zjazdu możnych i dostojników w Sulejowie opracowano program starań o koronę. Do Awinionu z supliką do papieża wysłano biskupa kujawskiego Gerwarda. Jego misja była wyjątkowo trudna, gdyż przeciw koronacji opowiadał się król Czech i sukcesor Przemyślidów Jan Luksemburski, powołujący się na prawa swych poprzedników do korony polskiej. Gerward przekonał jednak papieża do planów Łokietka.

W 1319 roku Jan XXII wyraził zgodę na koronację. Ze względu na protest Czechów uczynił to w sposób zawoalowany. Uroczystość odbyła się 20 stycznia 1320 roku na Wawelu. Władysław otrzymał koronę z rąk arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława.

bm


Czytaj także

Władysław Łokietek - niezłomny rycerz niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 15:13
- To, co uderza w biografii Władysława Łokietka to niesłychany upór, odwaga, determinacja w dążeniu do celu - który okazał się być zbieżny z celem Polski - czyli do odzyskania niepodległości - mówi w audycji "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarbiec Koronny na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 15:58
Lato jest okazją do odwiedzenia Zamku Królewskiego na Wawelu. Niedawno otwarto z nową aranżacją Salę Kazimierzowską, która należała do gotyckiego apartamentu mieszkalnego z czasów ostatnich Piastów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie było panowanie Władysława Łokietka?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:05
Król Władysław Łokietek był niewątpliwie władcą ambitnym, któremu sprzyjały okoliczności, zawierane sojusze i konsekwencja w działaniu. W tym roku mija 700 lat od czasów koronacji króla w Katedrze Wawelskiej. Podczas audycji przypomnieliśmy fakty i mity dotyczące panowania słynnego Piasta. 
rozwiń zwiń