Historia

"Baby nie umieją się wspinać". Rutkiewicz umiała

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 05:55
- Nagle do świadomości ludzi dotarła wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - mówiła Wanda Rutkiewicz. Dziś mija 77. rocznica urodzin himalaistki.
Audio
  • Archiwalne nagranie Polskiego Radia ze spotkania z Wandą Rutkiewicz dwa tygodnie po zdobyciu szczytu Mount Everest (30.11.1978)
  • Wanda Rutkiewicz o zdobyciu najwyższego szczytu Ziemi
  • Wspomnienia o Wandzie Rutkiewicz w rocznicę jej zaginięcia
  • Gawęda Wandy Rutkiewicz - początki miłości do gór
  • Gawęda Wandy Rutkiewicz – relacja "człowiek-góra"
  • Gawęda Wandy Rutkiewicz – emocje, które wyzwalają się w człowieku podczas spotkania z górami
Wanda Rutkiewicz
Wanda RutkiewiczFoto: Seweryn Bidziński - Barbara Rusowicz (1992) Wszystko o Wandzie Rutkiewicz, Warszawa: Comer & Ekolog, ss. 194 ISBN 83-85149-02-1/Domena publiczna/Wikimedia Commons

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach na Żmudzi. 16 października 1978 roku jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt ziemi – Czomolungmę, górę bardziej znaną pod nazwą Mount Everest (8848 m n.p.m.).

Po powrocie do kraju himalaistka opowiadała o olbrzymim wysiłku, jaki musiała pokonać: - Ja podchodząc do szczytu, ostatnie 50 metrów szłam bez tlenu, dlatego, że zalodził mi się wlot do maski tlenowej. Musiałam ją zdjąć i ostatnie metry przeszłam, oddychając powietrzem z zewnątrz. Na tych ostatnich metrach jest się w takim stanie euforii, że szłam do szczytu w tym samym tempie bez tlenu jak z tlenem.

- Po zejściu wydawało mi się, że to nawet nie ja, że to nie był najwyższy szczyt. Jakoś wszystko było takie normalne, a jednocześnie nie do uświadomienia, nie do przeżycia – dodała. Tego samego dnia konklawe w Rzymie wybrało Karola Wojtyłę na papieża. Rok później, podczas pielgrzymki do Polski Jan Paweł II spotkał się z Wandą Rutkiewicz i powiedział: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko". Papież otrzymał w prezencie od himalaistki kamień z wierzchołka Mount Everestu.

W czasach gdy Wanda Rutkiewicz rozpoczynała zdobywanie szczytów, w środowisku wspinaczy panowało przekonanie, że "baby nie umieją się wspinać, albo nie powinny". Wielokrotnie udowodniła, że ten stereotyp nie ma nic wspólnego z prawdą. W 1986 roku była pierwszą kobietą na świecie, która weszła na K2, jedną z najniebezpieczniejszych gór świata, jedyną, na której powyżej 8000 m n.p.m. trzeba wykorzystywać umiejętności wspinaczkowe, a nie tylko iść granią.

Na swoim koncie miała wiele spektakularnych sukcesów. Wspinała się na wiele z najwyższych gór świata, zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju oraz Annapurnę.

25 maja 1992 roku do Polski dotarła informacja o zaginięciu Wandy Rutkiewicz podczas wyprawy na szczyt Kanczendzongi w Nepalu - trzeci szczyt na ziemi, który według wyznawców hinduizmu jest wierzchołkiem bogów. Za datę jej śmierci przyjmuje się 12 lub 13 maja 1992 roku.

W Polskim Radiu zachowało się wiele ciekawych nagrań z wypowiedziami Wandy Rutkiewicz. Posłuchaj jak niezwykłą osobą była ta wybitna himalaistka.

mk/mc

T: Baby nie umieją się wspinać / Pierwsze polskie wejście na Mount Everest / Pierwsze polskie wejście na najwyższy szczyt Ziemi

L: - Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - mówiła Wanda Rutkiewicz. Posłuchaj archiwalnych wypowiedzi udzielonych PolskiemuRadiu przezpionierkę himalaizmu zimowego.

16 października 1798 roku Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt ziemi – Czomolungmę, bardziej znany pod nazwą Mount Everest (8848 m n.p.m.).

Po powrocie do kraju himalaistka opowiadała o olbrzymim wysiłku jaki musiała pokonać: - Ja podchodząc do szczytu, ostatnie 50 metrów szłam bez tlenu,dlatego, że zalodził mi się wlot do maski tlenowej. Musiałam ją zdjąć i ostatnie metry przeszłam, oddychając powietrzem z zewnątrz. Te ostanie metry jest się w takim stanie euforii, że szłam do szczytu w tym samym tempie bez tlenu jak z tlenem.

- Po zejściu wydawało mi się, ze to nawet nie ja, że to nie najwyższy szczyt ziemi. Jakoś wszystko było takie normalne, a jednocześnie nie do uświadomienia, nie do przeżycia – dodała. Tego samego dnia konklawe w Rzymie wybrało Karola Wojtyłę na papieża. Rok później, podczas pielgrzymki do Polski Jan Paweł II spotkał się z Wandą Rutkiewicz i powiedział: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko". Papież otrzymał w prezencie od himalaistki kamień z wierzchołka Mount Everestu.

W czasach gdy Wanda Rutkiewicz rozpoczynała zdobywanie szczytów w środowisku wspinaczy panowało przekonanie, że „Baby nie umieją się wspinać, albo nie powinny”. Wielokrotnie udowodniła, że ten stereotyp nie ma nic wspólnego z prawdą. W 1986 roku była pierwszą kobietą na świecie, która weszła na K2, jedną z najniebezpieczniejszych gór, która pochłonęła wielu himalaistów.

Na swoim koncie miała wiele spektakularnych sukcesów. Wspinała się na najwyższe góry świata, zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, CzoOju oraz Annapurnę.

25 maja 1992 roku do Polski dotarła informacja o zaginięciu Wandy Rutkiewicz podczas wyprawy na szczyt Kanczendzongi w Nepalu - trzeci szczyt na ziemi, który według wyznawców hinduizmu jest wierzchołkiem bogów. Za datę jej śmierci przyjmuje się 12 lub 13 maja 1992 roku.

W Polskim Radiu zachowało się wiele ciekawych nagrańz wypowiedziami Wandy Rutkiewicz. Posłuchaj jak osobą była ta wybitna himalaistka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

40 lat temu Cichy i Wielicki jako pierwsi zdobyli zimą Mount Everest. "Halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy?"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 10:00
17 lutego 1980 roku, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi alpiniści w historii zdobyli zimą najwyższą górę świata - Mount Everest (8848 m). 20-osobową, narodową wyprawą kierował prekursor zimowego himalaizmu Andrzej Zawada. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

80 lat polskiego himalaizmu - sukcesy z najwyższej półki przeplatane dramatami

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 17:42
Osiemdziesiąt lat polskiego himalaizmu to wiele sukcesów, z najwyższej światowej półki, ale też sporo dramatów i tragedii - podkreślił pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą (1980) Leszek Cichy przed oficjalną inauguracją obchodów rocznicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kukuczka: wejść na szczyt!

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 06:00
- Góry mnie ciągną, góry mnie bawią, jest to dla mnie sposób na życie, nie wyobrażam sobie życia bez gór – mówił Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych himalaistów XX wieku.
rozwiń zwiń